Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Gęsi » Gęś słowacka

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Gęś słowacka

Gęś słowacka
Gęś słowacka
     Gęś Słowacka została wyhodowana na terenach Słowacji. Gęsi tej rasy były selekcjonowane na obszarach Polski od połowy lat 70-tych ubiegłego wieku. Hodowcy gęsi zakupili 140 gęsiorów oraz 220 gęsi w fermie zarodkowej Mały Klincz w roku 1981. Ptaki te zostały dołączone do zasobów genetycznych populacji gęsi w 1982 roku. Gęsi Słowackie są utrzymywane w Instytucie Zootechniki PIB w Stacji Zasobów Genetycznych Drobiu Wodnego w Dworzyskach. Rasa ta hodowana jest głównie w Słowacji. Gęsi oraz gąsiory bardzo łatwo się tuczą i nadają do chowu pastwiskowego. Gęsi słowackie nadają się bardzo dobrze do krzyżowania towarowego.Wygląd


     Samce słowackie są większe od samic, ponadto różnią się dłuższą szyją, większym tułowiem oraz większą głową. Oczy mają barwę szaroniebieską. Dziób gęsi jest w barwie pomarańczowej. Gęsi słowackie posiadają pełną i mięsistą pierś. Gęsi słowackie posiadają białą barwę upierzenia na całym ciele.

     Masa ciała dorosłego gąsiora wynosi zazwyczaj 7000g, zaś samicy około 6000g. Średnia masa ciała 12-tyg. gęsiorów wynosi od 4500 do 4800 g, zaś gęsi od 3750 do 3900 g. Gęsi słowackie charakteryzują się w hodowli bardzo dobrą nieśnością oraz wysokim wskaźnikiem zapłodnienia jaj i wylęgu piskląt. W sezonie nieśnym samice gęsi słowackich znoszą zazwyczaj od 25 do 45 białych jaj, o masie około od 150 do 170 g. Ponadto gęsi tej rasy charakteryzują się dobrym umięśnieniem oraz drobno włóknistością mięsa.

Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu

Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: 1minusplus 7 = <= Napisz wynik działania.
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!