Występowanie:
Drzewica białolica (łac. Dendrocygna viduata) występuje na terenach Madagaskaru, północnej i środkowowschodniej części Ameryki Południowej oraz na terenach środkowej i południowej Afryki. Drzewice białolice spotkać możemy w okolicy słodkowodnych jezior, rzek, bagien oraz mokradeł. Unikają terenów leśnych, preferują otwarte przestrzenie.
Inna nazwa: Głowice białolice często nazywane wdówkami.
Wygląd i zachowanie:
Samica ubarwiona tak samo jak samiec.
Drzewica białolica posiada długie nogi oraz długą szyję (co jest charakterystyczne i bardzo widoczne u drzewic takich jak: drzewica dwubarwna, drzewica australijska). Gardło oraz przednia część głowy biała, która doskonale kontrastuje z czarną częścią głowy oraz z tylnią częścią szyi. Pozostała część szyi wraz z piersią brązowa.
Boki tułowia w czarnobiałe prążki. Grzbiet kasztanowy z jasnymi ramkami.
Spód ciała czarny. Dziób czarny z białoszarą plamką na końcu. Oczy w kolorze ciemnego brązu. Nogi czarnoszare. Jest to gatunek monotypowy. Wielkość podobnie jak u drzewicy dwubarwnej, czyli około 40-50cm.
Drzewica białolica w grupie
Młode:
Prawie całe upierzenie szarobrązowe, za wyjątkiem przedniej części głowy i gardła (kolor szary). Młode po ukończeniu 6-8 tygodni są już w pełni samodzielne i zdolne do lotu. Dojrzewają w 2 roku życia. Po wykluciu rodzice opiekują się potomstwem stając się agresywnymi wobec otoczenia. Ktokolwiek podejdzie zbyt blisko może zostać dotkliwie pogryziony - również człowiek.
Żywienie:
Trawa, wodorosty, nasiona oraz drobne bezkręgowce to podstawowy pokarm drzewic białolicych. Zazwyczaj ich żerowanie odbywa się o zmierzchu lub w środku nocy, lecz zdarza się, że żerują w dzień. Podczas żerowania drzewice białolice wydają charakterystyczne gwizdy grupując się w stada liczące często nawet kilkaset osobników.
Drzewica białolica
Drzewice białolice żywią się dokładnie tym samym co inne drzewice czyli ziarnem zbóż, trawą, roślinami wodnymi, granulatem dla gęsi, owadami oraz małymi bezkręgowcami wodnymi. Drzewica białolica to gatunek mało odporny na mrozy, dlatego podczas mroźnej zimy zaleca się przenieść je do suchego i ciepłego pomieszczenia z grubą warstwą słomy.
Gniazdo i jaja:
Drzewica białolica zakłada gniazda w dziuplach lub na ziemi ukryte wśród wysokich roślin.
Samica drzewicy białolicej znosi od 4 do 16 kremowych jaj. Jaja te są wysiadywane zarówno przez samicę jak i przez samca. Pisklęta po urodzeniu prowadzone przez rodziców do miejsca obfitego w pożywienie. Po odchowaniu potomstwa bardzo często przystępują do kolejnego.
Hodowla:
Gatunek bardzo chętnie hodowany (chociaż nie aż tak licznie jak drzewica dwubarwna).
Podobnie jak inne drzewice bardzo często możemy je spotkać przesiadujące w gromadkach liczących 3-5 par własnego gatunku lub innych drzewic (np. chętnie przebywa z drzewicą australijską). W wolierze powinien być duży zbiornik z czystą wodą.
Drzewice białolice gniazdują najczęściej na ziemi (pod krzewem lub wśród roślinności, rzadziej w budkach lęgowych i koszach).