|
Pracownicy fermy w kombinezonach ochronych przy ptakach na fermie drobiu |
Duża hodowla drobiu wiąże się niestety z negatywnym wpływem na środowisko, jak również emituje do środowiska bardzo duże ilości substancji odpadów, które mogą przyczynić się do pogorszenia lokalnych warunków środowiskowych, a także zdrowotno- sanitarnych. Każdy hodowca powinien tak prowadzić swoją fermę drobiu aby była zrównoważona w stosunku do środowiska oraz aby w pełni była zgodna z obecnymi wymaganiami prawnymi.
Teren do hodowli drobiu powinien być suchy, przepuszczalny, nieco wyniesiony ponad okolicę o dużym zamieszkaniu, powinien dysponować szybkim odpływem wód opadowych i musi być o niskim poziomie wód gruntowych. Teren fermy drobiu powinien być oddalony od rzeźni odbierającej drób na ubój nie dalej niż 70km. Budynek w którym przebywają ptaki powinien mieć zapewnione zabezpieczenie wody pitnej, zabezpieczenie elektryczności oraz musi posiadać bardzo dobre odprowadzenie ścieków. Na fermie drobiu powinna także istnieć możliwość wzniesienia szop oraz wiat w odległości minimalnej około 100metrów od wychowalni. Cała ferma drobiu powinna być ogrodzona tak, a by nie przedostało się do niej inne ptactwo domowe z okolicy, jak również psy czy koty, bądź inne drapieżniki. Dobrze funkcjonująca ferma drobiu, powinna charakteryzować się odpowiednim poziomem zabezpieczenia sanitarnego, np. baseny oraz maty dezynfekcyjne dla osób i pojazdów, jak również powinna być wyposażona śluzy sanitarne. Osoby pracujące w fermie drobiu nie powinny przebywać z innym drobiem oraz nie powinny przebywać w innych obiektach drobiarskich.
|
Jednorazowe ochraniacze na obuwie |
Osoby odwiedzające fermę (np. powiatowy lekarz weterynarii) powinny posiadać obuwie gumowe i odpowiednią odzież ochronną. Pracownicy fermy drobiu powinni być wyposażeni w odpowiednią odzież roboczą (jednorazowy czepek ochronny, jednorazowy kombinezon ochronny, fartuch ochronny) oraz w odpowiednie obuwie (jednorazowe ochraniacze na obuwie) przeznaczone wyłącznie do pracy ze zwierzętami, w tym przypadku z drobiem.
Pracownicy oraz inne osoby znajdujące się na terenie fermy z drobiem powinni znać zasady postępowania i poruszania się na tym obiekcie. We wszystkich pomieszczeniach inwentarskich niedopuszczalne jest używanie ognia otwartego oraz jest całkowity zakaz palenia tytoniu. Bardzo ważne jest staranne mycie rąk przed jak i po zakończeniu pracy. W przypadku kontaktu z drobiem należy bardzo zadbać o własną higienę osobistą. O każdej jednej chorobie należy poinformować służby weterynaryjne, w przypadku stwierdzenia w ptaków choroby zakaźnej, bezwzględnie wymagana jest praca w rękawicach ochronnych. Wszystkie osoby które miały kontakt z chorymi ptakami lub z jajami muszą bezwzględnie poddać się badaniom lekarskim.
|