Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Gęsi

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Gęsi (łać.Anatinae)

OSTATNIO DODANE OPISY

Gęś biała kołudzka Czytaj o Gęś biała kołudzkaGęś KołudzkaWygląd Hodowla       Gęś biała kołudzka jest najpopularniejszą i najpowszechniejszą rasą występującą na Polskich ...czytaj więcej
Gęś słowacka Czytaj o Gęś słowackaGęś słowacka      Gęś Słowacka została wyhodowana na terenach Słowacji. Gęsi tej rasy były selekcjonowane na obszarach Polski od ...czytaj więcej
Chołmogorska Czytaj o ChołmogorskaMloda gęś chołmogorska na trawie       Rasa gęsi chołmogorskie prawdopodobnie nie jest hodowana na terenie naszego kraju, wywodzi się z Rosji, ...czytaj więcej
Gęś lippe Czytaj o Gęś lippeGęś lippe       Gęś lippe została wychodowana na terenie Niemiec. Hodowana jest ze względu na pozyskanie mięsa, piór oraz puchu. Gęś ...czytaj więcej
Gęś tuluska Czytaj o Gęś tuluskaGęsi tuluskie       Gęś tuluska należy do udoskonalonej formy gęsi hodowanych w południowo- wschodniej Francji. Gęś tulska jest ...czytaj więcej
Dzikie gęsi podczas startu
Dzikie gęsi podczas startu
     Gęsi należą do gromady ptaków, rzędu blaszkodziobych. Jest to rodzina kaczkowatych, oraz podrodzina gęsi. Gęsi są typem strunowców. Zaliczane są do tak zwanego drobiu wodnego.

     Historia:

     Pierwsze gęsi udomowione przez człowieka na terenach Europy to najprawdopodobniej gęś gęgawa (czyli Anser anser). Tereny dzisiejszej Japonii, Mongolii, północnych Chin oraz terenów dalekiego wschodu były terenami, gdzie miało miejsce pierwsze udomowienie gęsi łabędzionosej (Anser cygnoides), która popularnie zwana jest gęsią garbonosą. Natomiast Afryka, a raczej ludy żyjące na północnej części tego kontynentu gęś nilową uważają, jako swoja pierwszą gęś udomowioną przez tamtejsze ludy. Z kolei ludy ze stron Ameryki (głównie północnej), jako pierwszą gęś udomowiły berniklę kanadyjską.

Gromada gęsi białych
Gromada gęsi białych
     Najprawdopodobniej do dnia dzisiejszego żyją jeszcze osobniki nieskalane genetycznymi modyfikacjami będące zarazem jedynymi okazami posiadającymi geny pierwotnych gęsi. Gęsi takie są obiektem poszukiwań oraz wysokiego zainteresowania wśród badaczy, łowców oraz hodowców.

Gęś gęgawa
Gęś gęgawa
     Warto zadać sobie pytanie: "Po co człowiek udomowił gęś, i jakie miało to mieć korzyści" Pytanie wydaje się być trudne w pierwszej chwili, jednak po pewnym czasie odpowiedź sama wpada do głowy. Człowiek udomowił gęsi chcąc pozyskać mięso, tak bardzo potrzebne do życia. Innym aspektem może być fakt, że człowiek próbował udomowić praktycznie wszystko, co żyło, tak, by jak najłatwiej pozyskiwać różne produkty spożywcze. Udomowienie miało też przyczynę z szybkim rozwojem cywilizacji, oraz z osiedlaniem się na terenach zamieszkałych przez gęsi.

     Za pionierów sukcesywnego udomowienia gęsi uznaje się ludność Grecką oraz Rzymską żyjącą w okresie starożytności. Gęsi hodowane były ze względu na możliwość poświęcania ich w ofiarach (obrzędy religijne). W piśmie gęsi znajdziemy już w utworach napisanych przez Homera (czyli VIII w. p.n.e.), gdzie podane są pierwsze dane na temat gęsi.

Charakterystyczny
Charakterystyczny "klucz"
     Również na Kapitolu gęsi były trzymane, gdzie uznawane były jako święte ptaki. Gęsi składane miały być tylko i wyłącznie bogini Junonie, niestety przepis był ten łamany dość powszechnie, ze względu na łatwość pozyskania gęsi i zdobycia mięsa, które uznawane było za niemalże o boskich właściwościach. Gęsi również występowały w legendach. Z legend tych bardzo często korzystał rosyjski bajkopisarz Iwan Kryłow, który to skorzystał z legendy głoszącej, że gęsi podczas napadu na Rzym usłyszawszy zbliżających się wrogów wzniosły krzyk alarmując całe miasto o niebezpieczeństwie, budząc wojska rzymskie zawczasu, przyczyniając się do obrony miasta.

     Przykładem gęsi udomowionej blisko 3 tysiące lat p.n.e. może być niewątpliwie gęś garbonosa. Na terenach Egiptu hodowanie gęsi stało się popularne około 2800 lat p.n.e.

