Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Kaczki » Kaczka żółtodzioba

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Kaczka żółtodzioba (łać.Anas undulata)

     Kaczka żółtodzioba żyje w środkowej i południowej Afryce.      

Wygląd.

Dorosłe samice i samce ubarwione są tak samo. Głowa oraz szyja czarniawoszara, pozostałe ubarwienie ciemnobrązowe z jasnymi obwódkami piór, grzbiet jest ciemniejszy, lusterko zielone, ograniczone czarnym i białym paskiem. Dziób żółty z podłużnym czarnym pasem na górnej części, który nie ma końca. Krawędzie dzioba oraz paznokcie są czarne. Nogi ubarwione różnie, od zoltoczerwonobrązowych do szaroczarnych. Oczy brązowe. Długość ciała 51-58 cm. Gatunek politypowy z dwoma podgatunkami.
Kaczka zółtodzioba
 • Wygląd
 • Rozmnażanie
 • Hodowla
 •      

  Rozmnażanie.

  Zasiedlają słodkowodne jeziora, stawy, bagna, zalane pola, wolno płynące rzeki, ujścia rzek oraz słonawe laguny. Gniazdo buduje samica, przeważnie na ziemi, które ukrywa wśród roślin. Gniazdują zwykle po porze deszczowej. Samica znosi od 4 do 10 jaj(najczęściej 6-8) koloru kremowego. Okres inkubacji wynosi 26-29 dni. Jajka wysiaduje kaczka, która także później wodzi pisklęta. Zdarza się, że dwie kaczki troszczą się wspólnie o własne potomstwo. Pisklęta przeważnie żywią się drobnymi bezkręgowcami. Samodzielne stają się w 65-70 dniu. Dojrzewają w pierwszym roku życia. W pary Kaczka Żółtodzioba łączy się sezonowo. Na żerowiska wędrują przeważnie o zmierzchu i po zmroku. Żerując przecedzają wodę lub gruntują, również pasą się na lądzie. Zjadają zielone części roślin oraz korzenie roślin wodnych i lądowych, a także bezkręgowce (owady i ich larwy, mięczaki i skorupiaki).
  Samiec
       

  Hodowla.

  Kaczka żółtodzioba potrzebuje dobrze utrzymanego i zadbanego trawnika oraz ustronnych miejsc z bogata roślinnością zieloną, gdzie będzie mogła założyć gniazdo. Gniazduje od kwietnia do czerwca. Kaczka żółtodzioba jest gatunkiem spokojnym, lecz także skłonnym do hybrydyzacji, dlatego bezpieczniej jest umieścić ją na wybiegu. Kaczki żółtodziobe żywi się tak jak inne gatunki kaczek właściwych. Pisklęta prócz mieszanki paszowej dla kacząt powinny być odżywiane także zooplankton, larwy ochotek oraz rzęsę wodną. Kaczka żółtodzioba jest gatunkiem łatwym do utrzymania i pielęgnacji, jednak czasami sprawia problemy z rozrodem. Łagodne zimy znosi dobrze na niezamarzniętym jeziorku. Podczas mrozów Kaczki żółtodziobe powinny być schronione w pomieszczeniu w którym znajduje się gruba warstwa słomy. Obraczki 12 mm.

  Komentarze (0)
  Brak komentarzy do tego artykułu

  Dodaj nowy wątek

  Temat:
  Treść:
  Autor: 3minusplus 1 = <= Napisz wynik działania.
  Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
  Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!