Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Hodowla » System pojenia drobiu

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

System pojenia drobiu

Kura
Kura domowa
      Wzrastające temperatury powietrza, przypominają o ogromnej roli wody w pojeniu zwierząt hodowlanych. Najeży jednak pamiętać, że pojenie zwierząt nie jest tylko ważne w czasie panującego lata. Bez wody pitnej, podawanej w odpowiednich ilościach oraz w odpowiednich poidłach, nie byłoby możliwe utrzymanie zwierząt gospodarskich.

      Wszystkie zwierzęta hodowlane, zarówno drób, bydło oraz trzoda powinny mieć zapewniony stały dostęp do wysokiej jakości wody pitnej przez okres całego roku. Stres związany z ewentualnym brakiem wody pitnej, wpływa bardzo niekorzystnie na różne przemiany fizjologiczne organizmu oraz na jego wydajność. System pojenia drobiu, stanowi nielimitowany dostęp do wody, który wpływa bardzo pozytywnie na poprawę wydajności krów mlecznych o około 15%, jak również wpływa korzystnie na masę ciała świń o około 10%. Stały dostęp do wody wpływa także dobrze na poprawę nieśności kur.

      Na naszym rynku są dostępne poidła dla drobiu rynienkowe, dzwonowe, miskowe, ociekowe oraz kropelkowe, niezależnie od wyboru poidła w naszej hodowli, musimy pamiętać o jego odpowiednim zamontowaniu, które to ułatwi ptakom swobodny dostęp do wody przy zachowaniu naturalnej pozycji ciała. Rozmieszczenie poidła oraz ich ilość jest uzależniona nie tylko od liczby, ale również od wielkości ptaków (poidło kropelkowe wystarcza dla około 10-12 niosek oraz dla 12-15 kurcząt, zaś poidło cylindryczne wystarcza dla 25 kur).

      Poidła kropelkowe są bardzo popularne w hodowli ptaków ozdobnych, montując je należy pamiętać że nie mogą one się znajdować zbyt wysoko, zaś poidła rynienkowe powinny być bardzo stabilne i wytrzymałe. Regularna konserwacja poidła, pomoże na szybkie usunięcie przecieków oraz na zminimalizowanie strat wody, natomiast liczniki pozwolą na regularną ewidencję zużycia wody. Średnie zapotrzebowanie drobiu na wodę, uzależnione jest nie tylko od pory roku, ale także od warunków mikroklimatycznych, od systemu ich utrzymania, od ich wieku i stanu fizjologicznego. Wpływ na pobór wody przez drób ma także ich użytkowanie oraz rodzaj skarmianej paszy dla drobiu. Zazwyczaj kura nioska potrzebuje około 0,3 -0,5 dm? wody na jedną sztukę.

      Temperatura wody pitnej dla ptaków na rosnących powinna wynosić około 12-15°C, zaś dla osobników starszych 10-15°C. Woda pitna używana w pojeniu drobiu, powinna spełniać takie same kryteria jak woda przeznaczona do celów spożywczych. Woda używana w pojeniu zwierząt powinna być bezbarwna, wolna od bakterii chorobotwórczych, wolna od metali ciężkich o związków trujących.

Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu

Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: 3minusplus 6 = <= Napisz wynik działania.
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!