Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Hodowla » Pielęgnacja i żywienie ptaków

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Pielęgnacja i żywienie ptaków

Odrobaczanie bażanta
  • Kupno ptaka
  • Ptaki odłowione - co dalej?
  • Amputacja
  • Przykłady
  • Składniki pokarmowe
  • Składniki mineralne
  • Witaminy
  •      Przez wieki wszystkie ptaki dostosowywały swoje ciała i zachowania po to, by mogły przystosować się do określonych warunków klimatycznych. Nie wspominając już o pokarmie, które byłyby w stanie same zdobyć na konkretnym obszarze.

         Jak wiele gatunków - tak wiele miejsc, w których się dane gatunki zadomowiły. Niektóre wybrały klimat tundry, wiele jednak zdecydowało się na umiarkowany klimat, ale są też i takie, które upodobały sobie tropikalne upały.

         Niektóre gatunki wybrały jednak tryb migracji (przenoszenia się w różne klimaty) w zależności od tego czy środowisko jest przyjazne dla nich w określonym czasie czy też nie.

    ryciny ptaków
    Przykłady różnorodności wyglądu ptaków
         Np. rozległe pola, łąki, zalewiska, jeziora, morza oraz akweny śródlądowe to biotopy większości blaszkodziobych. Różnorodność w kwestii żywieniowej jest na prawdę wielka. Jedne preferują pokarm roślinny inne gatunki jedzą wyłącznie pokarm zwierzęcy.

         Niektóre gatunki są łagodne i przyjazne środowisku, jednak zdarzają się też i takie, które zaciekle walczą o swoje terytorium (zwłaszcza w okresie rozrodczym).

         Zdarza się też często, że gatunki krzyżują się na wybiegach, podczas gdy na wolności nigdy by tego nie uczyniły.

         Wszystkie te czynniki warto sobie przestudiować przed zakupem jakiegoś gatunku by zapewnić mu jak najlepsze warunki do życia.

         Gdy kupujemy ptaki
    Samiec i samica kaczki krzyżówki
      Samiec czy samica?

           Jest wiele gatunków, gdzie bez żadnych problemów rozróżniamy płeć osobnika, lecz zdarzają się i takie gatunki u których samica i samiec wyglądają (na pierwszy rzut oka) identycznie.

      Zatem pozostaje pytanie:
      "Jak je rozróżnić?"

           Zazwyczaj wystarczy popatrzeć na rozmiar osobników - większy powinien być samiec, analogicznie mniejsza powinna być samica. Warto popatrzeć też na głowę (masywniejsza u samca) oraz postawę (samiec bardziej "wyprostowany" tj. dumny). W niektórych przypadkach już po samym głosie można rozpoznać płeć gatunku.

           Jeżeli jednak wciąż nie mamy pewności możemy spróbować ucisnąć palcami stek ptaka, co w przypadku uciśnięcia samca spowoduje wysunięcie się prącia, dając nam 100% pewność co do odpowiedniej identyfikacji płci.



    Łabędź niemy
    Łabądź niemy
      Przykłady wymagań u niektórych ptaków:

    • Łabędzie w okresie lęgów są bardzo agresywne i terytorialne. Dlatego należy umieścić je w osobnej wolierze (najlepiej z możliwością dostępu do akwenu wodnego), w celu uniknięcia kontaktu łabądź - inny gatunek ptaków. Pytanie dlaczego? Ponieważ łabędzie czułyby się zestresowane, co prawdopodobnie zminimalizowałoby lęg. Zalecane minimum powierzchni to ok. 200m2 na parkę.
    • Bernikle, grzywienki, gęsi, gęsiówki, kapodzioby oraz magelanki wymagają trawnika w bardzo dobrym stanie, na którym to będą się pożywiać.
    • Sterniczki, kaczki morskie oraz grążyce potrzebują akwenu wodnego o głębokości około 100 - 180cm, gdyż większość swojego życia spędzają właśnie w tym zbiorniku. Bardzo ważne, by woda nie była słona, natomiast musi być czysta, gdyż czysta woda jest jednym z głównych warunków do zdrowej i dobrej kondycji.
    • Ptaki wodne, które wytrzymują zimowe warunki powinny mieć dostęp do niezamarzniętej części wodnej. Jest to bardzo ważnym aspekt, ponieważ, jeżeli nie jesteśmy w stanie zapewnić ptakom takich warunków, należy je umieścić w pomieszczeniu, gdzie znajdować się będzie gruba warstwa słomy.
    • Ptaki wodne, lecz pochodzące z terenów tropikalnych traktujemy ze szczególną ostrożnością podczas okres zimowego, ponieważ są one bardzo wrażliwe na niskie temperatury. Tak więc minimalna temperatura w pomieszczeniu, gdzie będziemy przechowywać nasze ptaki powinna wynosić 10oC, niedopuszczalny jest spadek do temperatury 0oC i niżej.
         Niestety w przypadku ptaków wodnych, brak dostępu do zbiornika wodnego może powodować, że niewłaściwie będzie działać gruczoł kuprowy, co w konsekwencji spowoduje, że upierzenie straci swoją naturalną tłustą warstwę ochronną, co w przypadku kontaktu z wodą powoduje efekt zamoczenia upierzenia. Gdy dojdzie do tego jeszcze niska temperatura, prawdopodobieństwo wychłodzenia wydaje się być bardzo poważne, dlatego bardzo ważne jest, aby w trakcie schnięcia ptaki były pod baczną obserwacją. Gdy jakiś osobnik zwróci naszą uwagę dziwnym zachowaniem, należy umieścić go pod promiennikiem.

         By ptaki rozwijały się prawidłowo, a później by znosiły zdrowe jaja wpływa wiele czynników, jednak najważniejszym jest odżywianie. Ptaki muszą dostawać wielu substancji odżywczych zawartych w pokarmie.

         Jednak skład pokarmu dostarczanego ptakom, jest bardzo zróżnicowany, w zależności od indywidualnych potrzeb każdego gatunku. Co ciekawe, przy niższych temperaturach pożywienia powinno się dostarczać więcej, gdyż rośnie zapotrzebowanie na nie, co jest spowodowane większą pracą ogrzewania swojego ciała.