Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Kaczki » Kaczka Pstrodzioba

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Kaczka Pstrodzioba (łać.Anas poecilorhyncha)

     Kaczka Pstrodzioba zamieszkuje obszary południowo-wschodniej Azji.      

Wygląd.

Wierzch głowy dorosłego ptaka jest koloru szaroczarnego, natomiast pozostała część głowy szarożółtawa z drobnymi, czarnymi kreseczkami. Od nasady dzioba przez oko biegnie pas barwy czarnej. Wierzch ciała jest czarny, z tym, że każde pióro ma szarą obwódkę. Pierś i boki szare z czarnymi plamkami. Skrzydła barwy szarej, lusterko zielone w białej ramce. Na końcu czarnego dzioba znajduje się jaskrawa żółta lub pomarańczowa plama. Nogi koloru pomarańczowego. Kaczor u nasady dzioba posiada dwa czerwone wyrostki. Gatunek politypowy.
Samiec
 • Wygląd
 • Rozmnażanie
 • Hodowla
 • Pokarm
 •      

  Rozmnażanie.

  Poza okresem lęgowym Kaczka pstrodzioba przebywa przeważnie na polach ryżowych i tam łączy się w pary. Podczas okresu rozrodczego, który zazwyczaj zaczyna się na przełomie kwietnia i maja, zasiedlają tereny w pobliżu niewielkich strumieni i płytkich jezior, a także torfowiska i mokradła z bogatą roślinnością. Gniazda zazwyczaj zakładają na ziemi wśród trzcin oraz innych wysokich traw lub pod krzakami. Samica znosi około 6-14 jaj o barwie białawej z szarym albo zielonkamym odcieniem, które wysiaduje przez 28 dni. Pisklęta są wodzone przez matkę do wody w wieku 49-56 dni młode ptaki są już samodzielne oraz zdolne do lotu. Płciowo dojrzewają w pierwszym roku. W miejscach gdzie nie są płoszone, żyją blisko człowieka, przykładowo na licznych jeziorach tokijskich parków. Żywią się pokarmem roślinnym z dodatkiem drobnych organizmów żywych.
  Para samiec i samica
       

  Hodowla.

  Kaczki pstrodziobe znane są w hodowlach europejskich od 1874 roku. Z usposobienia są łagodne, ale mają skłonności do krzyżowania się z innymi gatunkami. Aby tego uniknąć należy umieścić parę kaczek pstrodziobych na osobnym wybiegu lub w osobnej wolierze. Gniazdują zazwyczaj wiosną na ziemi pod osłoną roślin, ale także w budce lęgowej lub w koszu. Samica zwykle wysiaduje bardzo dobrze oraz bardzo troskliwie opiekuje się swoim potomstwem. Osobniki dorosłe oraz młodociane żywimy tak jak kaczki krzyżówki. Zimy znoszą dobrze jeżeli mają zapewniony nieograniczony dostęp do wody. Podczas silnych mrozów powinny mieć możliwość schronienia się w suchym pomieszczeniu na grubej warstwie słomy. Niektórzy hodowcy z powodzeniem prowadzą hodowlę ptaków wolnolatających. Obrączki 12mm.      

  Pokarm.

  Są wszystkożerne. Przeważnie żywią się owadami i ich larwami, mniejszymi małżami i ślimakami, zooplanktonem i innymi skorupiakami, kijankami, robakami, a nawet żabami oraz myszami polnymi. Lubią także rośliny rosnące w wodzie i na brzegu, nasiona zbóż oraz grochu, żołędzie, korzenie.

  Komentarze (0)
  Brak komentarzy do tego artykułu

  Dodaj nowy wątek

  Temat:
  Treść:
  Autor: 6minusplus 6 = <= Napisz wynik działania.
  Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
  Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!