Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Kaczki » Biegus indyjski

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Biegus indyjski

Trzy biegusy indysjkie
Trzy biegusy indysjkie
  • Wygląd
  • Rozmnażanie
  • Hodowla
  •      Pierwsza wzmianka o biegusach w prasie codziennej ukazała się w 1895 roku. Pochodzenie biegusów indyjskich nie jest do końca ustalone, pierwsze importy kaczek jako ptaków egzotycznych (ozdobnych) przekazano do różnych ogrodów zoologicznych i można przyjąć, że na przełomie ubiegłego oraz obecnego stulecia faktyczną hodowlą tej rasy kaczek zajęli się hodowcy z Anglii, Niemiec oraz Holandii. Biegus indyjski pochodzi prawdopodobnie z południowo-wschodniej Azji. Wywodzą się od dzikich kaczek krzyżówek, podobnie jak wszystkie rasy kaczek hodowlanych. W Indiach rasa ta jest znana od 500 lat. Nazwa biegus indyjski została skrócona do samego biegusa. Biegusy indyjskie są rasą użytkową jednokierunkową, w produkcji jaj konsumpcyjnych. Kaczki tej rasy są wykorzystywane do krzyżowania międzyrasowego w celu udoskonalenia ich nieśności, wylęgowości jaj oraz zwiększenia odporności i żerności. Na terenie Polski biegusy indyjskie nie są hodowane, ponieważ u nas nie istnieje tradycja na spożywanie kaczych jaj. Biegusy indyjskie posiadają bardzo charakterystyczną budowie ciała oraz styl chodzenia.

         Prawdopodobnie samice biegusów indyjskich hodowane na dużych oraz suchych pastwiskach dają jaja bez przykrego zapachu oraz smaku, ale hodowcy chcąc zapewnić ptaka optymalne i najlepsze warunki z dostępem do zbiorników wodnych mają produkcję jaj o typowym kaczym zapachu i smaku. Na terenie Polski bardzo trudno było by przekonać konsumenta, do spożywania tego typu produktu.



    Wygląd


         Biegusy indyjskie posiadają niewielką głowę, która jest zakończona sporym dziobem. Postawa ciała tych kaczek jest spionizowana, smukła oraz długa. Smukły oraz wydłużony tułów przypominający swoim kształtem butelkę z długą szyją oraz z prostokątnym ustawieniem głowy sprawia, że biegus indyjski ma charakterystyczną i przypominającą pingwina budowę ciała. Szyja kaczek jest długa i bardzo łagodnie przechodzi w pierś oraz grzbiet. Korpus jest długi, kształtem walcowaty. Brzuch u rasowych biegusów indyjskich musi być obwisły. Nogi szeroko rozstawione i wyraźnie przesunięte do tylu w stronę kupra, dzięki temu ptaki bardzo dobrze i szybko poruszają się po ziemi. Ogon wąski, krótki i na końcu zaostrzony.

         Kaczki tej rasy posiadają jednolite upierzenie, najczęściej są spotykane w barwie białej, beżowej, brązowej, czarnej oraz srokatej. Kaczki rasy biegus indyjski można spotkać podobną w barwach upierzenia do kaczek krzyżówek. Najbardziej praktyczna jest biała barwa pierza, ze względu na estetyczniejszy wygląd tuszek. Obecnie występuje około dziesięciu odmian tej rasy różniących się barwą upierzenia, czyli dzikie, żółte, brunatno - cętkowane, białe, kremowe, sarnie, czarne, pstrągowe, niebieskie i wielokolorowe - łaciate.

    Biegusy indyjskie
    Biegusy indyjskie
          Biegusy indyjskie zaliczają się do dużych oraz masywnych kaczek. Tuszka biegusów indyjskich jest mała, bez znacznego przetłuszczenia, ale dość obficie umięśniona jak na rasę typowo nieśną.Samce posiadają masę ciała wynosząca około 2000g a długość ciała około 75cm, zaś samice wagę ciała około 1700g a długość ciała około 50cm. Kaczki które są żywione odpowiednio już w wieku 8 tygodni mogą ważyć nawet 1000g.



    Rozmnażanie


         Biegusy indyjskie w porównaniu do innych ras kaczek bardzo szybko się opierzają, co sprzyja na cechę ich nieśności oraz na dojrzałość płciową. Kaczki uzyskują dojrzałość płciową w wieku około 140 dni. Zazwyczaj sezon nieśności trwa około 52 tygodni, przez ten czas nioski są w stanie wyprodukować od 270 do 280 jaj. Jaja kacze są większe od jaj kurzych. Jajko kaczki waży od 65g do 80g. Skorupka jaja jest dość mocna, posiada barwę białą lub żółtą u kaczek o jasnym upierzeniu, zaś u kaczek ciemnych skorupka jaja może posiadać barwę szaro zieloną bądź niebiesko zieloną. Jaja pochodzące od kaczek rasy biegus indyjski charakteryzują się bardzo wysoką wylęgowością, zaś kaczęta bardzo łatwo się odchowują. Procent śmiertelności w zakładach wylęgowych jak bardzo niewielki. Biegusy indyjskie używano z powodzeniem do krzyżówek i utworzenia wielu nowych ras. Silnie przekazują cechę nieśności, są mało wymagające i żywotne.



