|
|
Gęś biała włoska
|
Gęś biała włoska została wyhodowana we Włoszech (jest rasą gęsi domowej), do Polski została sprowadzona z Dani w roku 1962 i bardzo szybko rozpowszechniła się na terenach całego kraju. .Ptaki tej rasy zostały importowane w celu uszlachetnienia krajowych odmian i ras gęsi. Gęś biała włoska charakteryzuje się swoją dużą masą ciała. Samice wykazują dobrą nieśność, która wynosi około 70-80 jaj rocznie o barwie białej i wadze około 150-170 g. Tak jak nazwa wskazuje gęsi te posiadają białą barwę upierzenia.
Białe gęsi włoskie można tuczyć na wiosnę i jesień poprzez zadawanie im owsa, doskonale nadają się do produkcji stłuszczonych wątrób. Masa tuczonych gęsi w wieku 16 lub 17 tygodni wynosi od 600 do 650 g, zaś masa stłuszczonych wątrób wynosi od 450 do 1200 g.
WYGLĄD
Gęś biała włoska ma małą głowę, która jest osadzona na długiej szyi. Oczy gęsi są bardzo duże, znajdują się bardzo wysoko nad stosunkowo długim dziobie o barwie pomarańczowoczerwonej. Tułów gęsi jest długi, jest lekko zaokrąglony z wyraźną wypukłą piersią. Skoki ptaka są bardzo mocne o barwie pomarańczowoczerwonej.
Gęś ciała włoska ma całkowicie białe upierzenie, które bogate jest w bardzo miękkie pióra oraz puch, które są bardzo cenione. Roczna wydajność puchu gęsi białej włoskiej wynosi ponad 60g. Ciężar ciała samców wynosi od 6000 do 7000 g, zaś samic od 5000 do 6000 g.
HODOWLA
Celem każdego hodowcy powinno być wyhodowanie i uzyskanie gęsi bardzo dobrze rozwiniętych, doskonale opierzonych, a przede wszystkim zdrowych oraz dobrze przygotowanych do znoszenia pokaźnej liczby jaj wylęgowych o imponującej wartości biologicznej.
|
Gęsi białe włoskie |
Odpowiedni wychów gęsi zależny jest w dużej mierze od terminowego odbioru piskląt z zakładu wylęgowego, jak również do profesjonalnego transportu, jak również od przygotowania pomieszczeń dla ptaków, wybiegów oraz warunków środowiskowych. Transport powinien być najbardziej możliwie szybki, a w pomieszczeniu w którym mają znaleźć się młode gęsi powinno być doposażone w odpowiednie źródło ciepła. Panująca temperatura w wychowalni musi być stała w ciągu doby oraz identyczna w całym pomieszczeniu. Temperaturę obniżamy dopiero z wiekiem ptaków.
Bardzo ważne w przystąpieniu do hodowli jest przygotowanie profesjonalnych pomieszczeń wychowalni (pomieszczenia inwentarskiego). Takie pomieszczenie dodatkowo trzeba wyposażyć w specjalistyczny sprzęt oraz urządzenia, które stanowią niezbędny element dobrej hodowli.
Bardzo ważne jest aby wychowalnia była pomieszczeniem suchym oraz widnym, o wysokości około 3 metrów. Światło słoneczne jest niezbędne do prawidłowego rozwijania się ptaków, pomieszczenia powinny mieć odpowiednie okna. Należy także zaopatrzyć się w sprawdzoną i pewną wentylację, elektrykę jak również system ogrzewania oraz system pojenia i zadawania paszy. Gęsi białe włoskie możemy hodować prawie we wszystkich pomieszczeniach, które spełniają wyżej wymienione warunki hodowlane.
W celu uzyskania prawidłowego przebiegu odchowu i tuczu gęsi białych włoskich, należy zaopatrzyć naszą hodowlę w odpowiednią ilość karmideł i poideł , które musza znajdować się zarówno w pomieszczeniu oraz na wybiegu dla ptaków. Ważne jest zapewnienie gęsiom dostęp do świeżej pitnej wody non stop. Poidła powinny być szczelne, łatwe w czyszczeniu i myciu. Liczba karmideł i poideł zależna jest od ilości posiadanych gęsi oraz od ich wieku.
|
|
|
Komentarze (1)Autor: ~Józek (2014-12-29, 12:21:34) [odpowiedzi: 0] (IP: 31.61.136.150)Odpowiedz Temat: Rosną dość szybko uwielbiają trawę mają smaczne mięso i dobry na smażenie tłuszcz . A przynajmniej moje tak miały. |
|