Gęsi tuluzyjskie nie należą do bardzo rozpowszechnionej i znanej rasy gęsi. Według źródeł ptaki te pochodzą z Francji, zostały wyhodowane niedaleko miejscowości Toulouse, pierwsze informacje o tej rasie zostały rozpowszechnione w świat w XVI wieku. Gęsi rasy Tuluzyjskiej należą do jednych z największych osobników wśród innych gatunków tych ptaków. W przeszłości były hodowane wyłącznie dla mięsa, w dzisiejszych czasach hodowcy hodują je ze względów hodowlanych jak także hobbystycznych.
WYGLĄD
Gęsi rasy tuluzyjskiej posiadają głowę krótką i szeroką o średniej wielkości. Czoło ptaków jest płaskie i łączy się z wysokim u nasady dziobem w kolorze ciemnopomarańczowym. Gęsi posiadają sakiewkę jest to ich charakterystyczna cecha rozpoznawcza wśród innych dużych gęsi. Sakiewka jest bardzo opierzona, mieści się pod dziobem i sięga aż do górnej części szyi, znajduje się w miejscu podgardla.
Szyja gęsi nie należy do długich, jest krótka i długa, bardzo mocno osadzona. Pierś gęsi jest wypukła, szeroka oraz bardzo dobrze zaokrąglona. Na brzuchu ptaków który jest bardzo duży i przechodzi w szerokie podbrzusze z łatwością można zauważyć fałdy. Oczy ptaków mają kolor ciemnobrunatny z piękną pomarańczową oprawą.
|
Gęś tuluzyjska |
Gęsi charakteryzują się także swoim upierzeniem które zawsze jest szaro popielate, pierś ptaków jest jasnoszara, zaś podbrzusze posiada szarobiałą barwę. Skrzydła bardzo mocno przylegają do ciała gęsi są bardzo mocne i szerokie, widać to wyraźnie kiedy ptak uniesie je do góry podczas trzepotania. Lotki są krótkie i grube ale bardzo dobrze wykształtowane. Pióra znajdujące się na ogonie mają barwę ciemną z widocznymi jasnymi lamówkami. Gęsi posiadają krótkie oraz silne nogi o barwie ceglastoczerwonej.
Waga gęsi rasy tuluzyjskiej są bardzo ciężkie, waga gąsiorów wynosi nawet 11 kg, a gęsi 9 kg, waga ta robi wrażenie ale dorosłe gąsiory mogą ważyć nawet 18 kg. Ciężar młodych ptaków które są przeznaczone do uboju wynosi od 7 do 9 kg.
HODOWLA
Hodowla tych gęsi nie należy do najłatwiejszych. W prywatnych hodowlach najlepiej jest zaopatrzyć się w jednego gąsiora oraz dwie gąski. Ptaki mają problem z poruszaniem się, jest to spowodowane bardzo silnym otłuszczeniem ciała. Ich ruchy są mocno ograniczone, jeśli chcemy rozmnożyć naszą hodowlę musimy zapewnić ptakom zbiornik z głęboką wodą. Ułatwi im to kopulację.
Nieśność samiczek jest bardzo słaba znoszą one wyłącznie około 40 jaj na jeden rok, niestety większość jaj jest niezapłodniona. W czasie wychowywania młodych gąsek musimy ptakom zapewnić paszę wysokobiałkową. Młode gąski są bardzo wrażliwe na zmienne warunki pogodowe, mogą popadać w różne choroby podczas złych warunków klimatycznych. Gęsi tej rasy rosną bardzo długo, swój ostateczny wzrost i rozmiar ciała osiągają w wieku dwóch lat. Obrączki gęsi mają rozmiar 27.
|