Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Gęsi » Gęś Emdeńska

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Gęś Emdeńska

Gęś Emdeńska
Gęś Emdeńska
      Rasa gęsi Emdeńskich została wyhodowana na terenach wchodniej Fryzji w Holandii. Gęsi tej rasy są bardzo dobrze rozpowszechnione w Ameryce Północnej oraz w Europie. Gęsi charakteryzują się bardzo dobrym przyrostem w okresie tuczu, posiadają wysoką nieśność jeśli mają zapewniony wolny wybieg.



WYGLĄD


      Rasa ta posiada białe upierzenie o dużej zawartości puchu. Gęś Emdeńska posiada dużą i mocną głowę, szyja jest krótka, zaś pierś ptaka jest pełna. Łagodny łuk w budowie gęsi tworzy długi oraz szeroki grzbiet. Dwie fałdy znajdują się na brzuchu gęsi, który u ptaków rasowych nie może stykać się z ziemią. Skrzydła gęsi są długie oraz szerokie, ale nigdy się nie krzyżują, bardzo często zdarza się, że skrzydła zasłaniają ogon. Nogi ptaków są bardzo silne i mocne, rozstawione zawsze bardzo szeroko, mają barwę pomarańczową przechodzącą w czerwoną. Gąsiory rasy Emdeńskiej posiadają dłuższa szyją oraz nogi niż gęsi.
Masa ciała dorosłych gąsiorów wynosi od 11 do 12 kg, zaś dorosłych gęsi od 8 do 9 kg. Gdy hodowca używa do tuczu owsa, gęsi mogą wazyć nawet 15 kg.



HODOWLA


      Samica znosi od 40 do 60 jaj, które mają masę całkowitą około 170g. Gdy w hodowli brakuje wolnego wybiegu zapłodnienie jaj gęsich może nie przekroczyć nawet 50%. Wychów gąsiąt rasy Emdeńskiej, jest o wiele trudniejszy niż bywa to u innych ras gęsi.

      Jedna samica jest w stanie odchować od 10 do 12 gąsiąt. Podczas pierwszych dni życia młode są bardzo wrażliwe na niską temperaturę, dlatego samica wraz z pisklętami powinna mieć zapewnione pomieszczenie w którym panuje temperatura o 15 lub 20°C. Po upływie 4 dni młode mogą wyjść na świeże powietrze. Pisklęta gęsi mają bardzo gęsty oraz natłuszczony puch wskutek ocierania się o matkę, ale i tak szkodzi im deszcz oraz zbyt silne nasłonecznienie. Młode gęsi bardzo dobrze rosną i rozwijają się na pastwiskach, na których jest dostęp do wody, gdzie wodzicielka powinna przebywać wraz z potomstwem.

      Hodowca powinien pamiętać, że budka, która służy za miejsce noclegowe dla ptaków, musi być co jakiś czas przestawiana na inne miejsce, ponieważ gęsi bardzo niszczą porost. W czasie 8 tygodnia życia dobiega końca najgorszy okres wychowu gąsiąt, po czym młode ptaki są już w pełni opierzone. Najlepszym sposobem na wyżywienie ptaków, jest wypuszczanie ich na pastwisko, gdzie najlepiej się czują. Każdy hodowca według własnego uznania oraz doświadczenia hodowlanego, powinien odpowiednio dokarmiać swoje ptaki.

Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu

Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: 2minusplus 7 = <= Napisz wynik działania.
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!