|
|
Gęś garbonosa afrykańska
|
Gęś garbonosa afrykańska prawdopodobnie została wyhodowana w połowie XIX wieku. Jako rasa ptaków została zatwierdzona za sprawą amerykańskiego stowarzyszenia, zajmującego się drobiem American Poultry Association w 1874 roku. Ptaki tej rasy wbrew swojej nazwie nie wywodzą się z Afryk lecz prawdopodobnie z Chin, nie ustalono wiec skąd wzięła się ich nazwa. Do wyhodowania tej rasy wykorzystywano gęsi chińskie, pod uwagę do rozrodu brano jedynie najcięższe i największe osobniki. Obie wymienione rasy swoje korzenie zawdzięczają gęsi łabędzionosej, zasiedlającej szczególnie Mongolię, jak również wschodnią Rosję, która zimuje zazwyczaj na obszarach południowo-wschodnich Chin. Gęś garbonosa afrykańska jest jedną z największych gęsi domowych. W Polsce raczej nie spotyka się tej rasy, a jeśli się uda to należy to do bardzo rzadkiego zjawiska, ponieważ ta rasa gęsi hodowana jest głównie w USA, Anglii oraz Francji.
Wygląd
Gęś garbonosa afrykańska posiada bardzo charakterystyczny wyrostek znajdujący się nad dziobem, który nabiera swoich kształtów przez całe życie gęsi. Ptaki tej rasy posiadają także zwisające podgardle, które prawdopodobnie służy do chłodzenia organizmu podczas panujących wysokich temperatur. Gęś garbonosa afrykańska ma bardzo duży korpus, grubą pokaźną szyję oraz duży dziub. Dziub oraz łapy mogą być w barwie czarnej lub żółto-pomaranczowej, jest to uwarunkowane od danej odmiany gęsi, ptaki występują w odmianie białej, brązowej bądź płowej. Gęś garbonosa afrykańska jest bardzo sporym ptakiem, większym niż gęś chinska. Waga dorosłego gąsiora może wynosić około 10kg, zaś waga samicy około 8kg. Największe osobniki mogą mieć wagę około 15kg. Gąsiora od gęsi można odróżnić po wyrostku nad dziobem, jest on większy u samca. Ponadto, głos gęsiora jest pusty i długi, przypomina dźwięk holownika, natomiast głos gęsi jest znacząco krótszy oraz głębszy, przypomina klakson ciągnika. Gęś posiada niżej osadzone podbrzusze, które z reguły ciągnie po ziemi.
|
Gęś garbonosa |
Hodowla
Jeśli gęś garbonosa afrykańska, jest hodowana w odpowiedni sposób, ma zapewnioną odpowiednią uwagę, może wyrosnąć na bardzo spokojnego, łagodnego i spokojnego ptaka. Niestety należy do bardzo płochliwych gęsi, gdy grozi jej niebezpieczeństwo może mocno poturbować człowieka, jak również zabić nieduże zwierzę np. lisa, psa. W hodowli gęsi afrykańskie garbonose bardzo dobrze radzą sobie z upalnymi porami roku, o wiele lepiej znoszą gorące dni niż inne rasy gęsi, niestety gorzej radzą sobie z niskimi temperaturami. Gdy na dworze jest zimno, mroźno, powinny mieć zapewnione odpowiednie schronienie, gdzie schowają się przed deszczem lub śniegiem. Gdy pozostaną dużej na mroźnym powietrzu, mogą odmrozić sobie łapy oraz wyrostek nad dziobem. Gęś garbonosa afrykańska znosi bardzo duże jaja, których waga może osiągać od 140 do 226 g. Okres wylęgania trwa zazwyczaj od 30 do 32 dni. Mięso gęsi jest odpowiednio chude, cechuje się wysoką jakością, cieszy się uznawaniem jednego z najlepszych rodzajów mięsa gęsiego do pieczenia.
|
|
|
Komentarze (2)Autor: ~Nina (2015-05-25, 21:00:33) [odpowiedzi: 1] (IP: 37.248.255.203)Odpowiedz Temat: Ptaki naprawdę są najpiękniejszymi stworzeniami.... są niepowtarzalne i każde jedyne w swoim rodzaju.... skoda że tej rasy nie można podziwiać u nas w kraju.... |
|