Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Gęsi » Śnieżyca mała

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Śnieżyca mała (łać.Anser rossii)

Śnieżyca mała
Śnieżyca mała
      Śnieżyca mała (łac. Anser rossii) swoje tereny lęgowe posiada na północnej części Ameryki Północnej, na zachodniej części Wyspy Banksa oraz po zachodniej stronie wybrzeża Zatoki Hudsona. Śnieżyce małe zimują po zachodniej stronie wybrzeża Stanów Zjednoczonych, na terenach Zatoki Meksykańskiej oraz po północnej części Meksyku. Żyją na bagnistych terenach tundry.

      Śnieżyca mała swą nazwę zawdzięcza głównie dzięki wyglądowi - zdecydowanie mniejsza niż śnieżyca duża, upierzenie śnieżnobiałe. Samica i samiec wyglądają tak samo (samica mniejsza od samca). Dziób wysoko umieszczony, czerwony u nasady jednak zielononiebieski. Podczas okresu rozrodczego u nasady dziobów u samca występują charakterystyczne brodawki. Młode są brązowoszare - dzioby zielonoszare. Wielkość osobników dorosłych to mniej więcej 55-65 cm. Śnieżyca mała jest gatunkiem monotypowym (Gatunek monotypowy - gatunek, którego populacje nie różnią się między sobą. W gatunku monotypowym nie wyróżnia się podgatunków).

      Rozród u śnieżycy małej jest bardzo krótki (tak samo jak w przypadku śnieżycy dużej) - w okresie od maja do końca czerwca. W pierwszym tygodniu czerwca samice składają o 4 do 6 jej o jasnokremowej barwie. Samice śnieżycy małej wysiadują swojej jaja 19-25 dni (samce nie biorą udziału w wysiadywaniu - tylko bronią swojego terytorium). Po okresie 41-46 dni młode uzyskują zdolność lotu oraz stają się samodzielne. Osobniki śnieżnicy małej dojrzałość płciową osiągają dopiero w trzecim roku życia. Tworzą stałe i trwałe pary.

      Żywią się kłączami, korzeniami oraz liśćmi i pąkami zielonych roślin wodnych. Śnieżyce małe zimują na bagiennych terenach oraz na nadmorskich łąkach. Śnieżyce małe żywią się tak samo jak śnieżyce duże, czyli zjadają trawę, liście, owoce, nasiona młodych roślin wodnych, małe owady, bezkręgowce, mięczaki, skorupiaki. Czasem trafią na rośliny ozime, którymi ochoczo się pożywiają. Polskie zimy są znoszone bardzo dobrze.


      Śnieżyce małe są bardzo lubiane przez hodowców, ze względu na ich piękne upierzenie, oraz na fakt, że są to bardzo odporne gęsi. Śnieżyce te nadają się idealnie na wybiegi wielogatunkowe. Chętnie przebywają w towarzystwie innych gęsi (np. śnieżyca duża, gęś tybetańska).

      Gęsi te lubią duże wybiegi na terenie, którego będą szukać cichego zakątka, gdzie w okresie rozrodczym będą zakładać gniazdo i znosić jaja. Śnieżyce małe tak samo jak śnieżyce duże wymagają dobrze utrzymanego trawnika oraz zbiornik wodny z czystą wodą w celu zdobywania pożywienia. Tak jak śnieżyca duża potrzebuje podczas upałów miejsca do schronienia, więc w wolierze należy umieścić kilka przedmiotów rzucających cień, i zapewniając tym samym schronienie dla śnieżyc małych.


Komentarze (2)
Autor: ~ABC.alfabet     (2015-11-26,  20:26:20)      [odpowiedzi: 1]     (IP: 188.146.134.234)Odpowiedz
Temat:

Ochrona


Czy śnieżyca mała jest objęta ochroną?


Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: 3minusplus 8 = <= Napisz wynik działania.
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!