Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Hodowla » Hodowla Bażantów

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Hodowla Bażantów (łać.Phasianus colchicus)

Bażant łowny
  • WOLIERA DLA BAŻANTÓW
  • WOLIERY DO ODCHOWU PISKLĄT
  • Bażant łowny

    Bażanty są ptakami, które od początku swojego istnienia, swoim wspaniałym wyglądem zaskakiwały hodowców ptaków ozdobnych i nie tylko. W dawnych czasach bażanty były szczególną potrawą, podawaną na stołach w krajach Europejskich. Bardzo szybko zyskały miano wspaniałego ptaka łownego.

    Bażanty do Europy zostały sprowadzone z terenów dalekiej Azji. Bażanty doskonale przyzwyczaiły się do klimatu, który panuje na naszym kontynencie, jednak cały czas trwają zabiegi w celu pielęgnowania tych ptaków, żyjących w środowisku naturalnym. Bażanty nie są tak dobrze, jak kuropatwy odporne na warunki zimowe, panujące w naszym kraju.

    Bażant łowny na terenach Polski był ptakiem bardzo popularnym i bardzo licznie występującym w środowisku naturalnym. Niestety bardzo gwałtowny spadek populacji bażantów oraz prawie całkowity zanik w niektórych regionach Polski, spowodowały działania wojenne podczas II wojny światowej. Po zakończeniu wojny, wielką rolę w ratowaniu bażantów odebrały Państwowe Gospodarstwa Rolne (PGR-y). Stosowały one hodowlę bażantów półwolną. Hodowla półwolna polegała głównie na zapewnieniu bażantom najlepszych warunków życiowych, nie tylko podczas zimy. Priorytetem było obsadzanie oraz obsiewanie terenów zasiedlanych przez bażanty krzewami owocowymi, które stanowiły dla ptaków odpowiedni pokarm. Sadzenie iglaków zapewniało odpowiednie schronienie dla bażantów. W celu sztucznego inkubowania bażantów, trzeba było w okresie ich nieśności wyszukać na terenach przez nie zasiedlanych ich gniazd, a następnie systematycznie podbierać je ptakom.

    Bażanty na łące
    Bażanty na łące

    W dzisiejszych czasach hodowla bażantów łownych odbywa się w następujący sposób: jako hodowla hobbystyczna, hodowla ukierunkowana wyłącznie na produkcję materiału do introdukcji łowisk, jak również hodowla w celach gastronomiczno - kulinarnych.

    WOLIERA DLA BAŻANTÓW

    Jeśli zamierzamy rozpocząć hodowlę bażantów potrzebujemy odpowiedniego terenu (placu), na którym będziemy mogli postawić odpowiednie woliery. Niektóre gatunki bażantów mogą wolno - luzem chodzić po placu dla nich wyznaczonym między innymi są to następujące ptaki: paw indyjski oraz jawajski, bażant srebrzysty, bażant złocisty, bażant diamentowy, bażant annamski oraz nepalski, uszaki wraz z przepiórami kalifornijskimi jak również kur siwy. Wyżej wymienione ptaki powinny na noc zawsze wracać do swojego kurnika, a zwłaszcza te które od początku były wychowywane przez kwokę. Co do pozostałych gatunków, możemy również dla nich zastosować hodowlę, w której będą mogły chodzić luzem, ale musielibyśmy przyciąć im lotki lub amputować skrzydełko, ważne przy tym jest także szczelne ogrodzenie.

    Woliera dla bażantów
    Woliera dla bażantów

    Każda woliera powinna być przygotowana specjalnie dla każdego gatunku bażantów. Woliery małe np. do 5 metrów, powinny być zadaszone. Ustawienie wolier jest bardzo ważne, podczas lata muszą stanowić dla ptaków schronienie przed mocnym słońcem, zaś zimą muszą je chronić przed dużymi mrozami, jak również przed silnymi wiatrami. Wewnątrz woliery powinny znajdować się grzędy, na których ptaki mają możliwość nocować, umieszczone budki w wolierze dają możliwość samicą, na spokojne znoszenie w nich jaj.

    W większych wolierach z dużym wybiegiem, można zasadzić parę krzaków między innymi: bez, brzozę, irgi, jabłonie, jałowce, pigwę, porzeczkę, sosny, świerki, wierzby, żywotniki oraz wiele innych. Wybieg wygląda wspaniale, jeśli zostanie obsadzony trawą, lucerną, koniczyną oraz innymi różnymi chwastami. Bażanty są ptakami, które uwielbiają skubać przeróżne zielone chwasty.

    Woliery możemy umieścić w rzędach lub mogą być one wolnostojące. Najlepszym rozwiązaniem przed budowaniem wolier, jest ułożenie sobie planu działania. Na początku musimy się zastanowić jakie gatunki ptaków mamy zamiar hodować, należy poznać ich upodobania oraz wymagania.

    Woliery należy bardzo dobrze zabezpieczyć przed drapieżnikami praz wróblami. W tym celu przydadzą się na pewno płyty betonowe (ogrodzeniowe), które należy wkopać w ziemię na głębokość około 50 cm. Dodatkowo należy rozciągnąć siatkę o szerokości około 40 cm. Siatka używana do budowy wolier powinna mieć oczka o wymiarach 2,5 x 2,5 cm (nie większe ze względu na wróble oraz inne drapieżniki). Wróble po mimo swojego sympatycznego wyglądu, są nosicielami rożnych chorób, wyjadają także znaczącą ilość jedzenia, przeznaczonego dla bażantów.

    Pisklęta pod sztuczną kwoką
    Pisklęta pod sztuczną kwoką

    WOLIERY DO ODCHOWU PISKLĄT

    Woliery do odchowu piskląt bażantów , są zazwyczaj małe (1,5 m x 1,8m). W takich wolierach odchowują się pisklaki od 1 tygodnia do 3 miesiąca życia. Dobrze jeśli w każdej wolierze znajduje się zasilanie energetyczne, które służy do podłączenia sztucznej kwoki (grzewczej żarówki). Sztuczna kwoka doskonale zastępuje pisklakom matkę, dostarcza im ciepła, które jest dla nich tak ważne w pierwszych miesiącach życia. W czasie pierwszych tygodni życia, hodowca może dodatkowo założyć ramki obite folią w wolierze, która zabezpiecza przed przeciągami oraz równomiernie rozkłada ciepło. Po upływie dwóch tygodni, lub gdy panują gorące dni, ramki należy zdemontować.


    Komentarze (1)
    Autor: Cull Duck  (4)Iloœć zatwierdzonych komentarzy     (2018-01-04,  23:55:28)      [odpowiedzi: 0]
    Temat:

    nocowanie bazantow


    moje bazanty pod woilera maja 2 drzewa jablon lecz nie widze zeby w nocy na nich siedzialy...???


    Dodaj nowy wątek

    Temat:
    Treść:
    Autor: 4minusplus 6 = <= Napisz wynik działania.
    Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
    Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!