Gęsi kubańskie
Gęsi kubańskie
     Bardzo często można znaleźć malowidła przedstawiające te piękne i urodziwe ptaki, będące nieodłącznym elementem dekoracji każdego grobowca itp. Po pewnym czasie gęsi stały się tak popularne, że w Egipcie praktycznie hodowano gęsi (gęsi nilowe) jako drób. Obecnie gęsi nilowych (udomowionych) na terenach Egiptu, oraz na innych terenach Afryki nie znajdziemy (możliwe pojedyncze przypadki). Dzikie osobniki gęsi nilowej zostały przetransportowano do Europy, gdzie w roku 1820 zaczęto próby nad oswajaniem gatunku pozyskując bardzo dobre i sprzyjające wyniki. Pierwszy zajął się tym francuz Geofroy Saint-Hilaire.

     Osobniki wyhodowane różniły się nieco od osobników żyjących na wolności (hodowane były większe). Dodatkowo cykl rozmnażania gęsi udało się przesunąć na bardziej sprzyjający termin (z grudniowych zimnych pór udało się przesunąć na okres marcowy).

     Innym przykładem gęsi może być np. bernikla kanadyjska udomowiona w XVIII wieku.

     Jak wspomniałem wcześniej gęsi hodowane były ze względów religijnych, oraz konsumpcyjnych, dopiero później zaczęto hodowlę gęsi dla celów czysto zarobkowych. Ważnym aspektem był również okres, gdzie popyt na pierze wzrósł, powodując powstawanie coraz więcej hodowli specjalizujące się w zdobywaniu piór (aż do dziś).

Obecnie hoduje się gęsi w celu pozyskiwania mięsa, piór oraz jaj.
Młode gęsi
Młode gęsi
W ostatnich latach coraz głośniej robi się na temat hodowli gęsi bojowych, przeznaczonych wyłącznie do "walk gęsi" (odpowiednich walk kogucich). Hoduje się w tym przypadku gęsi agresywne, masywne. Rasy żyjące obecnie są gatunkami fenotypowymi (podobnie jak ich przodkowie), czyli dziko żyjącej gęsi łabędzionosej (Syberia, Chiny) oraz gęsi gęgawy (strefa klimatu umiarkowanego).

Wymagania:

Gęsi są znacznie mniej wymagające niż kury, jeśli chodzi o sprawę środowiskową (są lepiej przystosowane), wymagają jednak dużego wybiegu (trawiasty), z możliwie jak największym zbiornikiem wodnym (im lepsze warunki, tym pierze będzie "atrakcyjniejsze").

Pierze gęsi oraz gruba warstwa tłuszczu tzw. podskórnego ochrania gęś przed zbytnią utratą ciepła, co w konsekwencji eliminuje ryzyko wychłodzenia. Gęsi nie posiadają charakterystycznego (dla kur) dzwonka oraz grzebienia, dzięki czemu nie są narażone na odmrożenia i mogą nawet wytrzymywać temperatury poniżej zera stopnia Celsjusza. Gęsi są więc bardzo chętnie hodowane na terenach np. naszego kraju, (teren strefy umiarkowanej), ponieważ można je trzymać w budynkach (nawet tych nieogrzewanych). Pamiętać należy jednak o położeniu grubej warstwy słomy.

Podczas zimy, do zbiornika wodnego należy dodawać, co jakiś czas świeżą wodę, tak, by woda nie zamarzła. Gdy jednak dopuścimy do zamarznięcia wody, należy, od czasu do czasu zrobić przeręble.

Komentarze (11)
Autor: ~Maks      (2019-12-09,  20:16:06)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 143.176.229.91)Odpowiedz
Temat:

Jaką gęś wybrać?


Dzień dobry! Mam pytanie odnośnie gęsi. Jeszcze nigdy nie miałam żadnej gęsi w swoim domu ale szukam jakiejś ciekawej rasy do swojego ogrodu. Mianowicie mam około 1,5 hektara ogrodu na wsi mocno zarośniętego trawa i wymyśliłem sobie że... [->]
Autor: ~Łukasz      (2017-07-25,  17:50:52)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 37.47.168.12)Odpowiedz
Temat:

Gęś landes


Jak długo trzeba chodowac gęś landes żeby ja można było już zabić.?.?.?


Autor: GIDAFARM  (2)Iloœć zatwierdzonych komentarzy     (2016-03-22,  20:14:33)      [odpowiedzi: 0]
Temat:

GĘŚ LANDES


ILE JAJ ZNOSI I KIEDY SIIADZIE
Autor: GIDAFARM  (2)Iloœć zatwierdzonych komentarzy     (2016-03-22,  20:14:26)      [odpowiedzi: 0]
Temat:

GĘŚ LANDES


ILE JAJ ZNOSI I KIEDY SIIADZIE
Autor: admin     (2010-08-01,  13:15:13)      [odpowiedzi: 6]
Temat:

Komentarze na temat: Gęsi


Dyskusja użytkowników na temat: Gęsi


Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: 2minusplus 2 = <= Napisz wynik działania.
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!