Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Kaczki » Sterniczka jamajska

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Sterniczka jamajska (łać.Oxyura jamaicensis)

Samiec sterniczki jamajskiej
Samiec sterniczki jamajskiej
 • Występowanie
 • Wygląd
 • Podgatunki
 • Lęgi
 • Gniazdo
 • Gody
 • Jaja
 • Młode
 • Pożywienie
 • Hodowla
 •      (łac. Oxyura jamaicensis)

       Występowanie:
       Sterniczka jamajska zamieszkuje terany Ameryki Południowej, Ameryki Środkowej oraz Ameryki Północnej. Większość swojego życia sterniczka jamajska przebywa na wodzie, dlatego szukając dzikich osobników należy szukać jezior oraz stawów.

       
  Wygląd:
       Samiec sterniczki jamajskiej w szacie godowej ma czarny czubek głowy, białe boki (okolice policzków) oraz brązowobrunatną resztę ciała. Sterówki u sterniczki jamajskiej są długie, sztywne w kolorze ciemnego brązu. Dziób oraz nogi lekko niebieskawe, oczy w kolorze bardzo ciemnego brązu. Samiec sterniczki jamajskiej w szacie spoczynkowej ma wygląd samicy, z tym jednak wyjątkiem, ze zachowuje on rysunek głowy jak w upierzeniu godowym. Dziób z niebieskawego zmienia barwę na szary. Młode wyglądają jak dorosłe osobniki.

       Gatunek polipowy, występują trzy
  podgatunki:
   Parka sterniczki jamajskiej
   Parka sterniczki jamajskiej
    Oxyura jamaicensis andina - ten podgatunek sterniczki jamajskiej znajdziemy głównie na terenach środkowych i wschodnich And, Ekwadoru i Kolumbii. Samiec podczas godów na policzkach otrzymuje czarne plamki. Długość ciała podobnie jak podgatunek Oxyura jamaicensis jamaicensis (33-45cm).
   Samiec sterniczki jamajskiej
   Samiec sterniczki jamajskiej
    Oxyura jamaicensis ferruginea - występowanie głównie na terenach południowej Argentyny, Peru, Boliwii, Chile, południowej Kolumbii oraz Ziemi Ognistej. Podczas godów, samiec przybiera szatę godową (głowa w całości czarna). Wielkość 40-45cm.
       Lęgi:
       Sterniczka jamajska podczas lęgów zasiedla głównie słodkowodne jeziora, mokradła i bagna które obfitują w roślinność zanurzoną i nadbrzeżną. Sterniczki jamajskie zimują na jeziorach, stawach wolnych od lodu, znajdziemy je również na słonawych lagunach. Lęgi u sterniczki trwają od początku kwietnia do końca maja. Rzadko wykorzystywane są specjalne kosze lub budki lęgowe.

  Samica sterniczki jamajskiej
  Samica sterniczki jamajskiej
       
  Gniazdo:
       U sterniczki jamajskiej gniazdem jest w większości przypadków pływająca platforma zbudowana z jeszcze zielonych roślin. Gniazdo bardzo trudno dostrzec, ponieważ jest ukryte w szuwarach. Zdarzają się przypadki przywłaszczenie sobie już zbudowanego lecz opuszczonego przez inne ptaki gniazda.

       
  Gody:
       Podczas godów samce sterniczki jamajskiej unoszą charakterystycznie sterówki, które sterczą tylko w okresie godów (w okresie spoczynku leżą swobodnie na powierzchni wody).

       
  Jaja:
       Przeważnie samica sterniczki jamajskiej znosi średnio 10 jaj (podobna ilość jak u
  kaczki mandarynki), lecz wszystko zależy od wielu czynników (pogody, pożywienia, poziomu stresu itp.) i ilość ta może się wahać od 5-15 sztuk. Wysiadywanie jaj trwa nieco ponad 3 tygodnie (22-23dni).

       Młode:
       Samica sterniczki jamajskiej opiekuje się młodymi pokazując im jak sobie radzić w życiu. Zdarza się, że niektóre uprzywilejowane samice wychowują młode wraz z samcem. Młode zdolność lotu uzyskują w 55-65 dniu życia. Okres dorosłości przypada na drugi rok życia (bardzo rzadko jest to rok pierwszy). Poza lęgiem tworzą stada. Gdy jednak mówimy o
  hodowli młodych to młodym (jednodniowym) pisklakom można zapewnić dostęp do głębokiej wody.

       Pożywienie:
       Jeżeli chodzi o dietę sterniczki jamajskiej to można rozłożyć ją na 2 części.
  Częścią pierwszą stanowiącą 70% jest pożywienie składające się głównie z pokarmu roślinnego w skład którego wchodzą nasiona, pędy, bulwy oraz korzenie roślin wodnych. Część drugą czyli pozostałe 30% diety to bezkręgowce wodne. W hodowli stosowane różnego rodzaje granulaty dodawane do paszy. Pisklętom powinno się podawać do spożywania zooplankton, rzęski wodne i mieszanki paszowe (dla kacząt). Karmimy rzucając karmę tuż przy brzegu lub blisko na wodzie.

       
  Hodowla:
  W hodowli najłatwiejszym podgatunkiem sterniczki jamajskiej jest
  Oxyura jamaicensis jamaicensis, który nie jest trudny w utrzymaniu. Jedynym poważnym i obowiązkowym wymogiem jest głęboki zbiornik z czystą wodą. Ten podgatunek sterniczki jamajskiej może być trzymany razem z innymi gatunkami. Zimę sterniczki jamajskie zniosą dobrze, jeśli tylko zapewnimy im niezamarznięte jeziorko.

  Komentarze (1)
  Autor: admin     (2010-08-01,  13:15:13)      [odpowiedzi: 0]
  Temat:

  Komentarze na temat: Sterniczka jamajska


  Dyskusja użytkowników na temat: Sterniczka jamajska


  Dodaj nowy wątek

  Temat:
  Treść:
  Autor: 1minusplus 2 = <= Napisz wynik działania.
  Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
  Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!