Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Gęsi » Gęś kartuska

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Gęś kartuska

Gęś kartuska
Gęś kartuska
 • WYGLĄD
 • HODOWLA
 •       Gęś kartuską najczęściej można spotkać na północy Polski, na Kaszubach, ale w innych stronach naszego kraju też występuje.

        Tym, co wyróżnia gęś kartuską na tle innych gęsi hodowlanych jest dobre umięśnienie tuszki i niewielkie otłuszczenie. Hodowcy nie mają powodów do narzekań na tę odmianę gęsi, gdyż nie jest ona wymagająca i sama zajmuje się swoimi młodymi gąsiętami.

        Nadają się dobrze do chowu w dużych i małych stadach (rzadko kwoczą). Z uwagi na dobrą zdolność kombinacyjną i walory mięsne tuszek, używane są do tworzenia mieszańców. Mogą odegrać dużą rolę w zachowaniu tradycyjnej kultury na Pomorzu i zachowaniu środowiska przyrodniczego. Stanowią też cenną populację do prac hodowlanych.  Małe gęsi w oczku wodnym
  Małe gęsi w oczku wodnym

  WYGLĄD

        Gęsi mają upierzenie białe, nogi i dziób barwy pomarańczowoczerwonej, szyję osadzoną prostopadle dosyć długą, pierś pełną, kulistą i szeroką, grzbiet długi, szeroki i zaokrąglony, brzuch pełny z pojedynczym fałdem tłuszczowym, nogi mocne, szeroko rozstawione. Jest to jedyne stado tej rasy gęsi w kraju. Średnia masa ciała gęsiorów wynosi 4400 - 4900 g, gęsi 3800 - 4300. g  Gęsi kartuskie
  Gęsi kartuskie

  HODOWLA

        W Polsce około 95% wszystkich gęsi utrzymywane jest w gospodarstwach drobnotowarowych, w związku z czym wyląg ich odbywa się najczęściej pod nasiadką. Gęsi rozpoczynają nieśność w lutym i po zniesieniu kilku jaj zaczynają wysiadywać.

        Gęś kartuska jest bardzo łatwa w hodowli. Jest też dobrą nasiadką a potem wspaniałą, troskliwą matką dla swoich piskląt. Gęś kartuska nie znosi dużo jaj, średnio od 20 do 25. Potem wysiaduje je przez około 25-28 dni ,w międzyczasie skubiąc puch. Ładnie wodzi oraz odchowuje swoje młode. Gęś Kartuska jest mniej spotykana w Polsce niż gęś kubańska. Kolor upierzenia jest przeważnie łaciaty, łapy i dziób są koloru pomarańczowo- czerwonego. Masa gąsiorów w 12-14 tygodniu wynosi około 5 kg a gęsi do 4,5 kg. W porównaniu z innymi gęsiami jest to średni wynik.

        Gęsi tej rasy są bardzo odporne na choroby oraz nie korzystne warunki atmosferyczne. Gęsi Ka cechuje Mają bardzo dobrą zdrowotność i odporność na niekorzystne czynniki środowiska.

  Komentarze (1)
  Autor: ~Zdzisław     (2018-02-23,  09:12:10)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 79.190.188.253)Odpowiedz
  Temat:

  zakup


  Witam
  Zaiteresowany jestem zakupem gęsi kartuskich
  Gęsior i dwie gąski
  Będę wdzięczny za informację na nail az@hgp.pl tel 602 117 717
  Pozdrawiam


  Dodaj nowy wątek

  Temat:
  Treść:
  Autor: 4minusplus 5 = <= Napisz wynik działania.
  Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
  Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!