Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Gęsi » Gęś zbożowa

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Gęś zbożowa (łać.Anser fabalis)

Dorosła gęś zbożowa
Dorosła gęś zbożowa
 • WYGLĄD
 • ROZMNAZANIE
 •       Gęś zbożowa jest wędrownym dużym ptakiem wodnym. Należy do rodziny kaczkowatych. Rasa ta występuje na bardzo rozległym terenie obejmującym Półwysep Skandynawski, Półwysep Kolski aż do Morza Beringa wraz z Kamczatką. .

        W Polsce możemy podziwiać te ptaki podczas ich wędrówek, które mają miejsce w północnej oraz zachodniej części naszego kraju. Przyloty gęsi zbożowej zaczynają się na początku października.

        W Polsce gęsi zbożowe zimują na terenie Parku Narodowego w okolicy miejscowości Słońska w województwie lubelskim. Według źródeł jest tam nawet około 44 tysięcy tych ptaków. Na pozostałych terenach kraju zimuje od 5 do 26 tysięcy gęsi zbożowych, wybierają one najczęściej obszary zachodnie i południowo-zachodnie. Gęsi zbożowe zimują także na innych terenach od północno-zachodniej Europy aż po Japonię. Jeśli zimy są bardzo srogie ptaki wędrują do Afryki.

        Wiosenny przelot gęsi zbożowych rozpoczyna się w drugiej połowie lutego, pod koniec kwietnia odlatują z polski ostatnie ptaki.

        Gęsi zbożowe zaliczają się do gatunku łownego w okresie od 1 września do 21 grudnia. Na terenach województwa dolnośląskiego, lubelskiego, wielkopolskiego oraz zachodniopomorskiego można na nie polować do 31 stycznia.  Gęś zbożowa podczas lotu
  Gęś zbożowa podczas lotu

  WYGLĄD


        Długość ciała dorosłego osobnika wynosi około 75 cm. Skrzydła o długości około 50 cm, zaś ich rozpiętość podczas lotu to około 160 cm. Masa ciała wynosi od 1600 do 3500 g.
  Samica, samiec oraz młode gatunku gęsi zbożowej są ubarwione jednakowo. Przeważająca barwa upierzenia jest szarobrązowa. Na grzbiecie oraz bokach ptaków widoczne są jasne poprzeczne prążki. Białej barwy jest ogon ptaków oraz podogonie. Nogi gęsi zbożowej są koloru pomarańczowego. Dziób jest czarny u nasady i na końcu z widocznymi pomarańczowymi małymi plamkami (wielkość plamek zależy od danego gatunku gęsi).
       Podczas lotu gęsi zbożowych na ich skrzydłach możemy zauważyć z przodu ciemnoszare skrzydła (rasa gęsi gęgawa na jasne). Gęś zbożowa podobna jest do gęsi gatunku gęgawa, ale posiada od niej o wiele ciemniejsze upierzenie oraz inny układ na głowie.
  Gęsi zbożowe wydają z siebie charakterystyczny dźwięk przypominający "ang ang kaiak".  Gęś zbożowa
  Gęś zbożowa

  ROZMNAŻANIE


        Gniazdo gęsi zawsze znajduje się w płytkim dołku w ziemi w pobliżu wody, jest wysypane puchem, mchem i trawami. Samica wyprowadza tylko jeden lęg w roku. Samica wysiaduje jaja przez okres około 30 dni. W kwietniu lub w czerwcu składa od 3 do 8 jaj, barwy białej lub jasnozielonkawej (wymiary jaj 84 x 56 mm).
  Gdy młode się wyklują są pod opieka zarówno gęsi jak i gąsiora. Pisklęta posiadają matowe upierzenie, ich pióra maja obwódkę barwy brązowej.
  Młode gąski stają się samodzielne po upływie około 50 dni. Gdy mają już dwa miesiące są zdolne do lotu, zaś na przełomie sierpnia i września oddalają się od swojego rodzinnego terenu.

  Gęsi najlepiej czują się na terenach z niską roślinnością w pobliżu wody. Gęsi zbożowe są bardzo czujnymi ptakami, bardzo trudno jest się zbliżyć do ich stada, cały czas obserwują otoczenie wokół siebie.

  Stado gęsi zbożowych
  Stado gęsi zbożowych
  Odżywianie: Gatunek gęsi zbożowej jest roślinożerny, dieta składająca się przeważnie z trawy, korzeni, pędów, łodyg, liści, kłosów i owoców innych roślin bagiennych, roślin wodnych, zbóż rolniczych i ziemniaków (zwłaszcza w okresie zimowym). Gęsi czasami mogą nie być mile widziane przez rolników, ponieważ wyrządzają szkody podczas zasiewów.

  Komentarze (4)
  Autor: ~Dawid     (2018-06-11,  22:46:42)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 31.0.67.233)Odpowiedz
  Temat:

  Gęś zbożowa


  Kupię gęsi zbożowe mój tel. 601987935
  Autor: ~Szymon     (2017-12-08,  19:12:26)      [odpowiedzi: 1]     (IP: 83.27.41.174)Odpowiedz
  Temat:

  Kupię gęsi


  Poszukuję hodowcy gęsi zbożowych mój telefon 794 946 305
  Autor: ~andrzejp     (2015-02-23,  09:23:13)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 83.20.193.21)Odpowiedz
  Temat:

  Gęsi


  Witam. W sobotę,21 lutego 2015 r., spotkałem duże stado gęsi. Wśród nich przewagę miały zbożowe, potem gęgawy i spora ilość białoczelnych. Zabrakło mi tylko bernikli białolicych, które miałem szczęście widzieć rok temu. W tym... [->]


  Dodaj nowy wątek

  Temat:
  Treść:
  Autor: 5minusplus 6 = <= Napisz wynik działania.
  Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
  Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!