Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Kaczki » Piżmówka Amerykańska

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Piżmówka Amerykańska (łać.Cairina moschata)

Piżmówka Amerykanska

      Piżmówka Amerykańska zwana potocznie kaczką piżmową pochodzi z Ameryki Środkowej i Ameryki Południowej. Żyje w Meksyku, Kolumbii, Wenezueli, Ekwadorze, Gujanie, Boliwii, Peru, Paragwaju, północnej Argentynie i Urugwaju.

      Wygląd kaczki Piżmówki Amerykańskiej.
Posiada czarne ubarwienie z metalicznym zielonym połyskiem i białym lusterkiem na skrzydle. Piżmówka Amerykańska posiada spód ciała z brązowym nalotem. U nasady dzioba i oczu kaczora rozległa , naga brodawkowata, czerwona skóra. Natomiast u nasady górnej części dzioba mięsisty wyrostek. Dziób ciemnego koloru z różowa plamą i białym poprzecznym paskiem przed jego końcem. Nogi koloru czarnego. Długość ciała kaczora wynosi 80-84 cm. Kaczka Piżmówka Amerykańska jest mniejsza od kaczora. Naga skóra na głowie jest mniej rozległa, kaczka nie posiada mięsistego wyrostka u nasady górnej części dzioba. Długość ciała kaczki Piżmówki Amerykańskiej wynosi 60-66 cm.

      Rozmnazanie kaczki Piżmówki Amerykańskiej.
Kaczka piżmowa przebywa na terenach zalesionych nad wodą. Żerują we wczesnych godzinach rannych oraz wieczorem, w dzień przebywa na mocnych gałęziach drzew, po których bardzo sprawnie się porusza. W czasie suszy ptaki tworzą niewielkie stada (maksymalnie 50 osobników). Po porze deszczowej Piżmówka Amerykańska przystępuję do rozrodu ( w tym czasie można zaobserwować walki samców). Kaczory Piżmówki Amerykańskiej są poligamiczne i zwykle zapładniają kilka kaczek na raz. Podczas tokowania kaczor wydziela silną woń piżma i w bardzo charakterystyczny sposób poruszają głowami do tylu i do przodu. Kaczki Piżmówki amerykańskiej składają jaja w dziuplach drzew albo w opuszczonych gniazdach innych ptaków. Kaczka znosi od 8 do 15 jaj o barwię białoszarej z zielonkawym odcieniem ( kaczka wysiaduje jaja przez 35 dni). Pisklęta są z troską wodzone przez matkę z którą szukają pożywienia. Dużą rolę w diecie Piżmówki amerykańskiej odgrywają drobne organizmy zwierzęce. Cztreromiesięczne ptaki są już dorosłe.

      Warunki chowu Piżmówki Amerykańskiej.
Były hodowane przez Indian jako ptaki domowe jeszcze przed odkryciem ameryki. Po odkryciu kontynentu zostały przywiezione do Europy. Gdzie bardzo się rozpowszechniły dając tym samym początek rasom i odmianą barwnym. Obecnie są zaliczone do drobiu domowego, osiągają znacznie większą masę ciała od swoich dzikich przodków (kaczory o 5kg, kaczki zaś o 2.5 kg). Są bardzo odporne i nie są wybredne w pokarmie. Mogą przebywać bez zbiorników wodnych i bardzo dobrze się rozmnażają. W Polsce Piżmówka Amerykańska jest bardzo popularna, najczęściej można je spotkać w gospodarstwach wiejskich. Piżmówka Amerykańska jest rzadka w hodowlach, choć są bardzo udomowione. Ptaki te są bardzo agresywne i nie za bardzo mogą przebywać z innymi gatunkami. Ponadto kaczory Piżmówki Amerykańskiej łatwo kojarzą się z innymi kaczkami z innych gatunków, co przemawia za pielęgnacją ich na osobnych wybiegach lub wolierze. Kaczorowi przydzielane są 2 lub 5 kaczek. Gniazdują w koszach lęgowych lub w budkach. W czasie wysiadywania jaj kaczka potrzebuje spokoju, ponieważ może porzucić gniazdo.

      Pokarm Piżmówki Amerykańskiej.
Chętnie jada ziarno zbóż, granulat paszowy dla kaczek hodowlanych oraz zielonki. Pisklętom kaczek Piżmówki Amerykańskiej podajemy paszę dla kacząt. W zimę muszą mieć dostęp do suchych pomieszczeń z dużą ilością slomy. Obrączki: 18mm

Komentarze (3)
Autor: admin     (2010-08-01,  13:15:13)      [odpowiedzi: 2]
Temat:

Komentarze na temat: Piżmówka Amerykańska


Dyskusja użytkowników na temat: Piżmówka Amerykańska


Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: 3minusplus 10 = <= Napisz wynik działania.
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!