|
|
Kazarka Rajska (łać.Tadoma variegata)
|
Wygląd Kazarki Rajskiej.
Głowa oraz górna część szyi samca w szacie godowej barwy zielonokawoszarej. Wierzch ciała jest czarny z delikatnym, jasnobrązowym prążkowaniem, podobnie jak spód oraz boki ciała. Brzuch i pióra podogonowe kasztanowatobrązowe. Pióra nadogonowe i sterówki są koloru czarnego. Lotki pierwszego rzędu są czarne, ramie i przedramię koloru białego, lusterko zaś zielone z połyskiem. Dziób i nogi czarne. Głowa i górna część szyi samicy barwy białej, pozostałe upierzenie kasztanowatobrązowe. Samiec w szacie spoczynkowej przypomina ubarwieniem samicę. Długość ciała 67-75 cm. Gatunek monotypowy.
Rozmnażanie.W sezonie rozrodczym poszczególne pary lecą nad stawy i jeziora na terenach bogatych w pokarm. Rewiru lęgowego bardzo bronią przed innymi osobnikami z własnego gatunku. Gniazda zakładają w dziuplach, bardzo często aż 10 m nad ziemią, na półkach skalnych, a także w podziemnych norach z wejściem zamaskowanym gęstym krzewem. W październiku, listopadzie bądź w grudniu samica składa około od 5 do 15 jaj, które wysiaduje przez 30-32 dni. Samiec w tym czasie bacznie strzeże gniazda. Pisklęta prowadzone są nad wodę, gdzie przez pierwsze dni łowią drobne, wodne żyjątka. Później zaczynają chodzić z rodzicami także na pastwiska. Około 56 dnia życia stają się kaczkami samodzielnymi i zdolnymi do lotu. Dojrzałość płciową osiągają w trzecim roku życia.
Pokarm.Osobniki dorosłe jedzą trawę i inne zielone części roślin oraz owady wodne, larwy, mięczaki, dżdżownice oraz skorupiaki.
Hodowla .Kaczki Kazarki Rajskie po raz pierwszy udało się rozmnożyć w 1865 roku w Anglii i Francji i od tego momentu rozmnażają się stale. Są bardzo agresywne, dlatego para osobników powinna przebywać na osobnym wybiegu. Jak inne kazarki gniazdują w sztucznych norach oraz budkach lęgowych czasami także w koszach lęgowych. Legi i żywienie jest identyczne, jak u kazarki Rdzawej. Łagodne zimy z niezamarzniętym lustrem wody mogą spędzać na zewnątrz, ale podczas dużych mrozów powinny mieć schronienie w suchym pomieszczeniu na grubej warstwie słomy. Obrączki 14 mm.
|
|
|
Komentarze (3)Autor: ~marek (2014-12-22, 09:50:00) [odpowiedzi: 0] (IP: 93.41.183.118)Odpowiedz Temat: czy kazarka rajska krzyzuje sie z rdzawą
| Autor: admin (2010-08-01, 13:15:13) [odpowiedzi: 1] Temat: Dyskusja użytkowników na temat: Kazarka Rajska |
|