Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Kaczki » Marmurka

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Marmurka (łać.Marmaronetta angustirostris)

      Miejscami gniazdowania marmurki jest południowa Hiszpania, Bliski i Daleki Wschód aż po zachodnie Chiny, a także w północno - zachodnia Afryka. Zimują w północnej Afryce w basenie Morza Śródziemnego, w środkowej Afryce oraz w północno - zachodnich Indiach. Ptaki które się nie przemieszczają prowadzą osiadłe życie w Pakistanie, na północnym wybrzeżu Zatoki Perskiej oraz w Turcji. Czasami nieliczne osobniki tego gatunku możemy spotkać w państwach Europejskich.
Marmurka w wodzie
  • Wygląd
  • Rozmnażanie
  • Hodowla
  •      

    Wygląd.

    Głowa oraz szyja osobników dorosłych jest barwy szarobrązowej. Marmurka posiada ciemnobrązową plamę wokół oka, które także jest brązowe. Z tyłu głowy ptak posiada pióra wydłużone, które tworzą niewielki opadający czub. Pierś oraz boki tułowia są koloru jasno- szaro-brązowego , grzbiet jest ciemniejszej barwy. Charakterystyczny marmurek na całym upierzeniu kaczki, tworzą jasne plamki. Dziób jest czarny z jasnoszarą linią wzdłuż krawędzi, nogi są oliwkowo- brązowe. Pomiędzy kaczką a kaczorem występują małe różnice. Samica nie ma zaznaczonego czuba albo zaznaczony jest bardzo niewyraźnie, plama wokół oka jest mniej widoczna. Długość ciała to około 39-42 cm. Gatunek monotypowy.      

    Rozmnażanie.

    Marmurka lubi stojące, wolno płynące wody słodkie i słodkie z mulistym podłożem oraz obfitą roślinność przybrzeżną. Duże akweny zasiedlają na zimowiskach. Marmurka łączy się w sezonowe pary, podczas zimy przed przylotem na tereny lęgowe. Jeden lęg w sezonie odbywa od maja do początku lipca.
    Marmurki- parka
    Gniazdo zakłada na ziemi, w pobliżu wody, które ukrywa w trzcinie, trawie lub sitowiu. Często kaczka robi tunel w roślinności, który prowadzi ją do gniazda. Gniazdują zazwyczaj pojedynczo, czasami w luźnych koloniach. Kaczka znosi od 7 do 12 jaj, w kolorze kremowym. Jaj wysiaduje przez 26-27 dni. Pisklęta wodzone są przez matkę , ale niektóre samce także uczestniczą w wychowie i opiece nad potomstwem. Młode ptaki uzyskują samodzielność około 56 dnia życia. Płciowo dojrzewają w 1 roku życia. Marmurki aktywne są wczesnym rankiem oraz wieczorem. Filtrują wodę i muliste podłoża, czasami nurkują. Rzadko żywią się na ściernisku. Jedzą rośliny wodne (nasiona, zielone części roślin, korzenie) i bezkręgowce (owady wodne oraz ich larwy, robaki, skorupiaki, mięczaki). Podczas zimy przebywają w większych stadach, a poza zimą trzymają się w małych grupkach lub w parach.
    Marmurki
         

    Hodowla.

    W hodowlach są dość często spotykane. Nadają się na wybieg wielkogatunkowy, ponieważ nie są agresywne. Niestety zdarza się że marmurka krzyżuje się z innymi gatunkami np. Anas, Netta, Aythya, a najczęściej do krzyżówki dochodzi z podgorzałką Aythya nyroca. Legi odbywają zazwyczaj od końca kwietnia do czerwca. Gniazdo zakładają na ziemi w trawie (czasami w budce lęgowej lub w koszu). Ptaki żywimy granulatem, ziarnem zbóż, okopowym, zielonkami (rzęsą wodną), larwami mączników, mielonymi krewetkami. Sztuczny odchów piskląt jest bardzo trudny, ponieważ młode marmurki są płochliwe. Trudno je karmić ponieważ się stresują i skaczą. Łagodne pogody zimowe ptaki znoszą dobrze na niezamarzniętym jeziorku. Podczas mrozów musimy im zapewnić schronienie w suchym pomieszczeniu na ściółce ze słomy. Marmurka jest czasami nazywana także - kaczką jarzębatą (Anas angustirostris). Obrączka: 8 mm.

    Komentarze (2)
    Autor: admin     (2010-08-01,  13:15:13)      [odpowiedzi: 1]
    Temat:

    Komentarze na temat: Marmurka


    Dyskusja użytkowników na temat: Marmurka


    Dodaj nowy wątek

    Temat:
    Treść:
    Autor: 4minusplus 8 = <= Napisz wynik działania.
    Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
    Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!