Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Hodowla » Przepiórki w hodowli » Przepiórka chińska czy japońska

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Przepiórka chińska czy japońska


Przepiórki hodować możemy w dużym zagęszczeniu do 40 sztuk na mkw.
Przepiórki hodować możemy w dużym zagęszczeniu do 40 sztuk na mkw.
      Przepiórka japońska jest większa od przepiórki chińskiej i to właśnie produkty pochodzące od tej pierwszej możemy najczęściej spotkać w sklepach. Jednym z powodów zwiększonej popularności tych ptaków jest zapewne szybka wymiana pokoleń. Oznacza to, że przepiórki rozpoczynają znoszenie jaj już w wieku 6 tygodni, a po ok. 17 dniach inkubacji wykluwają się z nich pisklęta. Prawdopodobnie dlatego gatunek ten znalazł również zastosowanie jako zwierzę laboratoryjne w badaniach z zakresu genetyki i embriologii. Na uwagę zasługuje także długość okresu reprodukcyjnego i liczba znoszonych jaj. Wciągu 10 - 12 miesięcy ptaki te znoszą do 300 jaj o średniej masie 10 g. Pomijając masę jaj, można stwierdzić, że wyniki te są bardzo zbliżone do uzyskiwanych przez kury nieśne. Prowadzona w USA selekcja w kierunku zwiększonej masy ciała doprowadziła do wyhodowania rasy oanion, u której samce ważą 180 g, a samice nawet do 200 g. U przepiórki japońskiej dymorfizm płciowy zaznacza się m.in. w masie ciała, jednak w przeciwieństwie do innych gatunków drobiu samce są mniejsze od samic.

      Jeżeli zamierza zająć się produkcją brojlrów przepiórczych winniśmy przeznaczyć do tego celu na to odpowiedni budynek. Chów taki można prowadzić zarówno w klatkach, jak i na ściółce. Klatki muszą być ażurowe (oczko siatki: 10/13 mm), aby zapewnić ptakom odpowiednią wymianę powietrza i dostęp światła. Wysokość klatki i powinnna oscylować pomiędzy 20 a 25 cm. Maksymalna obsada ptaków to 40 sztuk/m2.

      Karmidła i poidła montuje się na zewnątrz klatki, aby przepiórki nie rozsypywały i nie brudziły karmy i Chów na ściółce najlepiej prowadzić w stadach (35 ptaków na metr kwadratowy). Na ściółkę najlepiej nadają się wióry drzew iglastych i pcięta słoma z dodatkiem torfu, który ma właściowści wchłaniające wodę.

Komentarze (20)
Autor: admin     (2010-08-01,  13:15:13)      [odpowiedzi: 19]
Temat:

Komentarze na temat: Przepiórka chińska czy japońska


Dyskusja użytkowników na temat: Przepiórka chińska czy japońska


Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: 5minusplus 1 = <= Napisz wynik działania.
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!