Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Kaczki » Kaczka pekin

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Kaczka pekin (łać.Anas Peking)

Kaczor rasy Pekin
      W Polsce popierało się i nadal popiera kaczki rasy pekin. Popularne Pekiny są rasą o użytkowości wielostronnej. Dostarczają one dużych ilości dobrego mięsa, tłuszczu, jaj, a oprócz tego pięknego białego pierza i puchu pościelowego. Są one ponadto dość odporne na choroby, łatwo się chowają i szybko rosną. Istnieją dwa typy kaczek rasy Pekin: tak zwany Pekiny amerykańskie i Pekiny niemieckie. U nas popierany jest typ użytkowy, to znaczy amerykański; typ niemiecki jest wystawowy. Dobrze wyrośnięta gospodarska kaczka rasy pekin typu użytkowego ma tułów długi, lekko uniesiony ku górze, lecz nie ustawiony pionowo. Mostek jest długi i silnie umięśniony, szyja dość krótka, także dobrze umięśniona, nogi niewysokie, szeroko rozstawione. Dziób i nogi są koloru pomarańczowego, oczy ciemnoniebieskie.

      Kaczki młode, 10-tygodniowe, odpowiednio pielęgnowane i żywione osiągają wagę żywą 2-2,5 kg. Pekiny rosną i tuczą się bardzo szybko. Cechę tę wykorzystujemy do prowadzenia tuczu kaczek w wieku około 10 tygodni. Po tym okresie przyrost jest już bardzo powolny, tak że kaczka 6-miesięczna jesienią waży około 3 kg, a kaczor 3,5 kg.

      Nieśność roczna pekinów dochodzi do 60 a nawet do 90 jaj; niekiedy kaczki rekordzistki znoszą od 100 do 120 jaj rocznie. Jaja kaczek Pekinów są duże, o białej, cienkiej i gładkiej skorupie, dzięki której można je łatwo prześwietlić - oddzielić zalężone od niezalężonych i zamari łych. Zdolność wylęgowa jest duża, niekiedy dochodzi do 80%.

Stado kaczek brojlerów rasy Pekin
      Upierzenie pekinów jest gęste, z obfitym podkładem puchu.
Jak rozpoznać płeć kaczek
Rozpoznać płeć kaczki
Rozpoznanie pici u kaczeli. Odróżnienie kaczki od kaczora nie jest trudne. Już u jednodniówek łatwo rozpoznajemy płeć wyszukując bęben głosowy umieszczony w rozwidleniu tchawicy. Poza tym kaczory kilkumiesięczne mają u nasady ogona charakterystycznie zakręcone piórka.

Widoczne różnice są również w wyglądzie steku. Rozchylając otwór odbytowy u kaczora, szczególnie w okresie od grudnia do maja, zobaczymy lekko zwinięte prącie, u kaczki zaś będzie tylko pofałdować na różowa błona steku.

Głos kaczora jest cichy, gardłowy i ochrypły, natomiast kaczki na każdy, lekki nawet hałas odpowiadają wrzaskliwym kwakiem,
Pióra są białe z lekkim odcieniem kremowym, silniejszym u kaczek starych. Kaczory mają u nasady ogona charakterystycznie zakręcone piórka; jest to jedna z cech rozpoznawczych, na podstawie której można odróżnić kaczory od kaczek. Okres pierzenia się trwa u pekinów około 3 miesięcy: rozpoczyna się w wieku około 11 tygodni i trwa do 20-24 tygodni. Dlatego też kaczki przeznaczone na uboj należy sprzedawać przed okresem pierzenia się, gdyż później słabo przyrastają na wadze, pobraną karmę bowiem zużywają na wytworzenie piór. W czasie pierzenia się odrastają im ciągle pióra, tak zwane pałki, trudne do usunięcia po uboju, które pozostając w skórze psują wygląd oraz jakość tuszki.

      Kaczki rasy pekin mogą być chowane w każdym gospodarstwie, zarówno mającym żerowisko wodne, jak też i bez niego. Kaczory tej rasy skrzyżowane z kaczkami bezrasowymi, a szczególnie z pospolitymi kaczkami białymi, dają zdrowe i liczne potomstwo, które szybko rośnie i łatwo się tuczy stanowiąc dobry materiał rzeźny. Kaczki tej rasy na ogół nie wysiadują, dlatego też trzeba prowadzić lęgi sztuczne - inkubację jaj, oddając jaja wylęgowe do zakładu wylęgowego lub nasadzając na jajach kurę albo indyczkę.

Komentarze (22)
Autor: ~Paweł     (2018-05-11,  01:14:46)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 94.254.132.164)Odpowiedz
Temat:

Pazury


Poszukuję ekipy do ciecia pazurków
Autor: jacek duck  (4)Iloœć zatwierdzonych komentarzy     (2015-05-21,  17:35:19)      [odpowiedzi: 0]
Temat:

kaczki staropolski


jak można rozpoznać płuci u 5 tyg kaczek staropolskich
Autor: admin     (2010-08-01,  13:15:13)      [odpowiedzi: 18]
Temat:

Komentarze na temat: Kaczka pekin


Dyskusja użytkowników na temat: Kaczka pekin


Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: 1minusplus 7 = <= Napisz wynik działania.
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!