Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Gęsi » Drzewica karaibska

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Drzewica karaibska (łać.Dendrocygna arborea)

Drzewica karaibska
Drzewica karaibska
  • Występowanie
  • Inna nazwa
  • Wygląd
  • Zachowanie
  • Młode
  • Gniazdo i jaja
  • Pożywienie
  • Hodowla
  •      Występowanie:
         Drzewica karaibska (łac. Dendrocygna arborea) zamieszkuje tereny Wysp Bahama, Kuby, Jamajki, Dominikany Puerto Rico, Martyniki oraz Gwadelupy.

         
    Inna nazwa: Drzewica kubańska to inna nazwa drzewicy karaibskiej.

         
    Wygląd oraz zachowanie:
         Samce ubarwione tak samo jak samice. Dorosłe osobniki drzewicy karaibskiej są prawie w całości brązowe. Kuper i czubek głowy ciemnobrązowy, cała reszta jasnybrąz. Boki tułowia są w biało-czarne paski. Dziób wraz z nogami mają kolor szary.
         Drzewica karaibska jest przykładem gatunku monotypowego (czyli gatunek, którego populacje nie różnią się między sobą, mimo różnych miejsc występowań). Wielkość drzewicy karaibskiej to 47-60cm. Drzewice karaibskie mają miano ptaków mało wędrujących, prowadzą raczej osiadły tryb życia - wyjątkiem jest okres suszy (wtedy potrafią przelecieć ponad 100km poszukując wody oraz miejsc które dostarczą im pożywienia). Z reguły są to ptaki żyjące w pojedynkę, lub w małych grupkach, jednak czasem spotkać można stada liczące do 100 osobników (np. w okresie żerowania). Drzewicę karaibską spotkamy w zaroślach, wśród wysokich traw. Podczas zmierzchu drzewice karaibskie lecą na słone wody, na uprawy kukurydzy i ryżu by tam się pożywić. Wracają dopiero tuż przed świtem by odpocząć. Drzewica karaibska podobnie jak
    drzewica australijska tworzy stałe pary (gatunek monogamiczny) jednak zdarza się, że partner zostaje zmieniony. Są to zwierzęta skryte, żyją na terenach lasów i bagien. Drzewica karaibska jest największym gatunkiem wśród wszystkich drzewic.

    Drzewica karaibska na wodzie
    Drzewica karaibska na wodzie
         Młode:
         Młode drzewice karaibskie są brązowoszare, boki ciemnoszare. Młode staja się zdolne do lotu po okresie 50 dni (czasem jest to 60 dni), stając się w tym momencie samodzielne. Młode stają się w pełni dojrzałe w drugim roku swojego życia.

         
    Gniazdo i jaja:
         Drzewica karaibska swoje gniazdo buduje w koronie niskich palm, czasem swoje gniazda budują w dziuplach bądź na ziemi, pod osłoną liści lub wysokiej trawy. Gniazdo rozbudowywane jest systematycznie cały rok, przy czym podczas lata rozbudowa nabiera tempa.
         Jaja wysiaduje dwójka rodziców. Samica znosi od 7 do 13 jaj o białym kolorze. Jaja wysiadywane są przez okres 30 dni. Po tym okresie zaczynają sie pierwsze klucia. Gdy pisklęta się już wyklują są natychmiast wodzone przez rodziców do miejsca obfitego w pożywienie, które mogą pobrać. Gniazdują na ziemi pośród zielonych roślin. Mogą również gniazdować pod osłoną krzewów. Rzadko wykorzystują budki lęgowe lub kosze wiklinowe.

         
    Pożywienie:
         Drzewice karaibskie żywią się zielonymi częściami roślin, nasionami, bezkręgowcami oraz owocami. W hodowli żywią się dokładnie tym samym co inne drzewice (np.
    drzewica australijska, drzewica białolica) czyli ziarnem zbóż, trawą, roślinami wodnymi, granulatem dla gęsi, owadami oraz małymi bezkręgowcami wodnymi.

    Małe stadko drzewic karaibskich
    Małe stadko drzewic karaibskich
         Hodowla:
         Drzewica karaibska jest dość rzadko spotykana w hodowli, ze względu na problemy w reprodukcji. Gatunek ten jest bardzo spokojny i można umieszczać go z innymi gatunkami
    gęsi i kaczek. Chętnie przebywa w towarzystwie osobników swojego gatunku. Ptaki potrzebują cichego ustronnego miejsca, gdzie będą mogły założyć gniazdo. Gniazdują na ziemi pośród zielonych roślin. Mogą również gniazdować pod osłoną krzewów. Rzadko wykorzystują budki lęgowe lub kosze wiklinowe. Drzewice nie są przystosowane do niskich temperatur, dlatego bardzo źle znoszą zimy i potrzebują specjalnego pomieszczenia. W tym celu należy umieścić ptaki w ciepłym pomieszczeniu z grubą warstwą słomy w temperaturze około 10°.

    Komentarze (0)
    Brak komentarzy do tego artykułu

    Dodaj nowy wątek

    Temat:
    Treść:
    Autor: 1minusplus 3 = <= Napisz wynik działania.
    Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
    Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!