Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Kury i kuraki » Zielononóżka

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Zielononóżka

     Zielononóżka kuropatwiana jest Polskim gatunkiem kur (zwana jest też galicyjską), na teren Polski została sprowadzona po wojnie. Rasa ta zaliczana jest do ogólnoużytkowej .Jaja zielononóżek świetnie nadają się do żywienia dzieci oraz osób starszych z problemami zdrowotnymi. Jaja Zielononożki mają o 30 % mniej cholesterolu od innych kurzych jaj (jest to cecha genetyczna).
Zielononóżka - kogut
  • Wygląd
  • Hodowla
  • Pokarm
  • W 1923 roku ustalono w Polsce wzorzec tej rasy. Kury te były utrzymywane do lat 60-tych w gospodarstwach na terenie całej Polski, w latach 70-tych gdy powstawały duże fermy zaprzestano hodowli tej rasy, ponieważ kury te nie były dobrze przystosowane do hodowli wielkostadowego oraz bezwybiegowego.
         

    Wygląd.

    Zielone skoki są charakterystyczną cechą Zielononozki. Ubarwienie koguta różni się od barwy kury. Kogut posiada duży pojedynczy grzebień, policzki i zausznice są koloru czerwonego, oczy posiadają pomarańczową tęczówkę. Pióra na piersi, brzuchu, udach oraz pokrywy skrzydeł są barwy czarnej. Sterówki oraz sierpówki ogona mają metaliczny czarny kolor z zielonkawym połyskiem. Grzywa oraz siodło koloru pomarańczowego. Skok jest nagi, koloru zielonego, zaś u starszych osobników jest koloru szarozielonego. .
    Koguty ważą 2,2-2,7 kg, zaś kury 1,8-2,3 kg. .
    .
         

    Hodowla.

    Są odporne na niskie temperatury. Dobrze czują się na świeżym powietrzu, nie nadają się do hodowli w klatkach. Wybiegi dla Zielononóżek powinny być ogrodzone i obsadzone drzewkami oraz krzewami, które zapewnią kurą cień w upalne dni oraz schronią je przed deszczem. Na wybiegach powinny się znajdować poidła oraz karmidła, które umożliwią kurą stały dostęp do wody i pokarmu. Teren powinien być od czasu do czasu wywapnowany oraz przeorany. Zielononóżki nie nadają się na hodowlę wielkostadną. W stadach powyżej 50 sztuk dochodzić może miedzy kurami do kanibalizmu. Najlepiej czuje się w małych stadach. Zielononózki mogą oddalić się od kurnika na odległość 1 km ale na noc wracają. Podczas budowy kurnika musimy wziąć pod uwagę ilość planowanej hodowli, np.: .
    - do 1 tygodnia 35 szt. Kur/m2. .
    - do 3 tygodni 25 szt. Kur/m2.
    - do 4 tygodnia 20 sz. Kur/m2.
    - do 16 tygodni 10 szt. Kur/m2.
    - a w okresie składania jaj 6 sz. Kur/m2.
    .
    Zielononożka
    Dwa razy w roku należy przeprowadzać dezynfekcję w kurniku, okna trzeba myć raz na dwa miesiące. Pamiętać należy że dezynfekować możemy pomieszczenia w których nie ma kur. .
    W kurniku powinny się znajdować gniazda, grzędy oraz podgrzędy, okno z możliwością regulacji stopnia nawiewu, poidełka, karmidła, tace z żwirem oraz otwór wybiegowy z klapą zamykającą się. .
    Zielononożka nie może przebywać z hodowli bezwybiegowej w zamkniętych oraz zagęszczonych kurnikach. .
    Pomieszczenie w którym będą przebywały pisklęta musi być odpowiednio przygotowane, aby uniknąć chorób. Wychowania powinna być wybiałkowana, wyposażona w kwoki elektryczne, poidełka, karmidełka, termometr, żwirek, piecyk elektryczny, a podłoga musi być wyścielona. .
    Zielononóżki są dobrymi matkami. Dojrzałość płciową kury osiągają w wieku sześciu miesięcy. Nieśność kur to 140-180 jaj rocznie. Jaja są koloru białego (ich waga to około 55-58g). .
    .
    Zielononóżka na trawie
         

    Pokarm.

    Zielononóżki najlepiej karmić młodymi zielonkami np. kapustą pastewną, liśćmi buraków cukrowych, koniczyną czerwoną, pokrzywą młoda oraz lucerna. Zimą można podawać kiszonki z tych pokarmów, parowane ziemniaki, buraki pastewne, cukrowe i półcukrowe, marchewkę pastewną, siano z koniczyny, lucernę oraz pokrzywy. Pasze treściwe to ziarna zbóż, śruty z owsa, jęczmień, pszenica, kukurydza, groch, peluszki oraz łubiny pastewne. Pasze pochodzenia przemysłowego to mieszanki paszowe, drożdże pastewne, kiełki słodowe, otręby pszenne.

    Komentarze (8)
    Autor: ~Hodowlany     (2019-08-12,  15:43:20)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 77.254.134.50)Odpowiedz
    Temat:

    trzecie zdjęcie


    na trzecim zdjęciu to nie jest zielononóżka tylko jakaś podróbka. Ma białe zausznice
    Autor: mmlademann  (1)Iloœć zatwierdzonych komentarzy     (2016-06-05,  21:59:32)      [odpowiedzi: 1]
    Temat:

    jajka


    Witajcie, kupilam kury ktore wygladaja jak zielononozki ale znosza zielone jajka. Nie wygladaja jak araukana. Porownujac zdjecia to zielononozka. Ale z kad zielone jajka? Czy mozliwa byla krzyzowka tych obu ras? By uzyskac wyglad zielononozki i... [->]
    Autor: ~shamo     (2014-09-28,  14:39:52)      [odpowiedzi: 1]     (IP: 188.191.219.27)Odpowiedz
    Temat:

    cholesterol


    30% mniej bo o tyle sa mniejsze jajka zielononozek
    Autor: admin     (2010-08-01,  13:15:13)      [odpowiedzi: 2]
    Temat:

    Komentarze na temat: Zielononóżka


    Dyskusja użytkowników na temat: Zielononóżka


    Dodaj nowy wątek

    Temat:
    Treść:
    Autor: 6minusplus 3 = <= Napisz wynik działania.
    Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
    Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!