Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Gęsi » Gęś pomorska

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Gęś pomorska

Gęś pomorska
Gęś pomorska
      Gęś pomorska od dawien dawna była hodowana na terenach Pomorza, stamtąd rozpowszechniła się na obszary całej Europy. Hodowcy ptaków posługiwali się gęsią pomorską do uszlachetniania innych ras gęsi. Pośród gęsi pomorskich wyróżnia się kilka odmian takich jak: gęś poznańska, gęś kujawska, gęś rypińska oraz gęś kartuska. Gęś pomorska jest ptakiem nadającym się do chowu pastwiskowego, odznacza się dużym instynktem wysiadywania jaj oraz wodzenia swoich małych gąsiąt.

Wygląd
      Gęś pomorska posiada tułów w kształcie walcowatym, jej głowa ma średnią wielkość. Dziub ptaka jest dobrze wykształcony, ma barwę pomarańczowo-czerwoną. Barwa oczu jasnoniebieska, występuje u białych gęsi pomorskich, zaś u gęsi siodłatych oczy mają barwę brązowo-złotą. Szyja gęsi umiejscowiona jest prostopadle, pierś jest pełna, szeroka, ma kształt kulisty. Grzbiet gęsi jest długi, szeroki, kształtem zaokrąglony na bokach, opuszcza się ku tyłowi równolegle z osia tułowia. Ogon jest osadzony harmonijnie względem linii grzbietu. Brzuch gęsi pomorskiej jest pełny, razem z podbrzuszem zaznaczony jest jedną fałdą tłuszczową. Skrzydła gęsi są dość długie, bardzo dobrze przylegają do jej tułowia, umiejscowione są dość wysoko. Skoki gęsi są bardzo silne, szeroko rozstawione, barwy pomarańczowo-czerwonej.

Gęsi pomorskie
Gęsi pomorskie
Hodowla
      Gęś pomorska bardzo szybko przyzwyczaja się do warunków środowiskowych w jakich przyjdzie jej przebywać. Nie należy do wybrednych ptaków, przekłada się to na jej znaczne rozpowszechnianie się. Nieśność roczna gęsi pomorskiej przekłada się na 15-30 jaj rocznie, niestety zapłodnienie jaj nie jest zbyt wysokie, waha się w granicach od 60% do 80%. Jajo gęsi pomorskiej ma masę od 140g do 170g. Młode gąsięta odchowuje się bardzo dobrze, w wieku około 2 miesięcy młode mogą osiągnąć wagę ciała od 3000g do 4000g. odchylenia co do masy gęsi zależne są od sposobu i techniki lęgu, pogody jak również od żywienia. Masa dorosłego gąsiora rasy pomorskiej wynosi około 8000g, zaś gęsi pomorskiej 7000g. Po stosowaniu owsa do tuczu masa gęsi może przekraczać nawet 10000g.

Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu

Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: 4minusplus 2 = <= Napisz wynik działania.
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!