Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Gęsi » Śnieżyca cesarska

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Śnieżyca cesarska (łać.Anser canagicus)

OSTATNIO DODANE OPISY

Śnieżyca cesarska
Śnieżyca cesarska
     Informacje:
     Śnieżyca cesarska (łac. Anser canagicus) jest niewątpliwie jednym z najpiękniejszych gatunków z rodzaju Anser. Te piękne ptaki gniazdują blisko wybrzeża Morza Beringa, po stronie północnej oraz wschodniej Azji jak również na terenach Wysp Świętego Wawrzyńca oraz na północno wschodniej części Ameryki Północnej.

     Śnieżyce cesarskie zimują na całej długości wybrzeża Oceanu spokojnego oraz na Aleutach. Śnieżyce cesarskie są ściśle związane z terenami, na których mieszkają, ponieważ tylko tam mogą pozyskać odpowiednie dla nich pożywienie. Gdy zbliża się przypływ śnieżyce cesarskie zbierają różnego rodzaju skorupiaki, mięczaki i larwy. W lipcu osobniki dorosłe tracą zdolność lotu przechodząc w tym czasie proces pierzenia. Jest to najtrudniejszy okres dla śnieżyc cesarskich, ponieważ w tym czasie będąc bezbronnymi są masowo zabijane przez Eskimosów.

     Na początku października śnieżyce cesarskie zaczynają wędrówkę na zimowiska. U śnieżycy cesarskiej okres dojrzewania przypada na trzeci rok życia (tak samo jak w przypadku śnieżycy dużej, czy też śnieżycy małej). Śnieżyce cesarskie tworzą pary stałe.

      Galeria:



     Wygląd:
     Śnieżyca cesarska jest gatunkiem monotypowym. Samica niczym nie różni się w wyglądzie od samca. Wielu hodowców uważa, że śnieżyca cesarska wygląda tak samo jak śnieżyca duża, różniąc się jedynie upierzeniem. Różnicą jest przede wszystkim gardło oraz przednia i tylnia część szyi w kolorze czarnym. Śnieżyca cesarska może mieć niekiedy zabarwioną szyję na delikatny odcień pomarańczowy - wszystko, dlatego, że zawarte w wodzie sole żelazowe osadzają się na piórach, co w efekcie odkładania się soli powoduje właśnie efekt zabarwienia. Wierzch ciała pokrywają niebieskoszare pióra. Miejscami śnieżyca cesarska ma białe lub czarna prążki.

     Zarówno pierś jak i boki ciała śnieżyca cesarka posiada w kolorze szarym, z widocznymi i charakterystycznymi biało-czarnymi prążkami. Śnieżyca cesarska ma szary, ciemny brzuch - w tylniej części ciała brzuch jaśniejszy. Ogon szary, na zakończeniu w całości biały. Dziób dwukolorowy - od strony dolnej czarny, od górnej pomarańczowo biały. Młode szaroczarne w całości (włącznie z dziobem i szyją). Wielkość śnieżycy cesarska to 63-72 cm.

     Gniazdo:
     Dla śnieżycy cesarskiej gniazdem może być na przykład wgłębienie w ziemi pośród wysokiej trawy - najlepiej blisko zbiornika wodnego. W gnieździe tym samica składa wpierw pierwsze jaja wyściełając je następnie grubą warstwą roślin i puchu. Gniazdo jest zawsze idealnie zamaskowane.

     W okresie lęgów samica znosi od 4 do 6 białokremowych jaj, które następnie wysiadywane są wyłącznie przez samicę przez okres 25-27 dni. Samiec śnieżycy cesarskiej w tym czasie zbiera się w jedno miejsce z innymi gąsiorami czekając aż pisklęta się wyklują. Gdy samiec wraca do gniazda pisklęta są wodzone przez obojga rodziców aż do 48-55 dnia życia - wtedy to pisklęta stają się samodzielne oraz zdolne do lotu.

     Historia:
     Pierwsze okazy śnieżycy cesarskiej trafiły do Europy w 1907-1908 roku - dokładniej do londyńskiego ogrody zoologicznego. Po kilku latach kilka przychówków trafiło do krajów takich jak: Holandia, Wielka Brytania, Francja.

Śnieżyca cesarska
     Hodowla:
     Śnieżyca cesarska będąc w hodowli potrzebuje dużej przestrzeni, dobrze utrzymanego trawnika oraz dużego zbiornika wodnego. Powinny mieć miejsca dające cień przez większość, lub przez całość dnia, tak, by w razie wysokich temperatur mogły się schować i uniknąć np. przegrzania.

     Śnieżyca cesarska jest gatunkiem o agresywnej naturze, dlatego podczas lęgów należy zapewnić parce odpowiednie warunki - spokój, ciszę i żadnych innych gatunków ptaków w pobliżu (zalecane osobne wybiegi dla osobnych par). Podczas wysiadywania jaj samica śnieżycy cesarskiej potrzebuje dużo spokoju, dlatego chodzenie w tym okresie np. po to, by dokarmić samicę jest bardzo złym rozwiązaniem. Pisklęta po wykluciu powinny dostawać pokarm zawierający bardzo dużą ilość białka zwierzęcego (białko to znajdzie np. w zooplanktonie, krewetkach, poczwarkach mrówek czy nawet w mieszance paszowej dla świeżo wyklutych lub młodych kaczek). Do tego wszystkiego można, a nawet powinno się dodawać posiekane młode pokrzywy, otręby oraz płatki owsiane.

     Pisklęta 28 dni po wykluciu są w stanie zjadać już ziarna zmoczone wcześniej w wodzie. Ulubionymi kwiatami podczas skubania trawnika są mniszki i gwiazdnice. Śnieżyce cesarskie jedzą to, co np. śnieżyca duża, albo śnieżyca mała, jednak z tym wyjątkiem, że pasza powinna zawierać większe ilości białka zwierzęcego, który znaleźć możemy w różnego rodzaju paszach (np. najlepsze są granulaty dla kaczek morskich).

     Śnieżyca cesarska zimy w Polsce znosi bardzo dobrze, jednak podczas srogiej zimy, warto przenieść te gęsi do pomieszczenia o temperaturze powyżej zera stopni Celsjusza, wyścielonego grubą warstwą słomy.

Komentarze (1)
Autor: KuBaSal  (1)Iloœć zatwierdzonych komentarzy     (2017-05-26,  20:42:35)      [odpowiedzi: 0]
Temat:

gęsie


chciałbym kupić pare Śnieżyce cesarskich z roku 2016/2017 prosze o szybkie odpisanie


Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: 4minusplus 5 = <= Napisz wynik działania.
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!