Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Kaczki » Rożeniec

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Rożeniec (łać.Anas acuta)

Samica i samiec
  • Wygląd
  • Rozmnażanie
  • Pokarm
  • Hodowla
  •      zajmuje tereny lęgowe na olbrzymich obszarach Ameryki Północnej, Europy i Azji. Populacja europejska zimuje na zachodniej Europie oraz na Wyspach Brytyjskich. Ptaki z zachodniej Syberii w północnej i środkowej Afryce, nad Morzem Śródziemnym, w Azji Mniejszej oraz nad Morzem Czarnym i Kaspijskim. Rożeńce natomiast z Dalekiego Wschodu zimuje w południowej Azji, a ptaki amerykańskie na południu Stanów Zjednoczonych oraz w Ameryce Środkowej, aż po Panamę. Populacja zamieszkująca Kalifornię, Arizonę i Newadę podobnie jak podgatunki z wysp Kerguelena i Crozeta prowadzą osiadły tryb życia.      

    Wygląd.

    Rożeniec posiada smukłą sylwetkę, wydłużone sterówki, a przede wszystkim długą szyje, którą trzyma wysoko (ta szyja wyróżnia Rożeńca od innych kaczek). W szacie godowej kaczor posiada stonowane kolory, tworzą one efektowny rysunek, który dopełnia całości ubarwienia, czyni to ptaka eleganckim. Głowa i pas biegnący wzdłuż tylnej części szyi koloru czekoladowobrązowego. Za otworami usznymi znajdują się wąskie śnieżnobiałe pasy, które łączą się z białym przodem szyi, wolem, piersią i brzuchem . Popielatej barwy jest wierzch ciała, z drobnymi, falistymi, ciemnobrązowymi prążkami. Na grzbiecie wąskie, wydłużone, ostre pióra z jasnymi obwódkami. Lusterko posiada koloru brązowozielonego z żółtawoczarnym obrzeżeniem. W kształcie rożna są mocno wydłużone środkowe sterówki oraz pióra czarne podogonowe. Szare są dziób i nogi. Kaczki są barwy szarobrązowej z jaśniejszymi obwódkami piór. Kaczory w szacie spoczynkowej przypominają kaczki, jednak posiadają wyraźny popielaty odcień. Długość ciała około 51-66 cm. Gatunek politypowy z trzema podgatunkami.
    Samica
         

    Rozmnażanie.

    Rożeniec przebywa najczęściej na łąkach i mokradłach z dużymi i płytkimi zbiornikami wodnymi, często w otoczeniu pół. Unika niewielkich przestrzeni oraz wód otoczonych lasami. Kaczory tokują już podczas wędrówki wiosennej. Gniazdo umieszczają zazwyczaj w suchym miejscu, porośniętym rzadka roślinnością, przeważnie w odległości 100 m od skraju wody, zazwyczaj słabo osłonięte. Jeden lęg w roku od końca kwietnia i przez cały maj. Samica znosi od 6 do 10 jaj, koloru zielonkawego, znosi je przez 21-26 dni. Kaczor towarzyszy swojej partnerce i przebywa w pobliżu gniazda mniej więcej do połowy okresu wysiadywania, a następnie odlatuje na rozlegle wody i wraz z innymi kaczorami przechodzą proces pierzenia. Kaczka wysiaduje bardzo wytrwale, rzadko porzuca swoje jaja. Gdy jest wystraszona, szczególnie w drugiej połowie wysiadywania, spryskuje wtedy gniazdo rzadkimi zielonymi odchodami. Pisklęta wodzone przez matkę, żywią się zwykle drobnymi bezkręgowcami. W zależności od ilości występującego pokarmu, młode stają się samodzielne i zdolne do lotu, jest to między 38 a 52 dniem życia. W pierwszym roku dojrzewają płciowo.      

    Pokarm.

    Osobniki dorosłe żywią się pokarmem roślinnym i zwierzęcym, które zdobywają podczas gruntowania (zanurzają szyje i przednią część ciała w wodzie). Zjadają w ten sposób roślinność wodną, owady , ich larwy, skorupiaki oraz mięczaki. Niekiedy skubią trawę jak gęsi . Podczas jesieni jedzą wiele nasion, na wiosnę wzrasta udział pokarmu zwierzęcego o 70 %.
    Para Rożenca
         

    Hodowla.

    Rożeniec jest lubiany w hodowlach i często spotykany, z powodu na jego urodę oraz łatwość w utrzymaniu. Ptaki są bardzo odporne, nie są wybredne jeśli chodzi o pokarm, chętnie przystępują do lęgów. Nie są agresywne, wybieg mogą dzielić z innymi łagodnymi gatunkami. Nie zaleca się trzymania na wybiegu dwóch lub więcej par rożeńców, ponieważ podczas tokowania kaczory mogą ze sobą walczyć. W kwietniu lub maju przystępują do rozrodu. Gniazdo umieszczają na ziemi, w ustronnym miejscu, w tym celu chętnie wykorzystują kosze lęgowe, niekiedy też budki. Kaczki wysiadują samodzielnie jaja, i są bardzo troskliwymi matkami. Pisklęta, młode oraz dorosłe osobniki, żywimy tak samo jak Krzyżówki oraz inne gatunki właściwe. Zimy znoszą dobrze, ale muszą mieć zapewniony stały dostęp do wody. Podczas mroźnych dni i nocy, można je umieścić w suchym pomieszczeniu na grubej warstwie słomy. Mutacje: blond, srebrna, albinotyczna. Obrączki: 10mm.

    Komentarze (0)
    Brak komentarzy do tego artykułu

    Dodaj nowy wątek

    Temat:
    Treść:
    Autor: 4minusplus 5 = <= Napisz wynik działania.
    Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
    Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!