Zastosowanie siatki na krety w wolierze jest jak najbardziej możliwe i wielu hodowców decyduje się na takie rozwiązanie, czy jednak jest ono dobre i zastosowanie takiej siatki ma sens?
|
Kret nie sforsuje siatki. |
Woliera bardzo często jest ozdobą ogrodu. Wielu hodowców bażantów, pawi i innych ptaków ozdobnych w Polsce, to typowi hobbyści. Do zainteresowań związanych z ogrodnictwem i uprawą działki w naturalny sposób nawiązuje pasja hodowli ptaków egzotycznych. Z racji tego, iż krety mimo, iż są bardzo pożytecznymi zwierzętami dla ekosystemu stanowią niestety największą zmorą każdego działkowca lub posiadacza domu z trawnikiem i małym ogrodem. Nie mamy żadnych skrupułów by zakładać siatkę pod trawnikiem zróbmy o i w wolierze dla naszych ptaków. Kret kopiąc korytarze i wypychając kretowiska niszczy pielęgnowane i dopieszczone trawniki. Podkopuje drogie i uprawiane wiele lat drzewka. Jeden kret potrafi w ciągu jednego dnia wykopać kilkanaście metrów korytarzy. Ziemia z wykopanych korytarzy wypychana jest na zewnątrz w postaci kretowisk. Dla nas problematyczne są zarówno kretowiska jak i korytarze. Usypane przez kreta kupki ziemi łatwo rozgarnąć, korytarze jednak po czasie zapadają się co powoduje powstanie dołków i zniekształceń terenu. Jeżeli policzymy nakład pracy na utrzymanie woliery w pełnej funkcjonalności i zachowaniu pięknego wyglądu siatka na krety jest bardzo dobrą inwestycją.
Skuteczne pozbycie się kretów zapewnia tylko siatka
Specjalna siatka zabezpieczająca na krety zakopana od 10 do 5 centymetrów pod ziemią skutecznie przeciwdziała działalności kretów i całkowicie rozwiązuje problem. Jest to aktualnie jedyny środek zapobiegawczy na 100% skuteczny sposób na kreta, wszystkie inne urządzenia taki jak pułapki czy odstraszacze charakteryzuje małą skuteczność. Ważne by siatka była szczelna i pokrywała całe podłoże pod wolierą. Wszelki dziury lub niedociągnięcia przy jej układaniu mogą zniweczyć trud i pracę włożoną w ułożenie siatki na krety. Zdrowy rozsądek podpowiada, że skoro wybraliśmy ziemie w wolierze to warto zrobić odpowiednie zakłady i dopilnować by siatka dobrze dolegała do boków wybiegu.
|
Bardzo dobra siatka na krety oferowana jest przez hurtownię www.rabatka.pl, charakteryzuje się dobrymi parametrami i stosunkowo niską ceną. |
Czy kret jest problemem w wolierze?
Kret nie jest problemem dla ptaków, ale niszczy wystrój przez co pogarsza wygląd woliery. Jest zwierzęciem bardzo czułym i płochliwym, nawet najmniejszy hałas czy stukot na powierzchni ziemi skutecznie go odstrasza. Stąd problem z zobaczeniem kreta i schwytaniem go podczas jego pracy. W wolierze z bażantami, pawiami, kaczkami czy innymi ptakami egzotycznymi zazwyczaj panuje ciągły harmider. Ptaki biegają powodując hałas. Są to warunki, których kret nie lubi i skutecznie omija. Mimo to poza wspomnianym hałasem mikroklimat woliery skutecznie przyciąga robactwo, resztki pokarmu roślinnego wymieszane z glebą sprzyjają dżdżownicom. Jak wiadomo dżdżownice są głównym pokarmem podziemnego drapieżnika. Kret potrafi zbierać dżdżownice, nadgryzając węzeł nerwowy powoduje ich paraliż i w takiej sparaliżowanej formie ale ciągle żywe magazynuje przez całą zimę w podziemnych norach.
Jak głęboko zakopać siatkę na krety ?
Jest kilka szkół na jakiej głębokości zakopywać siatkę na krety. Zastosowanie jej w wolierze jest nietypowe. Ostatecznie sprawa wygląda tak, że mimo hałasu panującego w wolierze kret bardzo często do wolier zagląda i ryje, niszczy drzewka i krzewy stanowiące wystrój woliery. Zastosowanie siatki na krety oczywiście rozwiązuje problem jednak nie do końca jest to takie proste. Po czasie okazuje się, iż ziemię w wolierze warto przekopać, zabieg ten powinno się nawet wykonywać raz do roku i łączyć go z dezynfekcjom wysoko zasadowym wapnem. Jeżeli siatkę przeciw kretom umieścimy zbyt płytko przekopanie ziemi w wolierze będzie całkowicie niemożliwe, stąd konieczność układania siatki minimum 30 cm pod powierzchnią. Jest to stosunkowo trudne, a przede wszystkim pracochłonne. Jednak nie ma innego skuteczniejszego sposobu. Nakład pracy po czasie zwraca się z nawiązką. Innym skutecznym rozwiązaniem opartym na specjalnej siatce jest wkopanie jej wokół woliery pionowo w głąb na głębokość minimum 80 cm. Jest to sposób równie skuteczny. Zalecane jest tak czy inaczej wykonanie jednego z powyższych zabiegów. Są one na tyle skuteczne, iż hodowca raz na zawsze zapomnieć może o krecie i kopanych przez niego kretowiskach.
Reasumując jest wiele sposobów na krety opisywanych w książkach, prasie i Internecie. Jednak tylko zastosowanie specjalnej siatki przeciw kretom daje pełną satysfakcje i święty spokój.
|