Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Woliera » Siatka na krety - w wolierze

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Siatka na krety - w wolierze

Zastosowanie siatki na krety w wolierze jest jak najbardziej możliwe i wielu hodowców decyduje się na takie rozwiązanie, czy jednak jest ono dobre i zastosowanie takiej siatki ma sens?

Kratka na krety.
Kret nie sforsuje siatki.

Woliera bardzo często jest ozdobą ogrodu. Wielu hodowców bażantów, pawi i innych ptaków ozdobnych w Polsce, to typowi hobbyści. Do zainteresowań związanych z ogrodnictwem i uprawą działki w naturalny sposób nawiązuje pasja hodowli ptaków egzotycznych. Z racji tego, iż krety mimo, iż są bardzo pożytecznymi zwierzętami dla ekosystemu stanowią niestety największą zmorą każdego działkowca lub posiadacza domu z trawnikiem i małym ogrodem. Nie mamy żadnych skrupułów by zakładać siatkę pod trawnikiem zróbmy o i w wolierze dla naszych ptaków. Kret kopiąc korytarze i wypychając kretowiska niszczy pielęgnowane i dopieszczone trawniki. Podkopuje drogie i uprawiane wiele lat drzewka. Jeden kret potrafi w ciągu jednego dnia wykopać kilkanaście metrów korytarzy. Ziemia z wykopanych korytarzy wypychana jest na zewnątrz w postaci kretowisk. Dla nas problematyczne są zarówno kretowiska jak i korytarze. Usypane przez kreta kupki ziemi łatwo rozgarnąć, korytarze jednak po czasie zapadają się co powoduje powstanie dołków i zniekształceń terenu. Jeżeli policzymy nakład pracy na utrzymanie woliery w pełnej funkcjonalności i zachowaniu pięknego wyglądu siatka na krety jest bardzo dobrą inwestycją.

Skuteczne pozbycie się kretów zapewnia tylko siatka

Specjalna siatka zabezpieczająca na krety zakopana od 10 do 5 centymetrów pod ziemią skutecznie przeciwdziała działalności kretów i całkowicie rozwiązuje problem. Jest to aktualnie jedyny środek zapobiegawczy na 100% skuteczny sposób na kreta, wszystkie inne urządzenia taki jak pułapki czy odstraszacze charakteryzuje małą skuteczność. Ważne by siatka była szczelna i pokrywała całe podłoże pod wolierą. Wszelki dziury lub niedociągnięcia przy jej układaniu mogą zniweczyć trud i pracę włożoną w ułożenie siatki na krety. Zdrowy rozsądek podpowiada, że skoro wybraliśmy ziemie w wolierze to warto zrobić odpowiednie zakłady i dopilnować by siatka dobrze dolegała do boków wybiegu.

Bardzo dobra siatka na krety.
Bardzo dobra siatka na krety oferowana jest przez hurtownię www.rabatka.pl, charakteryzuje się dobrymi parametrami i stosunkowo niską ceną.

Czy kret jest problemem w wolierze?

Kret nie jest problemem dla ptaków, ale niszczy wystrój przez co pogarsza wygląd woliery. Jest zwierzęciem bardzo czułym i płochliwym, nawet najmniejszy hałas czy stukot na powierzchni ziemi skutecznie go odstrasza. Stąd problem z zobaczeniem kreta i schwytaniem go podczas jego pracy. W wolierze z bażantami, pawiami, kaczkami czy innymi ptakami egzotycznymi zazwyczaj panuje ciągły harmider. Ptaki biegają powodując hałas. Są to warunki, których kret nie lubi i skutecznie omija. Mimo to poza wspomnianym hałasem mikroklimat woliery skutecznie przyciąga robactwo, resztki pokarmu roślinnego wymieszane z glebą sprzyjają dżdżownicom. Jak wiadomo dżdżownice są głównym pokarmem podziemnego drapieżnika. Kret potrafi zbierać dżdżownice, nadgryzając węzeł nerwowy powoduje ich paraliż i w takiej sparaliżowanej formie ale ciągle żywe magazynuje przez całą zimę w podziemnych norach.

Jak głęboko zakopać siatkę na krety ?

Jest kilka szkół na jakiej głębokości zakopywać siatkę na krety. Zastosowanie jej w wolierze jest nietypowe. Ostatecznie sprawa wygląda tak, że mimo hałasu panującego w wolierze kret bardzo często do wolier zagląda i ryje, niszczy drzewka i krzewy stanowiące wystrój woliery. Zastosowanie siatki na krety oczywiście rozwiązuje problem jednak nie do końca jest to takie proste. Po czasie okazuje się, iż ziemię w wolierze warto przekopać, zabieg ten powinno się nawet wykonywać raz do roku i łączyć go z dezynfekcjom wysoko zasadowym wapnem. Jeżeli siatkę przeciw kretom umieścimy zbyt płytko przekopanie ziemi w wolierze będzie całkowicie niemożliwe, stąd konieczność układania siatki minimum 30 cm pod powierzchnią. Jest to stosunkowo trudne, a przede wszystkim pracochłonne. Jednak nie ma innego skuteczniejszego sposobu. Nakład pracy po czasie zwraca się z nawiązką. Innym skutecznym rozwiązaniem opartym na specjalnej siatce jest wkopanie jej wokół woliery pionowo w głąb na głębokość minimum 80 cm. Jest to sposób równie skuteczny. Zalecane jest tak czy inaczej wykonanie jednego z powyższych zabiegów. Są one na tyle skuteczne, iż hodowca raz na zawsze zapomnieć może o krecie i kopanych przez niego kretowiskach.

Reasumując jest wiele sposobów na krety opisywanych w książkach, prasie i Internecie. Jednak tylko zastosowanie specjalnej siatki przeciw kretom daje pełną satysfakcje i święty spokój.


Komentarze (3)
Autor: ~Bartosz     (2017-05-29,  15:11:21)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 46.227.37.10)Odpowiedz
Temat:

Siatka stop kop


Trzeba tylko dodać, że najlepiej taką siatkę założyć przed wysianiem trawy, bo inaczej część pracy pójdzie na marne. Zresztą też taką informację otrzymałem kupując siatkę stop kop, chociaż gdzieś tam słyszałem, że można... [->]
Autor: admin     (2010-08-01,  13:15:13)      [odpowiedzi: 1]
Temat:

Komentarze na temat: Siatka na krety - w wolierze


Dyskusja użytkowników na temat: Siatka na krety - w wolierze


Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: 3minusplus 1 = <= Napisz wynik działania.
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!