Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Hodowla » Przepiórki w hodowli

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Przepiórki w hodowli

      Przepiórki są dobrze znane hodowcą, o zaletach jaj przepiórczych słyszał chyba już każdy.Przepiórki bardzo szybko rosną, znoszą dużo jaj i dają smaczne, zdrowe mięso.

Hodowla przepiórek jest bardzo interesująca, warto poważnie rozważyć to zagadnienie.
Hodowla przepiórek jest bardzo interesująca, warto poważnie rozważyć to zagadnienie.
      Oprócz tradycyjnych gatunków drobiu utrzymywanych w gospodarstwie szczególnym zainteresowaniem darzone są ptaki grzebiące, do których należą przepiórki, bażanty i kuropatwy. Cenione są one jako ptaki ozdobne, łowne oraz jako źródło smacznego mięsa i jaj. Mięso przepiórek zasługuje na szczególną uwagę. W odróżnieniu od mięsa brojlerów kurzych posiada ciemny, niemal brązowy kolor, który nadaje mu cechy dziczyzny. Mięso przepiórcze również smakowo różni się znacznie od innych gatunków drobiu. Mięśnie piersiowe i mięśnie udowe praktycznie nie posiadają tłuszczu, dlatego wydają się suche. Ważną zaletą tuszek przepiórczych jest szybkość przyrządzania z nich potraw. Tuszkę z młodych ptaków możemy upiec wciągu 15 - 20 minut. W Polsce, niestety, nie ma tradycji konsumpcji mięsa przepiórczego, a produkcja brojlerów powinna być prowadzona z myślą o rynkach zbytu w Europie Zachodniej i Południowej.

      Przepiórki hoduje się w dwóch celach - hodowla w kierunku pozyskiwania jaj, lub hodowla na mięso. Dla potrzeb domowych hodowle te łączą się wzajemnie jednak oczywistym jest, iż w przypadku hodowli na masową skalę rozróżnia się przepiórki nioski i przepiórki brojlery.

Młode przepiórki bardzo szybko przybierają na wadze. Pobierają pasze odrazu po wykluciu.
Młode przepiórki bardzo szybko przybierają na wadze. Pobierają pasze odrazu po wykluciu.
     Świeżo wyklute pisklęta przepiórcze charakteryzuje bardzo szybkie tempo wzrostu, dlatego wymagają starannej opieki. Już w drugiej dobie życia podwajają swoją masę. Po wyjęciu przepiórcząt z aparatu wylęgowego i umieszczeniu ich w nagrzanej wychowalni należy od razu dać im letnią wodę i mieszankę paszową. Szybka przemiana materii praktycznie uniemożliwia długi transport piskląt (ponad 2 godziny). Gdy odchowujemy małą liczbę ptaków, zdarza się, że na samym początku mają one trudności ze znalezieniem poideł i zbyt długo pozostają nienapojone Wtedy należy im pomóc przez skierowanie ku brzegowi poidła i naciskanie główki palcem pod kątem 45 stopni do powierzchni. gdy pisklę nabierze wody do dzioba, wtedy podnosi głowę w celu jej wypicia. Czynność należy powtórzyć kilkakrotnie tylko u kilku piskląt, bowiem pozostałe nauczą się od nich pić. Poidła ustawia się w chłodniejszych częściach wychowalni. Należy pamiętać, aby woda w poidełkach była dostępna dla wszystkich ptaków zez całą dobę. Nie zaleca się w pierwszych kil- i dniach życia podawania do wody witamin. Pisklętom przez pierwszy tydzień życia należy zapewnić temperaturę 38°C bezpośrednio >d promiennikiem ciepła. Temperatura pomieszczenia, w którym przebywają ptaki, nie "winna być mniejsza niż 30°C. W drugim tygodniu życia przepiórki preferują 34°C bezpośrednio pod promiennikiem i 25°C w pomieszczeniu, la ptaków starszych za optymalną temperaturę maje się 21°C. Pisklętom przepiórczym należy zapewnić 24 godziny światła na dobę aż do osiągnięcia 2. tygodnia życia. Następnie zmniejsza się liczbę godzin świetlnych aż do uzyskania 14 w 6. tygodniu życia. Tak jak wszystkie gatunki drobiu, przepiórki są wrażliwe na przeciągi, niedobór tlenu i zapylenie powietrza.

