Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Woliera » Woliera dla kaczek domowych

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Woliera dla kaczek domowych

Woliera dla kaczek ozdobnych
     Sprawa wolier, czyli wybiegów, na których przebywają kaczki przez cały dzień, jest bardzo ważna. Kaczki nie powinny chodzić wszędzie, niszczyć zasiewów w polu czy ogrodzie, nie powinny także cały dzień przebywać jedynie na podwórku gospodarskim, gdzie są niepokojone przez psy i inne zwierzeta, zwłaszcza że nie znajdują tam żadnego pożywienia. Jeżeli kaczki mogą korzystać z żerowiska wodnego, wtedy większą część dnia przebywają poza gospodarstwem. Dobrze jest jednak zagrodzić im jakiś kąt - wybudować wolierę. aby w razie potrzeby można je było tam za-* pędzić. Najlepsze dla kaczek jest miejsce piaszczyste lub żwirowate. Jeżeli nie mamy takiego terenu w gospodarstwie, przeznaczamy dla kaczek miejsce najsuchsze. Dobrze jest wybieg urządzić np. na dawnym pastwisku lub w sadzie. Ogrodzenie robimy z siatki, jeżeli są to kaczki nielatajace np. rasy Pekin wystarczy 80 cm. Dla kaczek latających konieczne jest zbudowanie woliery pokrytej siatką polietylenową.

     Jeżeli chowamy kaczki bez żerowiska wodnego, wówczas musimy ogrodzić większy wybieg. Dla 1 kaczki przeznacza się około 2,5 m2 wybiegu lub woliery. Na glebie piaszczystej lub żwirowatej nie siejemy żadnej mieszanki traw, lecz tylko co kilka dni porządnie grabimy wybieg, aby nie dopuścić do powstawania skorupy z nawozu. Szczególnie starannie utrzymywać należy miejsca, gdzie stawiamy korytka z paszą i poidła. Nie sprzątany wybieg kaczy jest po kilku dniach bardzo brudny, a wokół poideł tworzą się kałuże brudnej wody, co sprzyja rozwojowi zarazków.

     
Wybieg dla kaczek staropolskich
Na glebach pszeniczno-buraczanych czyli ciężkich, jeżeli nie możemy wykorzystać miejsca ze starą darnią, np. na dawnym pastwisku czy w starym sadzie, musimy wybieg obsiać trawą. Możemy zastosować mieszankę traw dobrze krzewiących się, które szybko dadzą dobrą darń. Warto przy tej okazji zastanowić się nad siatką na krety by kretowiska nie popsuły wyglądu woliery, jeżeli będzie to wybieg dla kaczek ozdobnych. Dla 10 kaczek potrzeba około 25 m2 wybiegu.

     Na małych wybiegach koryto z wodą do kąpieli dobrze jest ustawić na siatce ułożonej nad wykopanym dołem, umocowanej kamieniami. Do dołu tego spływa woda rozpryskiwana przez kąpiące się kaczki i wówczas nie tworzy się błoto.

Komentarze (11)
Autor: ~hora kaczka     (2018-05-15,  13:18:05)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 185.71.240.5)Odpowiedz
Temat:

Mam horom kaczkem


co zróbić by miedź rosol z mandaryny i takom fajnom wolierem ja fatnakyk kaczkuf jezstem, seryjoo paniea dej kaczkem bo mam horo jdno pozwem do sondu
Autor: ~JanuszekIGrażynkaKontoOsobiste<3     (2018-05-15,  13:15:12)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 185.71.240.5)Odpowiedz
Temat:

HORAKACZKAMA


nO SIEMANO OGÓLNIE mOJE KACZKI SĄ NIBY OK alE Też nie ok z drugiej strony.Dajem im sałety morskiej no i siem zrobiły zielone nagle No kurrrrrdeee no co mam zrobić noo zią pomóż ;(((((Mam hyba Horom kaczkem A wogóle to Grażynko pamiętaj... [->]
Autor: ~jA Xdddddddddddddddd     (2018-05-15,  13:12:13)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 185.71.240.5)Odpowiedz
Temat:

PROBLEM Z KACZKOM mojOM


Ja mam generalnie taki problem:moja kaczka jest chora ma jakies dziwne piora takie tenczowe wie pan takie nieaiwdomo co to jakas zaraza skaza wie pan i co ja mam zrobic tera panie,bo to powazna spraWA JEST!!!!!!
Autor: ~maksiu     (2016-01-06,  11:22:35)      [odpowiedzi: 2]     (IP: 94.40.46.157)Odpowiedz
Temat:

kaczki ozdobne


cześć jestem nie doświadczonym hodowcą ale chce mieć parkę kaczek ozdobnych ale żeby nie trzeba by im zadaszać wybiegu i żeby nie latały ale były przyjazne jakie wybrać???
i jeszcze jedno żeby nie były za duże
Autor: jacek duck  (4)Iloœć zatwierdzonych komentarzy     (2015-05-09,  09:44:16)      [odpowiedzi: 0]
Temat:

młode


co musze zrobić aby na wiosne miał młode kaczki staropolskie
Autor: admin     (2010-08-01,  13:15:13)      [odpowiedzi: 3]
Temat:

Komentarze na temat: Woliera dla kaczek domowych


Dyskusja użytkowników na temat: Woliera dla kaczek domowych


Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: 1minusplus 9 = <= Napisz wynik działania.
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!