Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Gęsi » Gęś tybetańska

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Gęś tybetańska (łać.Anser indicus)

Geś tybetańska
Gęś tybetańska
      Informacje ogólne:
      Gęś tybetańska (łac. Anser indicus) gniazduje na terenach Azji Środkowej, zimuje natomiast w Indiach (północna część kraju) oraz Pakistanie i Nepalu. Gęś tybetańska jest gatunkiem monotypowym. Tereny, na których możemy spotkać gęś tybetańską to wysokie górskie tereny blisko jezior górskich (Tybet, Mongolia). Gęsi tybetańskie podczas topnienia lodów na górskich przełęczach przylatują by zacząć lęgi.

      Podczas lotów w stadzie lecą w kluczu, który przybiera kształt klina. Gęsi tybetańskie gniazdują w małych grupkach. Swoje gniazda budują na skalnych półkach lub na drzewach (3-7m nad ziemią) wykorzystując opuszczone gniazda. Co ciekawe gęsi tybetańskie gniazdują bardzo blisko gniazd myszołowów mongolskich (łac. Buteo hemilasius). Gdy parka raz się utworzy zostaje do końca życia jednego z osobników (nigdy nie zmieniają partnerów). Gęś tybetańska jest gatunkiem bardzo odpornym na choroby. Jest to bardzo łagodny gatunek gęsi - nawet podczas okresu lęgowego.

Gęsi tybetańskie bardzo dobrze znoszą Polskie zimy
Gęsi tybetańskie bardzo
dobrze znoszą Polskie zimy
      Jeżeli chcemy nietrudne w utrzymaniu oraz rozrodzie ptaki w swojej hodowli, to gęś tybetańska jest bardzo dobrym wyborem. Wiosną zaczyna się okres rozrodczy u tych gęsi, więc należy zapewnić im spokojny i cichy zakątek, tak by samice mogły w spokoju i ciszy znieść jaja. Zanim samice przystąpią do zniesienia jaj, kładzie się w zagłębieniach w ziemi. Najchętniej gniazdują w budkach lęgowych lub w koszach wiklinowych umocowanych starannie do ziemi. Gęś tybetańska bardzo dobrze zimy w Polsce - podczas naprawdę zimnych nocy można umieszczać je w specjalnym pomieszczeniu z wysypaną grubą warstwą słomy na podłodze. Odpowiednia temperatura oczywiście musi zostać zachowana (powyżej 0o).

      Wygląd:`
      Zarówno samica jak i samiec gęsi tybetańskiej posiada identyczne upierzenie. Jedynym znakiem rozróżniającym płeć jest wielkość osobników - samica mniejsza niż samiec. Gęś tybetańska jest jasne upierzenie o popielatym kolorze. Obwódki wokół piór są jaśniejsze niż pozostała reszta ciała, co daje efekt prążków. Na tylnej części gęś tybetańska posiada dwa poziome czarne paski. Dolna część szyi posiada czarny pionowy pasek. Dziób pomarańczowy z czarnym pazurem na końcu. Nogi jasnopomarańczowe. Wielkość 70-78cm.

      Galeria:


      Jaja/młode:
      Samica znosi od 4 do 9 białawych jaj wysiadując je następnie przez około 30 dni. Pisklęta tuż po wykluciu wodzone są przez samicę do wody. Dwa miesiące od wyklucia młoda stają się samodzielne oraz posiadają już wtedy zdolność lotu. Trzeci rok życia jest opisywany, jako etap pełnego dojrzewania.

Parka gęsi tybetańskiej z młodymi
Parka gęsi tybetańskiej z młodymi
      Żywienie:
      Gęsi tybetańskie żywią się przede wszystkim ziarnami zbóż, zielonką, jedzą również nasionami i jagodami. Podczas zimy żywią się również tym, co znajdą na polu uprawnym. W hodowli gęś tybetańska potrzebuje tak naprawdę jedynie kawałek porządnego trawnika oraz jakiś mały zbiornik wodny, by gęsi te czuły się naprawdę dobrze. Dokarmiać je można pasza dla gęsi hodowlanych, zielonką i ziarnami zbóż. W zimie można karmić ziemniakami (wcześniej ugotowanymi), burakami pastewnymi.


Komentarze (8)
Autor: ~jacek     (2015-05-31,  15:22:17)      [odpowiedzi: 2]     (IP: 89.71.78.216)Odpowiedz
Temat:

dot gęsi tybetańskiej


1 osobnik widziany w Gdyni na plaży
Autor: admin     (2010-08-01,  13:15:13)      [odpowiedzi: 4]
Temat:

Komentarze na temat: Gęś tybetańska


Dyskusja użytkowników na temat: Gęś tybetańska


Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: 1minusplus 7 = <= Napisz wynik działania.
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!