Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Gęsi » Drzewica australijska

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Drzewica australijska (łać.Dendrocygna eytoni)

Drzewica australijska
Drzewica australijska
 • Występowanie
 • Wygląd i zachowanie
 • Żywienie
 • Gniazdo i jaja
 • Młode
 • Hodowla
 •      Występowanie:
       Drzewicę australijską możemy spotkać głównie na terenach Australii. Podczas zimowania widziana jest w centrum, na północy oraz na wschodzie kontynentu. Podczas lęgów przenoszą się na tereny północno wschodnie (aż na granice brzegowe) by być jak najbliżej wody. Drzewica dwubarwna zasiedla otwarte przestrzenie, trawiaste tereny blisko rzek, jezior, bagien oraz lagun.

       
  Wygląd i zachowanie:
       Drzewica australijska bardzo podobnie jak inne drzewice (np. drzewica dwubarwna) posiada bardzo charakterystyczny gwiżdżący głos. Głowa, szyja i pierś szarobrązowe. Boki ciała w części przedniej rdzawobrązowe w poprzeczne prążki w kolorze czarnym. W tylnej części wyrastają lancetowate, kremowe piórka, które zachodzą bardzo wysoko ponad złożone skrzydła. Dziób w kolorze szaroczerwonego z czarnymi plamkami. Nogi ciemny róż. Oczy pomarańczowe. Zarówno samiec jak samica drzewicy australijskiej wygląda tak samo. Jest to gatunek monotypowy. Wielkość drzewicy australijskiej to 40-45cm. Podczas dnia bardzo często widziane w stadach liczących kilkudziesięciu, czasem więcej osobników (możliwe stada tworzone z innymi gatunkami ptaków). Śpią lub odpoczywają na wodzie lub w jego bliskim otoczeniu (ukryte w wysokiej trawie).
  Stado drzewic australijskich
  Stado drzewic australijskich
  Ptaki te są bardzo aktywne i ostrożne - nawet w nocy ciężko je zaskoczyć, gdyż są wtedy aktywne i szukają pożywienia (pokonują w tym celu nawet wiele kilometrów). Podczas niepokoju i niebezpieczeństwa ostrzegają cała okolice swoim donośnym gwiżdżeniem. Gwizd ten służy również jako komunikacja. Drzewica australijska z reguły tworzy stałe pary, ale zdarza się czasem, że partner bądź partnerka jest zmieniana. Ptaki bardzo towarzyskie, najlepiej czuja się w grupie. W okresie rozrodczym mogą stawać się agresywne w stosunku do innych ptaków. Drzewica australijska najlepiej znosi najlepiej zimę wśród drzewic (np. lepiej niż
  drzewica dwubarwna), jednak w celu zapewnienia odpowiednich warunków i gdy nie chcemy zbytnio ryzykować zdrowia i życia naszych drzewic należy umieścić je w bardziej bezpieczne pomieszczenie z bogato wyścieloną warstwą ściółki (np. słomą) - ważne, by pomieszczenie nie było wilgotne, gdyż drzewice moga się przeziębić.

  Drzewica australijska na wodzie
  Drzewica australijska na wodzie
       Żywienie:
       Podstawowym ożywieniem drzewicy australijskiej jest pokarm pochodzenia roślinnego. Drzewice skubią trawę w sposób charakterystyczny dla gęsi, jedzą one również rośliny wodne, które są pobierane z powierzchni i z głębszych warstw wody. Ochoczo zajadają się również nasionami, liśćmi oraz sitowie. Podczas corocznego wysychania bagien i mokradeł prowadzą tryb koczowniczy przenosząc się na tereny bogate w pożywienie i schronienie przed drapieżnikami oraz hałasem. Hodując drzewicę australijską należy wiedzieć, że
  gęsi te żywią się różnego rodzaju trawami, roślinami wodnymi, ziarnami zbóż oraz paszą granulowaną dla gęsi hodowlanych.

       Gniazdo i jaja:
       Drzewica australijska gniazdo zakłada w dziuplach, lub w bardzo wysokiej trawie, blisko wody. Gniazdo wyglądem przypomina płytką miskę. Samica drzewicy australijskiej znosi średnio 10 jaj (7-14jaj). Jaja mają kolor biały. Wysiadywane są przez obydwu rodziców, którzy to zmieniają się systematycznie tak, by jeden z partnerów mógł się pożywić. Jaja wysiadywane są przez 28-31 dni. Przy hodowli drzewicy australijskiej stosowane są budki lęgowe, wiklinowe kosze, chociaż gęsi te najbardziej preferują gniazda w ustronnym miejscu z wysoką trawą blisko wody.

  Drzewica australijska na konarze
  Drzewica australijska na konarze
       
  Młode:
       Pisklęta drzewicy australijskiej są pod stałą opieką rodziców. Niedługo (kilka dni) po wykluciu idą z rodzicami do wody, gdzie mają pod dostatkiem pożywienia. Młode żywią się drobnicą organizmów zwierzęcych oraz roślinami. Okres 55-66 dni określany jest zdobyciem samodzielności oraz zdolności do lotu. Dojrzewają w okresie drugiego roku życia (niekiedy już w pierwszym). Pisklęta doskonale rozwijają się dostając jako pożywienie pasze dla młodych
  gęsi (specjalna pasza).

       Hodowla:
       Drzewice australijskie spotykane są coraz częściej w hodowlach.
  Gęsi te wymagają spokojnego i zacisznego miejsca, gdyż są to bardzo płochliwe ptaki. Drzewica australijska jest bardzo wymagającą gęsią. Drzewica australijska wymaga trawnika w bardzo dobrym stanie oraz stawiku albo jeziorka gdzie na jednym z brzegów znaleźć można roślinność nadbrzeżną.

  Komentarze (1)
  Autor: admin     (2010-08-01,  13:15:13)      [odpowiedzi: 0]
  Temat:

  Komentarze na temat: Drzewica australijska


  Dyskusja użytkowników na temat: Drzewica australijska


  Dodaj nowy wątek

  Temat:
  Treść:
  Autor: 2minusplus 2 = <= Napisz wynik działania.
  Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
  Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!