Hodowla przepiórek najlepiej udaje się w specjalnych klatkach.
Hodowla przepiórek najlepiej udaje się w specjalnych klatkach. Profesjonalne klatki oferuje np. hodowlany.pl
     Do uboju przeznacza się zazwyczaj młode przepiórki w wieku 6 tygodni. W przypadku ptakom rzeźnych żywienie w pierwszych dwóch okresach odchowu jest identyczni: jak przepiórek hodowlanych. W ostatnim, trzecim okresie, owionie ptaków rzeźnych powinno być zróżnicowane. W czwartym tygodniu życia można ż spokojnie odróżnić pleć. Kurki są cięższe i dlatego tuszka ich ma lepsze walory kulinarne Z reguły jednak, przecie wszystkim ; względów ekonomicznych, do uboju przeznaczane są nadliczbowe koguty. Jeśli tuczone mają być zarówno samice, jak i samice, to wskazane jest oddzielne ich utrzymywanie. Ptaki są wtedy spokojniejsze i lepiej przyrastają.

     Można również ubijać ptaki dorosłe z hodowli, które wcześniej należy dotuczyć. Celem utuczania jest zwiększę ie masy ciała poprzez wzrost działu tkanki tłuszczowej. Dotuczane przepiórki najlepiej żywić wyłącznie paszami opartymi na ziarnie zbóż. Bardzo dobre jest ześrutowane ziarno kukurydzy i pszenicy, podawane do woli. Dotuczanie powinno trwać od 2 do 3 tygodni.

Jaja przepiórcze choć wyglądają niepozornie są bardzo smaczne.
Jaja przepiórcze choć wyglądają niepozornie są bardzo smaczne.
     Przepiórki wśród wszystkich ptaków użytkowych mają największe wymagania pokarmowe. Ich niespotykanie szybka przemiana materii oraz duża produkcyjność wymagają odpowiednio dobrego żywienia. Na karmę przeznacza się różnego rodzaju ziarna (proso, kanar, ryż, soja, kasza kukurydziana), zielonki (mniszek lekarski, koniczyna), kiełkowaną pszenicę oraz owoce i warzywa. Najlepszym rozwiązaniem jest jednak podawanie pasz gotowych. Mieszanka paszowa dla przepiórek rzeźnych musi być bogatsza w energię w porównaniu ze stosowaną w żywieniu ptaków hodowlanych. Jeden kilogram mieszanki powinien zawierać 3050 kcal (12,7 MJ/kg) energii 22% białka ogólnego, 1,1% lizyny, 0,48% metioniny, 90% wapnia, 0,45% przy- fosforu, 0,16% sodu i 0,15% chloru. Ze względu na możliwość uzyskania niepożądanego zapachu mięsa w żadnym wypadku nie należy stosować w tuczu mączek rybnych jako surowca zwiększającego udział białka. Niedozwolone jest także podawanie kokcydiostatyków, gdyż mogą się gromadzić w wątrobie i mięśniach. W konsekwencji mogą ujemnie wpływać na zdrowie konsumentów. Należy pamiętać, że jeśli stado przepiórek rzeźnych chorowało i było leczone, wolno je przeznaczyć do uboju dopiero po okresie karencji uzgodnionym z lekarzem weterynarii.

