Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Kaczki » Płaskonos czarnolicy

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Płaskonos czarnolicy (łać.Anas rhynchotis)

     Płaskonos czarnolicy występuje w południowo-zachodniej oraz południowo - wschodniej Australii, w Tasmanii oraz Nowej Zelandii. Płaskonosy czarnolice zasiedlają płytkie jeziora słodkowodne oraz bagna z gęstą roślinnością wodną i nadbrzeżną. Można je także spotkać na terenach zalewowych oraz wzdłuż wybrzeża.
Samiec
  • Wygląd
  • Rozmnażanie
  • Pokarm
  • Hodowla
  •      

    Wygląd.

    Kaczor w szacie godowej głowę oraz szyje ma barwy szaroniebieskiej. Nasada dzioba jest czarna i zakończona pionowym paskiem. Pierś jest biaława oraz czarno nakrapiana. Brzuch oraz boki tułowia rdzawokasztanowate z czarnymi plamkami. Grzbiet ma koloru brazowoczarnego z wydłużonymi, czarnobiałymi piórami, lusterko barwy zielonej, błyszczące. Pióra nadogonowe oraz podogonowe są czarne z białą plamą po bokach nasady ogona. Dziób Płaskonosa jest szeroki w kolorze czarnym, oczy ma żółte zaś nogi pomarańczowe. Kaczka jest barwy płowobrązowej, dziób ma koloru szarobrązowego, zaś oczy brązowe a nogi szarozielone. Kaczor w szacie spoczynkowej przypomina kaczkę , jednak oczy ma żółte. Długość ciała 46-56 cm. Gatunek politypowy z dwoma podgatunkami.
    Samica
         

    Rozmnażanie.

    W Australii okres rozrodczy Płaskonosa czarnolicego trwa od sierpnia do grudnia, w Nowej Zelandii zaczyna się od października. Gniazdo zakładają na ziemi wśród roślinności. Niekiedy gniazdują w nie dużych, luźnych koloniach. Kaczka znosi od 9 do 13 jaj, koloru kremowego. Wysiaduje je przez około 25 dni (24-26 dni). Pisklęta pod opieką matki żerują na płyciznach oraz żywią się organizmami planktonowymi. Młode które mają 56-70 dni osiągają samodzielność oraz zdolność do lotu. Dojrzałość płciową uzyskują w 1 lub czasami w 2 roku życia. Przebywają zazwyczaj w małych grupach często wśród większych stad innych gatunków kaczek. Filtrują wodę i błoto.      

    Pokarm.

    Żywią się przeważnie zooplanktonem, filtoplanktonem, owadami wodnymi, małymi mięczakami i nasionami oraz zielonymi częściami roślin wodnych.      
    Młode

    Hodowla.

    W hodowlach możemy spotkać gatunek nowozelandzki, (łac: A.v.variegata)- jednak nie licznie. Płaskonos czarnolicy jest gatunkiem kaczek trudnym w hodowli. Wymagają dużego zbiornika z bagnistymi brzegami oraz obfitą roślinnością nadbrzeżną. Żywią się skorupiakami planktonowymi, rzęsą oraz innymi roślinnościami wodnymi, ponadto zadają ziarno zbóż i granulat, w którym udział białka powinien być dość wysoki, czyli około 20-22 %. Gniazdują w kwietniu oraz w maju. Gniazdo najchętniej budują na wysepce. W czasie lęgów musimy im zapewnić spokój, dlatego oddzielny wybieg jest dla ich najlepszym rozwiązaniem. Odchów piskląt jest dość trudny. Przez pierwsze dni życia powinny otrzymywać mieszankę paszową dla kacząt, która powinna być rzucana do płytkiej wody, skąd pisklęta będą wybierały drobne jej okruszki. Po ty czasie podajemy im drobne skorupiaki planktonowe, rzęsę wodną oraz drobne nasiona (kanar, proso), które także powinny być rzucane do płytkiej wody. Zimy znoszą dobrze na niezamarzniętym jeziorku. Gdy są jednak bardzo duże mrozy, powinniśmy zapewnić im schronienie w pomieszczeniu na grubej warstwie słomy. Obrączki : 10mm.

    Komentarze (0)
    Brak komentarzy do tego artykułu

    Dodaj nowy wątek

    Temat:
    Treść:
    Autor: 6minusplus 10 = <= Napisz wynik działania.
    Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
    Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!