Tereny lęgowe gatunku kaczki Kazarki Rdzawej to południowo - wschodnia Europa, Turcja, południowa, wschodnia i środkowa Azja po Mongolię i zachodnie Chiny. Kazarka Rdzawa zimuje w Afganistanie, Iranie, Pakistanie, Indiach, Birmie i w północno - wschodniej Afryce.
Wygląd Kaczki Kazarki Rdzawej. Podstawową barwą obojga płci jest kolor rdzawobrązowy. Głowa oraz górna część szyi jasna u samiczki Kazarki Rdzawej kolor na szyi jest jaśniejszy. Na ciemieniu ciemniejsza plamka. W czasie godów samiec Kazarki Rdzawej ma na szyi czarną obroże. Ramię i przedramię jest białe, lusterko zielone, błyszczące. Długość ciała Kaczki Kazarki Rdzawej osiąga 61-68 cm.
Rozmnażanie Kazarki Rdzawej. Zasiedla słonowodne i słodkowodne rzeki a także jeziora. Spotykana na nizinnych stepach, ale także na górskich łąkach Pamiru i Ałtaju do 4 500 m.n.p.m. Po swoim przylocie na tereny lęgowe Kazarki Rdzawe wykonują niezwykły lot godowy. Pikują do wody z dużej wysokości, skrzydła mają wtedy złożone , głośno krzycząc. Gniazda Kazarka Rdzawa zakłada w opuszczonych przez lisów, borsuków i świstakach norach, a także w spróchniałych drzewach, ruinach i szopach. Czasami Kazarka Rdzawa kopie sama norę na głębokość 4 m. Z terenu lęgowego przepędzają wszystkie ptaki wodne. Samica Kazarka Rdzawa znosi od 8 do 12 jaj koloru kremowobiałego w okresie 27-28 dni. Z młodymi pisklakami rodzice pozostają do momentu uzyskania przez młode zdolności do samodzielnego lotu ( ok. 60 dni). Młode dojrzałość uzyskują w 2 lub 3 roku życia. Kazarka Rdzawa czasami przywłaszcza sobie inne pisklęta i walczy o nie z biologicznymi rodzicami ptaszka.
Pokarm kaczki Kazarki Rdzawej. Pokarm roślinny i zwierzęcy pozyskuje z wody i lądu. Na łąkach zjadają trawę, pączki i nasiona, na polach pszenicę i proso( zimą ryż i oziminy). Kazarka Rdzawa zjada także szarańczaki i inne owady oraz ślimaki. W wodzie natomiast jedzą rzęsę i inne rośliny wodne, wszelkie bezkręgowce oraz kijanki .
Warunki chowu i pielęgnacji Kazarki Rdzawej. Kazarka Rdzawa była już hodowana w Starożytnym Egipcie oraz Grecji jako ptak ozdobny. Bułgarzy natomiast wprowadzili ją na Dunaj, a w niektórych miejscowościach hodowali jako ptaki domowe. Kazarka Rdzawa jest agresywna, dlatego w porze lęgowej powinna przebywać na osobnym wybiegu, co daje szanse na udany rozród. W naszym klimacie przystępują do rozrodu już na koniec marca. Za gniazdo wykorzystują sztuczne nory , ale także kosze lęgowe i budki. Podczas wysiadywania jaj Kazarka Rdzawa potrzebuję ciszy i spokoju. Pisklętom Kazarki Rdzawej podajemy mieszankę paszową dla kacząt oraz rzęsę wodną. Drobne kręgowce znajda także na wybiegu i w zbiorniku wodnym. Dorosłe Kaczki Rdzawe karmimy granulatem dla hodowlanych kaczek , ziarnem zbóż oraz zielonkami. Pary zestawiamy zawsze z osobników młodych, starsze ptaki kazarki Rdzawej trudniej się łączą, a jeśli się to uda to i tak trudno dochodzi do gniazdowania. Zimy u nas znoszą dobrze ale muszą mieć zapewniony suchy, ochronny domek gdzie spędzają noce oraz niezamarznięte lustro wody.
Obrączki : 13 mm
|