Grzywienka występuję w południowo-zachodniej i wschodniej Australii oraz Tasmanii.
 Wygląd Grzywienki.Ubarwienie ładne ale stonowane. Głowa i szyja kaczora jest koloru ciemnobrązowego ze zwisającymi czarnymi piórami z jej tylnej części, tworzą jego grzywę. Czarnego koloru są także takie części ciała ptaka jak : plecy, pióra nadogonowe i podogonowe, sterówki. Szare boki ciała są delikatnie prążkowane, poprzecznie. Szarego koloru posiada wierzch ciała i pierś. Pierś jest widocznie nakrapiana białymi i czarnymi plamkami. Skrzydła koloru czarnego i szarego, dziób czarny, oczy koloru brązowego, nogi zielonkawoszare.
Głowa i szyja samiczki jest jasnobrązowa. Od samej nasady dzioba, poprzez oko biegnie ciemny pas, z białym marginesem od dołu do góry. Boki ciała i pierś kaczki, jest koloru szarobrązowe z białymi plamkami. Pióra nadogonowe, i podogonowe koloru jasnoszare, czarne sterówki. Oczy brązowe, dziob szary, nogi zielonkowoszare. Osobniki młodociane są podobne do dorosłych samic.
Długość ciała 44- 56 cm.
Najczęściej spotykane w rzadko zalesionych ekosystemach o podłożu porośniętym trawą. Spotykane także na zalesionych równikach w pobliżu rzek i innych akwenów.
 Rozmnażanie. Jeśli nie pada to grzywienki nie przystępują do lęgów. Gniazda zakładają w dziuplach wysokich drzew, w pobliżu wody. Gniazda przeważnie wysłane są szarym puchem. Kaczka znosi od 8 do 12 jaj, o barwie kremowej, które wysiaduje przez 28 dni. Kaczor w tym czasie przebywa na wodzie, w pobliżu dziupli gdzie jego samica wysiaduje jaja. Po wykluciu, wyschnięte pisklaki wyskakują z dziupli i są prowadzone przez rodziców na wodę. Dojrzałość osiągają w 60 dniu życia i wtedy wraz z rodzicami wędrują na większe akweny, tworząc stada z innymi gatunkami kaczek. W tym czasie dorosłe osobniki przechodzą pierzenie.
 Pielęgnacja. Parę grzywienek możemy pielęgnować na wybiegu z obsadą wielogatunkową, lecz do swojego gatunku są agresywne. Do hodowli i pielęgnacji wskazany jest dobrze zadbany trawnik, na którym się pasą i w większości zdobywają pokarm. Grzywienki zjadają , także rośliny wodne, a zimą nieco ziarna zbóż oraz posiekane zielonki. W naszym klimacie samiczki znoszą jaja na koniec maja albo na początku czerwca, do budek lęgowych. Pisklętom podajemy miejszankę paszową dla kaczat lub granulat dla gąsiąt. Z lustra wody chętnie zbierają poczwarki mrówcze i nimfy świerszczy. Ptaki dobrze znoszą nasze winy, jednak gdy są mocne mrozy powinny mieć możliwość schronienia w pomieszczeniu na grubej warstwie słomy.
 Pokarm. Dorosłe grzywienki żywią się przede wszystkim pokarmem roślinnym, który stanowi 99 % ich diety. Są to przeważnie rośliny wodne, lądowe, pasą się nimi podobnie jak gęsi . dojrzałość płciową uzyskują w wieku jednego roku, jednak do rozrodu przystępują jak osiągną dwa lata. Gdy zostaną wystraszone przez człowieka , zachowują się bardzo cicho, lecz od razu starają się uciec, więc odlatują. Gdy nie czują się zagrożone latają nisko nad ziemią, wykonując slalom między drzewami. Ich głos brzmi jak żałosne łkanie.
|