Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Hodowla » Pielęgnacja i żywienie ptaków » Jak karmić ptaki

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Jak karmić ptaki

  • Pasza pochodzenia roślinnego
  • Pasza pochodzenia zwierzęcego
  •      Pasza (karma) - jest to produkt pochodzenia mineralnego, zwierzęcego i roślinnego. Zaliczamy do niej również substancje otrzymane w wyniku przemian biologicznych lub chemicznych bogate w składniki pokarmowe, będące pożywieniem dla zwierząt hodowlanych.


         Każdy hodowca zastanawia się jak karmić swoje ptaki. Każdy gatunek bez względu na to czy jest to bażant,
    paw, czy kaczka, wymaga odpowiedniej paszy zawierającej odpowiednie składniki. Czym innym będziemy karmić bażanty i pawie, a inną karmę podamy kaczkom czy gęsiom. Kury chętnie żywiły się będą mieszankami zbóż, kaczki natomiast wybiorą pasze zieloną.

         Pasza pochodzenia roślinnego:

    Ziarno kukurydzy
    Ziarno kukurydzy
         Ziarna zbóż - naturalny pokarm bogaty w skrobię. Największym błędem jest podawanie samego tylko ziarna zbóż - nie posiadają one wszystkich niezbędnych
    składników pokarmowych (aminokwasów, witamin, substancji mineralnych). Należy stosować mieszanki różnych gatunków zbóż.
    • Kukurydza - korzystnie wpływa na wzrost, opierzenie oraz rozwój. Zawiera dużą wartość energetyczną oraz wiele witamin potrzebnych do prawidłowego rozwoju.
    • Pszenica
      Ziarno pszenicy
    • Pszenica - zboże najchętniej pobierane przez każdy gatunek ptactwa. Zawiera stosunkowo dużą ilość białka (ok. 7-16%), oraz wysoką wartość energetyczną. Otręby posiadają zwiększoną zawartość białka, posiadają również podwyższoną zawartość żelaza oraz manganu. Należy jednak pamiętać, że otręby posiadają wiele włókna przez co należy ograniczać ich podawanie.
    • Owies
      Ziarno owsa
    • Owies - ziarno owsa zawiera w sobie krzemionkę. Plewy stanowią ok. 18-38% ciężaru, przez co zawarte w nim włóko obniża niekorzystnie wartość energetyczną owsa. Częściej i chętniej stosowany jest owies bez łuski (tzw. nagi). Owies posiada dużo tłuszczu - około 5% (również kwasy tłuszczowe). w owsie znajdziemy również glikozydy, które są odpowiedzialne za pobudzenie przemiany materii.
    • Jęczmień - ptaki niechętnie go pobierają, ze względu na jego twardość (powodem jest duża ilość krzemionki). Dlatego zaleca się podawanie ości jęczmienia, które powinno być obłamane.
    • Ryż - stosowany zazwyczaj podczas, gdy nasze ptaki chorują na biegunkę.
    • Trawa - bardzo wartościowy i bogaty w składniki odżywcze składnik paszy. Trawa jest głównym pożywieniem gęsi, kapodziobów, grzywienek, gęsiówek, magelanek, bernikli.
    • Lucerna - tak samo jak koniczyna (biała i czerwona) posiada tuż przed kwitnieniem mniejsze ilości włókna, natomiast sporą ilość witamin i białka.
    • Zielonki - tuż przed kwitnieniem rośliny posiadają zmniejszoną ilość włókna, natomiast wzrasta ilość witamin oraz białka, węglowodanów i substancji mineralnych. Zielonka jest dla większości kaczek podstawowym pożywieniem. Chętnie zjadana przez wiele gatunków.
    • Proso - bardzo częsty zamiennik dla kukurydzy, jednak w podawanej paszy nie powinna przekraczać 20% względem całej mieszanki. Wartość energetyczna niska. Zawiera znaczne ilości włókna oraz krzemionki w łusce.
    • Cykoria - pomimo gorzkiego smaku chętnie zjadana przez ptaki. Posiada wysoką wartość dietetyczną oraz zdrowotną. Dostępna na rynku od listopada do kwietnia, czyli w czasie, gdy brakuje większości świeżych warzyw. Dzięki zawartości goryczki - intybiny i inuliny - wpływa korzystnie na tworzenie się czerwonych ciałek krwi, przewód pokarmowy,nerki oraz wątrobę.
    • Kapusta pastewna
      Kapusta pastewna
    • Kapusta pastewna - w czasie uprawy kapusty pastewnej otrzymuje się znaczne plony zielonej masy o wysokiej zawartości białka. Na jeden kilogram zielonki przypada ok. 17 g białka strawnego. Kapusta pastewna bardzo dobrze znosi przymrozki i dlatego może pozostawać na polu do późnej jesieni i być skarmiana w postaci zielonki. Kapusta pastewna jest rośliną dwuletnią. Kapusta zebrana w czasie mrozu powinna odtajać, lecz odtajałej kapusty nie można trzymać zbyt długo.
    • Jarmuż - zawiera wysoką ilość białka, witamin (głównie witamina C) oraz soli mineralnych. Roślina odporna na mroźne warunki klimatyczne, dzięki czemu skarmiana w zimie.
    • Szpinak - cenny dodatek dla podniesienia wartości paszy - mało włókna, dużo witamin. Siany pod koniec lata powinien dać plony na wiosnę.
    • Krwawnik - posiada intensywny zapach i gorzki smak (mimo to chętnie przyjmowane przez np. bażanty). Wzmaga przemianę materii i pobudza apetyt.
    • Pokrzywa - najlepiej podawać w formie zszatkowanej młodej pokrzywy - wtedy zawiera najmniej włókna a najwięcej witamin. Chętnie zjadana przez kaczki.
    • Mniszek pospolity - zawiera mało włókna, białko stanowi ok. 15-30% całości. Chętnie zjadany przez nieco starsze ptaki (np. bażant królewski).
    • Rośliny wodne - znakomite pożywienie dla łabędzi oraz wielu innych gatunków ptaków blaszkodziobowych. Uwaga! Rzęsę drobną (lemna minor) należy tuż po transporcie rozrzucić na lustrze wody - inaczej zagrzeje się i może zaszkodzić ptakom.
    • Susz z zielonek - susz dodawany jest w celu urozmaicenia i wzbogacenia paszy w okresie jesienno-zimowym w witaminy z grupy B (np. ryboflaminę lub kwas pantotenowy) oraz karoten. Susz zawiera również zestaw aminokwasów, oraz witaminy z grup: C, E oraz K. Często hodowcy zastanawiają się, czy dany susz jest odpowieni oraz jak to sprawdzić. dlatego stosuje się najczęściej susz z lucerny, koniczyny oraz pokrzywy, ponieważ zawierają najwięcej w sobie najwięcej białka. Co ciekawe, suszenie na słońcu prowadzi do utraty wielu witamin, natomiast deszcze wypłukują z roślin sole mineralne sprawiając, że stają się one jałowe w składniki odżywcze. Do całej dawki pokarmowej można dołożyć mniej więcej 15-30% suszu.
    • Drożdże -są bardzo bogate w białko jak również w witaminy (głównie z grupy B). Drożdże zawierają spore ilości mikroelementów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania.
    • Ziemniaki - znajduje się w nich dużo skrobii. Doradza się podawać gotowane lub przygotowane na parze (wtedy skrobia jest najłatwiej przyswajalna). Podczas okresu zimowego podanie ziemniaków (jeszcze ciepłych) z wymieszaniem ziarna, mączki i suszu bardzo wskazane.
    • Marchew - zawartość karotenu sprzyja trawieniu. Posiada pozytywne własciwości dietetyczne. Najczęściej podawana starta na grube wióry. Ważny składnik paszy podczas zimy.
    • Buraki - pomimo niskiej wartości odżywczej dodawane w okresie jesienno-zimowym dla urozmaicenia paszy oraz w celu zwiększenia apetytu.