     W pierwszym tygodniu życia młode przepiórki hodowlane powinny otrzymywać mieszankę pełnoporcjową, która zawiera w 1 kg 3 tys. kcal (12,0 MJ/kg) energii metabolicznej, 28% białka ogólnego, 1,5% lizyny, 0,62% metioniny, 1,3% kwasu linolowego, 1,0% wapnia, 0,50% przyswajalnego fosforu, 0,17% sodu i 0,16% chloru. Drugi okres odchowu trwa od 8. do 28. dnia życia. W tym czasie rosnące przepiórki potrzebują mieszanki paszowej, która zawiera 2900 kcal/kg (12,1 MJ/kg) energii metabolicznej, 24% białka ogólnego, 1,20% lizyny, 0,53% metioniny, 1,25% kwasu linolowego, 0,8% wapnia, 0,40% fosforu przyswajalnego, 0,16% sodu i 0,15% chloru.

     W momencie, gdy młode przepiórki ukończą 4. tydzień życia, rozpoczyna się trzeci i tym samym ostatni okres odchowu. Spożywają coraz więcej pokarmu, dlatego koncentracja poszczególnych składników może być mniejsza w dawce. W okresie od 29. do 45. dnia życia zapotrzebowanie przepiórek wynosi: 2800 kcal/kg (11,7 MJ/kg) energii metabolicznej, 20% białka ogólnego, 1,0% lizyny, 0,44% metioniny, 120% kwasu linolowego, 0,80% wapnia, 0,40% fosforu dostępnego, 0,15% sodu i 0,14% chloru.

     W porównaniu z innym drobiem przepiórki znacznie gorzej reagują na syntetyczne składniki pożywienia, dlatego leż zastąpienie naturalnych witamin syntetycznymi znacznie obniża żywotność i produkcyjność ptaków. Przez cały rok staramy się dostarczać przepiórkom zielonki i susze roślinne.

Komentarze (54)
Autor: ~Zbigniew     (2020-12-25,  06:57:43)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 92.34.225.68)Odpowiedz
Temat:

pokarm


najbardziej z gotowanyco pokarmow co sobie cenia? Takie pytanie dotyczy owocow, podawac na surowo .a jesli tak to w jakich ilosciach i co najlepiej sobie cenia .maja 4 tygodnie
Autor: ~Zbigniew     (2020-12-25,  06:57:39)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 92.34.225.68)Odpowiedz
Temat:

pokarm


najbardziej z gotowanyco pokarmow co sobie cenia? Takie pytanie dotyczy owocow, podawac na surowo .a jesli tak to w jakich ilosciach i co najlepiej sobie cenia .maja 4 tygodnie
Autor: ~damian     (2017-07-12,  13:56:02)      [odpowiedzi: 1]     (IP: 83.20.106.108)Odpowiedz
Temat:

żywienie przepiurek


przepiórki mogą jeść całe życie pszenicę
Autor: ~pani j     (2016-05-18,  18:34:16)      [odpowiedzi: 1]     (IP: 77.113.18.68)Odpowiedz
Temat:

pisklaki


w ile dni wykluwa się mała przepiórka?
Autor: ~Adam     (2016-04-09,  22:13:37)      [odpowiedzi: 2]     (IP: 37.248.254.215)Odpowiedz
Temat:

Problemy z nóżkami przepiórek


Dlaczego przepiórki mają krzywe nóżki po wylęgnięciu,czy ktoś wie jaka jest tego przyczyn?
Autor: ~pan p     (2016-03-28,  22:16:46)      [odpowiedzi: 2]     (IP: 94.254.179.76)Odpowiedz
Temat:

ile przepiórka ma miesięcy gdy zacznie znosić jajka


ile przepiórka ma miesięcy gdy zacznie znosić jajka??
Autor: admin     (2010-08-01,  13:15:13)      [odpowiedzi: 41]
Temat:

Komentarze na temat: Przepiórki w hodowli


Dyskusja użytkowników na temat: Przepiórki w hodowli


Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: 1minusplus 10 = <= Napisz wynik działania.
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!