Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Kaczki » Bielaczek

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Bielaczek (łać.Mergellus albellus)

     Bielaczek gniazduje na obszarach północnej Eurazji od północno-wschodniej Skandynawii, na wschód wąskim pasem do wschodniego wybrzeża Morza Ochockiego. Bielaczek lęgi odbywa także w północnej części Kamczatki i w pobliżu wybrzeża Morza Beringa. Zimuje w środkowej i południowo -wschodniej Europie, na wybrzeżu Morza Czarnego, Kaspijskiego, jeziora Aralskiego oraz w południowej Azji (Irak, Iran, Pakistan, wschodnie Chiny, Korea oraz Japonia).
Samiec
  • Wygląd
  • Rozmnażanie
  • Hodowla
  •      

    Wygląd.

    Samiec w upierzeniu godowym w większej części jest koloru białego z czarną plamą od oka do nasady dzioba oraz z czarną plamą w tylnej części głowy pod wydłużonymi, białymi piórami, tworzącymi czub. Po bokach piersi posiada dwie wąskie , czarne linie. Boki tułowia jasnopopielate, delikatne, poprzecznie prążkowane. Grzbiet białoczarny, spód ciała biały. Dziób czarniawy i tak jak u innych traczy wąski, zakończony hakowatym paznokciem, z ostrymi ząbkami na brzegach. Oczy czerwonawobrązowe, nogi ma szare. Kaczka mniejsza z cynamonową głową i lekko zaznaczonym czubem. Gardło, policzki i przód górnej części szyi białe. Pozostałe upierzenie samiczki szare, grzbiet ma ciemniejszy. Kaczor w upierzeniu spoczynkowym przypomina kaczkę, lecz ma białe plamki. Długość ciała 38-44 cm. Gatunek monotypowy.
    Samica
         

    Rozmnażanie.

    W okresie rozrodczym możemy spotkać Bielaczka nad jeziorami i rzekami o wolnym nurcie, w otoczeniu lasów iglastych. Zimy spędzają na dużych jeziorach, w ujściach rzek i na słonawych lagunach. Lęgi zaczynają od końca kwietnia do czerwca. Gniazdo zakłada zwykle w dziupli drzew, a w przypadku ich braku również pod korzeniami wywróconych drzew, wśród kamieni lub pod stertą chrustu. Niekiedy gniazdują w luźnych koloniach. Lęgi raz w roku. Samica znosi od 6 do 10 jaj kremowych, wysiaduje je 28 dni oraz sama opiekuje się potomstwem. Podczas wysiadywania jaj, samce opuszczają swoje partnerki. Młode ptaki zdolność do lotu uzyskują w około 70 dnia życia. Dojrzewają płciowo w drugim roku życia. Bielaczek tworzy sezonowe pary. Potrafi nurkować na głębokość 30 m i pozostają pod wodą do 30 sekund. Latem żywią się głównie owadami wodnymi, w zimie łowią drobne ryby i dodatkowo skorupiaki, robaki, płazy i rośliny. Są towarzyskie przez większą część roku, przebywają w niewielkich grupach, często wraz z gągołami .      

    Hodowla

    W Europejskich hodowlach są dość często spotykane. Mają spokojne usposobienie i nadają się na wybieg z obsadą wielkogatunkową. Uwielbiają duże, głębokie zbiorniki z naturalną fauną i florą, gdzie znajdują część pokarmu. Gniazdują w budkach lęgowych, a jeszcze lepiej w wydrążonych pniach, umieszczonych przy brzegu zbiornika. W żywieniu stosuję się granulat dla kaczek hodowlanych, drobne rybki, krewetki, ziarno zbóż i nieco zielonek. Pisklęta dość trudne w odchowie. Od pierwszych dni powinny mieć dostęp do głębokiej wody. Żywimy je zooplanktonem, larwami ochotek i mączników, paszą dla kaczek hodowlanych z dodatkiem gotowanego posiekanego jaja, mielonych krewetek i drobnych ryb. Bielaczki są odporne na niskie temperatury i bardzo dobrze znoszą zimy na niezamarzniętym zbiorniku. Niekiedy krzyżują się z gągołami. Czasami opisywane jako Mergus albellus. Obrączki 9 mm.

    Komentarze (0)
    Brak komentarzy do tego artykułu

    Dodaj nowy wątek

    Temat:
    Treść:
    Autor: 5minusplus 4 = <= Napisz wynik działania.
    Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
    Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!