         Pasza pochodzenia zwierzęcego:

         W żywieniu większości ptaków np.
    kaczek, gęsi ważne jest urozmaicanie diety o pasze pochodzenia zwierzęcego. Niezwykle ważny element diety młodych odchowywanych ptaków.
    • Mleko (odtłuszczone) - bogate w witaminy, związki mineralne, w aminokwasy. najcześciej podawane w formie mleka zsiadłego - w celu zwilgotnienia i wzbogacenia paszy o białko i witaminy grupy B (głównie B2 i B12). Mleko podawane jest również w formie mleka w proszku.
    • Twaróg - doskonałe źródło przede wszystkim białka i wapnia. Idealne dla młodych ptaków.
    • Jaja kurze często są dodawane do paszy jako element wzbogacający
      Jaja kurze często są dodawane do paszy jako element wzbogacający
    • Kurze jaja - często w hodowlach dodawane do paszy jako dobre źródło witamin, białka, wapnia oraz fosforu. Zazwyczaj wbijane i mieszane z otębami z dodatkiem kukurydzy i ziarnem zbóż.
    • Ryby - doskonała forma pozyskania wysokobiałkowej paszy. Chętnie zjadana przez kaczki (zwłaszcza morskie).
    • Mięso - nie może być podawane na surowo. Podawane w formie rozdrobnionej. Posiada dużo wartości odżywczych. Warto dodać od czasu do czasu w celu urozmaicenia diety.
    • Zooplankton - lekkostrawne białko oraz inne cenne wartości odżywcze znajdziemy właśnie w zooplanktonie. Dodawany do paszy dla młodych osobników. Najcześciej spotkamy u hodowców podawane przez nich oczliki oraz rozwielitki.
    • Krewetki - podawać rozmrożone, nigdy w bryle lodu. Jest to świetny pokarm dla gęsi i kaczek (morskich). U nas stosunkowo mało popularne z racji małej dostępności, jednak osoby, które mają dostęp do portów rybackich i odpadów z połowów tych skorupiaków powinny jak najbardziej podawać tą właśnie paszę.
    • Bezkręgowce - chętnie zjadane przez kaczki, gęsi, łabędzie. Wprowadzając je do zbiornika wodnego wraz z roślinami wodnymi sprawimy niewątpliwie przyjemność naszym pupilom.
         Skład pokarmu zależy od indywidualnych potrzeb każdego gatunku ptaka, środowiska oraz pory karmienia.
    W okresie jesienno-zimowym, gdzie trudno znaleźć karmę, bo np. na początku października większość roślin (również wodnych) już zanikła lub zaczyna zanikać. Jeśli roślin ubywa, zmniejsza się też ilość zooplanktonu oraz innych bezkręgowców.
         Należy wtedy karmic ptaki ziarnami zbóż, burakami, ziemniakami, zielonką, marchewkami itp. Do południa można podawać pokarmy soczyste w takiej ilości, by w zostały zjedzone w krótkim czasie, przed zamarznięciem, natomiast w porze po południowej natomiast ziarnami. Tutaj praktyczna rada - warto do paszy dodać troszkę granulatu dla gęsi lub kaczek. Gdybyśmy jednak posiadali kaczki morskie można wzbogacić karmę odrobiną granulatu wzbogaconego dodatkowo w większą ilość białka.