Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Kaczki » Kazarka Rajska

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Kazarka Rajska (łać.Tadoma variegata)

Kazarki rajskie
 • Wygląd
 • Rozmnażanie
 • Pokarm
 • Hodowla
 •      

  Wygląd Kazarki Rajskiej.

  Głowa oraz górna część szyi samca w szacie godowej barwy zielonokawoszarej. Wierzch ciała jest czarny z delikatnym, jasnobrązowym prążkowaniem, podobnie jak spód oraz boki ciała. Brzuch i pióra podogonowe kasztanowatobrązowe. Pióra nadogonowe i sterówki są koloru czarnego. Lotki pierwszego rzędu są czarne, ramie i przedramię koloru białego, lusterko zaś zielone z połyskiem. Dziób i nogi czarne. Głowa i górna część szyi samicy barwy białej, pozostałe upierzenie kasztanowatobrązowe. Samiec w szacie spoczynkowej przypomina ubarwieniem samicę. Długość ciała 67-75 cm. Gatunek monotypowy.
  Kazarka Rajska z potomstwem.
       

  Rozmnażanie.

  W sezonie rozrodczym poszczególne pary lecą nad stawy i jeziora na terenach bogatych w pokarm. Rewiru lęgowego bardzo bronią przed innymi osobnikami z własnego gatunku. Gniazda zakładają w dziuplach, bardzo często aż 10 m nad ziemią, na półkach skalnych, a także w podziemnych norach z wejściem zamaskowanym gęstym krzewem. W październiku, listopadzie bądź w grudniu samica składa około od 5 do 15 jaj, które wysiaduje przez 30-32 dni. Samiec w tym czasie bacznie strzeże gniazda. Pisklęta prowadzone są nad wodę, gdzie przez pierwsze dni łowią drobne, wodne żyjątka. Później zaczynają chodzić z rodzicami także na pastwiska. Około 56 dnia życia stają się kaczkami samodzielnymi i zdolnymi do lotu. Dojrzałość płciową osiągają w trzecim roku życia.      

  Pokarm.

  Osobniki dorosłe jedzą trawę i inne zielone części roślin oraz owady wodne, larwy, mięczaki, dżdżownice oraz skorupiaki.
  Samica z młodymi
       

  Hodowla .

  Kaczki Kazarki Rajskie po raz pierwszy udało się rozmnożyć w 1865 roku w Anglii i Francji i od tego momentu rozmnażają się stale. Są bardzo agresywne, dlatego para osobników powinna przebywać na osobnym wybiegu. Jak inne kazarki gniazdują w sztucznych norach oraz budkach lęgowych czasami także w koszach lęgowych. Legi i żywienie jest identyczne, jak u kazarki Rdzawej. Łagodne zimy z niezamarzniętym lustrem wody mogą spędzać na zewnątrz, ale podczas dużych mrozów powinny mieć schronienie w suchym pomieszczeniu na grubej warstwie słomy. Obrączki 14 mm.

  Komentarze (3)
  Autor: ~marek     (2014-12-22,  09:50:00)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 93.41.183.118)Odpowiedz
  Temat:

  czy rajska krzyzuje sie z rdzawą


  czy kazarka rajska krzyzuje sie z rdzawą
  Autor: admin     (2010-08-01,  13:15:13)      [odpowiedzi: 1]
  Temat:

  Komentarze na temat: Kazarka Rajska


  Dyskusja użytkowników na temat: Kazarka Rajska


  Dodaj nowy wątek

  Temat:
  Treść:
  Autor: 2minusplus 3 = <= Napisz wynik działania.
  Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
  Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!