    Stado biegusów indyjskich
    Stado biegusów indyjskich

    Hodowla


         Biegusy indyjskie charakteryzują się bardzo żywym temperamentem, dużą ruchliwością, dużą żernością oraz nie są w hodowli wybredne. Kaczki tej rasy nie latają, posiadają niestety skrzydła, które nie są rozwinięte tak bardzo aby ptaki mogły latać. Z natury ptaki tej rasy bardzo lubią pływać, wykorzystują w tym celu nawet najmniejsze zbiorniki wodne. Czasami podczas skubania trawy mogą kłaść się na brzuchu.

         W hodwie ekstensywnym samice nie chętnie wysiadują własne jaja, ich wodzenie piskląt też nie należy do idealnego. Kaczki te charakteryzują się słabo zadawalającym instynktem macierzyńskich, a ponadto nie potrafią budować własnego gniazda. Hodowcy sceptycznie podchodzą do hodowli biegusów indyjskich na wolnych wybiegach, ponieważ kaczki znoszą jaja gdzie popadnie, następnie je zakopują, w skutek czego generują się koszty, ponieważ jaja mogą zostać zniszczone poprzez rozdeptanie przez człowieka bądź straty powodują inne zwierzęta jak ptaki i psy wyjadające jaja.

         Rasa bardzo łatwa w hodowli, która jest odporna na niekorzystne warunki panujące w fermie jak również na niekorzystne warunki atmosferyczne. Biegusy nie potrzebują w chowie intensywnym dostępu do zbiorników wodnych, co usprawnia pracę na fermie. Biegusy indyjskie w hodowli nie są wymagające, są w stanie wykorzystać dobrze słabej jakości pasze na produkcję jednego kilograma jaj. Biegusy indyjskie potrafią samodzielnie się wyżywić, jeśli maja zapewniony dostęp do pastwiska o różnorodnym krajobrazie. Kaczki i kaczory bardzo chętnie zjadają muchy, ślimaki oraz dżdżownice, zaś w zbiornikach wodnych zjadają rzęsę oraz inną drobną roślinność. Kaczki hodowane w takich warunkach spożywają dużo mniej paszy treściwej i różnych dodatków mieszanki mineralno-witaminowej, która jest bardzo potrzebna przy produkcji jaj. Mięso pochodzące od biegusów indyjskich, po mimo ich jednostronnego użytkowania, jest bardzo smaczne, soczyste i charakteryzuje się dobrą jakością. Ptaki przeznaczone na tucz, posiadają dość wysoką wydajność rzeźną.

    Komentarze (6)
    Autor: ~Malgo     (2022-04-22,  23:25:51)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 89.151.37.50)Odpowiedz
    Temat:

    Wiek


    Witam. Mam pytanie ile żyją biegusy?
    Autor: ~Andrius     (2022-03-27,  00:27:29)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 84.15.190.68)Odpowiedz
    Temat:

    chcę kupić jajka


    Cześć
    mam własny dom
    Od bardzo dawna chcę hodować kaczki biegaczy indyjskich.
    Mieszkam na Litwie i nie mam możliwości przyjechać do Polski po kaczki. Czy można kupić jajka i otrzymać je pocztą?
    Dzięki.
    Autor: ~sympatyk     (2022-01-01,  20:42:32)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 37.47.106.27)Odpowiedz
    Temat:

    przepraszam


    Dotyczyło długości ciała, a nie dziobów.
    Autor: ~sympatyk     (2022-01-01,  20:40:56)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 37.47.106.27)Odpowiedz
    Temat:

    uwaga


    Te dzioby w opisie to pomyła. Podano w mm a napisano w cm.
    Autor: ~Mat     (2021-03-11,  19:11:29)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 81.157.233.77)Odpowiedz
    Temat:

    Kleszcze


    Podobno lubią zjadać kleszcze i skutecznie z nich oczyszczają teren. Czy to prawda czy lipa?
    Autor: ~Marian Jeliński     (2020-07-27,  14:06:19)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 5.173.8.71)Odpowiedz
    Temat:

    szkodliwe ślimaki gatunku Arion vulgaris


    Biegusy indyjskie podobno zjadają szkodliwe ślimaki gatunku Arion vulgaris.


    Dodaj nowy wątek

    Temat:
    Treść:
    Autor: 5minusplus 6 = <= Napisz wynik działania.
    Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
    Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!