Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Kaczki » Ogorzałka

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Ogorzałka (łać.Aythya marila)

      Ogorzałka jest gatunkiem typowo północny, gniazduje na północnych obszarach Europy, Azji, Ameryki Północnej oraz Islandii.
Ogorzałka - samiec
 • Wygląd Ogorzałki
 • Rozmnażanie Ogorzałki
 • Pokarm Ogorzałki
 • Hodowla Ogorzałki
 • Wygląd Ogorzałki


  Kaczor w szacie godowej ma głowę czarną z zielonym połyskiem, czarną szuję, pierś oraz podogonie. Brzuch i boki ciała są koloru białego, grzbiet jasnoszary, poprzecznie, falisto prążkowany, lusterko białe. Dziób jest koloru szaroniebieskawego.
  Kaczka jest brązowa z szeroką białą obrączką wokół nasady dzioba. Samica posiada jasną plamę w okolicach uszu, która podczas zimy jest wyblakła i niewyraźna.
  Gatunek politypowy z dwoma podgatunkami.

  Rozmnażanie Ogorzałki


  Ogorzałki na miejsca lęgowe przylatują połączone już w pary od połowy kwietnia do połowy maja. Przeprowadzają jeden lęg w roku na przełomie maja i czerwca. Gniazdo zakładają najchętniej na wysepkach, zwykle tuż przy brzegu. Jeśli podłoże jest wilgotne kaczki budują niewielki stos ułożony z zeschniętych łodyg i liści roślin nadbrzeżnych, a na podłożu suchym robią zagłębienie w ziemi.
  Niekiedy gniazdo jest bardzo dobrze ukryte wśród roślin, czasami są odsłonięte i widoczne. Często spotyka się niewielkie kolonie gniazdujące.
  Kaczka znosi 8-11 jaj, koloru oliwkowoszarego. Wysiaduje je przez 24-28 dni. Pisklęta pod opieką matki w pierwszych dniach zdobywają pokarm na powierzchni wody, dopiero po upływie 7-8 dni zaczynają poszukiwać pokarmu poprzez nurkowanie.
  Ogorzałki w wodzie

  Pokarm Ogorzałki


  Ogorzałki żywią się drobnymi organizmami zwierzęcymi. W wieku 35-45 dni osiągają samodzielność oraz zdolność do lotu. Szata godowa rocznych kaczorów jest niepełna, grzbiet, boki ciała oraz brzuch są brązowe. Osobniki dorosłe pokarm zdobywają zwykle pod wodą i nurkują na głębokość do 4 m.
  W okresie lęgowym żywią się owadami, mięczakami, skorupiakami oraz robakami z niewielkim dodatkiem roślin. W morzu łowią głównie małże i skorupiaki.
  Ogorzałka w wodzie

  Hodowla Ogorzałki


  Ogorzałka jest gatunkiem, który rzadko występuje w hodowli. Kaczki i kaczory wymagają diety bogatej w białko zwierzęce. Osobniki dorosłe oraz pisklęta żywimy w ten sam sposób jak czernice.
  Ogorzałki są wrażliwe na wysokie temperatury, dlatego wymagają one ocieplanego wybiegu, z głębokim zbiornikiem z czysta wodą.
  Na odpowiednim dużym wybiegu możemy hodować kilka par ogorzałek wraz z innymi łagodnymi gatunkami innych kaczek.
  Czasami ogorzałki budują gniazda na pływających platformach wśród trzcin, lecz rozród ich jest bardzo trudny.
  Zimy znoszą bardzo dobrze, ale musza mieć zapewnione niezamarznięte lustro wody.
  Obrączki: 11 mm.

  Komentarze (2)
  Autor: admin     (2010-08-01,  13:15:13)      [odpowiedzi: 1]
  Temat:

  Komentarze na temat: Ogorzałka


  Dyskusja użytkowników na temat: Ogorzałka


  Dodaj nowy wątek

  Temat:
  Treść:
  Autor: 4minusplus 10 = <= Napisz wynik działania.
  Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
  Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!