Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Kaczki » Cyraneczka bajkalska

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Cyraneczka bajkalska (łać.Anas formosa)

Cyraneczka bajkalska
  • Wygląd
  • Rozmnażanie
  • Pokarm
  • Hodowla
  •       Cyraneczka bajkalska gniazduje w północno-wschodniej Rosji, zimę spędza w środkowej i południowej Japonii oraz w południowo-wschodnich Chinach.      

    Wygląd.

    Szata godowa kaczora jest bardzo ładna i efektywna. Wierzch głowy jest czarny, na policzkach są charakterystyczne żółtobrzoskwiniowe i zielone plamy, które są rozdzielone białymi i czarnymi paskami. Gardło czarne, pierś różowobrązowa i czarno nakrapiana. Boki ciała barwy popielatej z białymi paskami po obu stronach piersi i nasady ogona. Pióra podogonowe czarne. Na jasnobrązowych skrzydłach zielonoczarne w białej ramce lusterka, z brązowym paskiem na górnej stronie. Na grzbiecie ostre, wydłużone, czarnobiałocynamonowe pióra. Dziób ciemnoszary, nogi zaś żółtoszare. Kaczka brązowa, łuskowana z jaśniejszym brzuchem. U nasady dzioba biaława plamka, na głowie zaznaczona jasna brew. Kaczor w szacie spoczynkowej przypomina kaczkę, ale pióra na grzbiecie ma wyraźnie dłuższe. Kaczor często powtarza "kło-kło", za to kaczka dźwięcznie kwacze. Długość ciała około 30-43 cm. Gatunek monotypowy.Spotykane są nad brzegami zarośniętych jezior oraz na wysepkach deltach rzek.
    Cyraneczka bajkalska
         

    Rozmnażanie.

    Tuż po przylocie na tereny lęgowe, kaczory zaczynają intensywnie tokować i słychać wtedy chóralne "kło-kło". Gniazda zakładają na ziemi wśród traw lub pod krzewem, często daleko od wody. Kaczka znosi od 6 do 9 jaj, bladozielonkawych z szarym odcieniem. Wysiaduje je 24-26 dni. Pisklęta wodzone przez matkę, odżywiają się głównie małymi , drobnymi zwierzętami planktonowymi, w miarę wzrostu zaczynają zjadać także pokarmy roślinne. W wieku 45-55 dni są samodzielne. Dojrzewają płciowo w pierwszym roku. Podczas letniego pierzenia, ptaki zazwyczaj pozostają w pobliżu miejsc lęgowych. Dorosłe osobniki żywią się zielonymi częściami roślin, bulwami, nasionami oraz zooplanktonem.
    Cyraneczka bajkalska
         

    Pokarm.

    Podajemy kaczką ziarna zbóż, granulat dla kaczek hodowlanych, rzęsę oraz inne rośliny wodne, posiekane zielonki z roślin lądowych i okopowymi z dodatkiem suszu z pokrzywy i lucerny. Do zbiornika korzystne jest wprowadzenie zooplanktonu. Pisklętom podajemy zooplankton, larwy ochotek, poczwarki mrówek, rzęsę wodną i mieszankę paszową dla kacząt.
    Cyraneczka bajkalska
         

    Hodowla.

    Pierwsze cyraneczki bajkalskie przywieziono do Europy w 1840 roku i przez długie lata ich rozmnożenia były bardzo rzadkie. Dzisiejsze generacje pochodzące z hodowli często przystępują do lęgów i odchowują potomstwo. Czasami zauważa się nienaturalne długie pierzenie kaczorów z szaty spoczynkowej na szatę godową. Gniazdują zazwyczaj na ziemi, pod osłoną roślinności, ale czasami wykorzystują także kosze lęgowe, a niekiedy nawet budki. Na ladzie poruszają się szybko i bardzo sprawnie, dziobami potrafią kopać nawet w twardym podłożu. Do kopulacji zazwyczaj dochodzi na lądzie. Są z usposobienia łagodne i nadają się do hodowli wielogatunkowej. Na wybiegu można pielęgnować kilka par cyraneczek bajkalskich oraz obserwować widowiskowe tokowanie kaczorów i ich popisy wokalne. Zimy znoszą dobrze . niekiedy nazywane są cyrankami syberyjskimi lub kłochtunani , pewnie ze względu na głos kaczora. Mutacje- biała i srebrna. Obrączki 8mm.

    Komentarze (0)
    Brak komentarzy do tego artykułu

    Dodaj nowy wątek

    Temat:
    Treść:
    Autor: 3minusplus 1 = <= Napisz wynik działania.
    Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
    Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!