Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Hodowla » Hodowla Bażantów » Pokarm dla bażantów

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Pokarm dla bażantów

 • Pożywienie dla głuszcowatych
 • Kościec czarny
  Kościec czarny
 • Pożywienie dla głuszcowatych
 •       Dorosłe bażanty są przeważnie karmione pszenicą. Do pokarmu ptaków hodowca może dołączyć 10% mieszanki kukurydzy oraz czarnego słonecznika, jak również 15% jęczmienia i owsa. W okresie letnim bażanty chętnie zjadają owoce, warzywa oraz zieleninę. Owoce, warzywa oraz zielenina podawane bażantom , powinny być pokrojone na tak małe kawałki, aby ptaki bez problemu mogły je przełknąć. W okresie w którym bażanty znoszą jaja, należy im zadawać skorupki jaj kurzych, po wcześniejszym wyparzeniu. Skorupki najlepiej wyparzać w piekarniku w temperaturze około 100 do 150°C.

        Podczas bardzo upalnych dni, ptakom należy bardzo często zmieniać wodę na świeżą, zaś podczas zimy zamiast wody można podawać bażantom śnieg, ponieważ woda zamarza.

        W pożywieniu bażantów, nie może zabraknąć witamin. Witaminy możemy podawać około dwóch razy w miesiącu, zaś w okresie godowym przynajmniej raz w tygodniu.

        Nioski które otrzymują w okresie lęgowym paszę, niosą więcej jaj, ale ich zapłodnienie jest mniejsze, szczególnie ma to miejsce u takich gatunków jak: olśniak, uszak biały oraz tragopan. Dziś beż problemu hodowca może zaopatrzyć własną hodowlę, w pasze dedykowane dla bażantów. Pasza dla bażantów powinna być bogata w białko w od 22% do 28%. Producenci pasz dla ptaków, mają opracowane własne programy, co do zadawania pasz, są one uzależnianie od danego wieku pisklaków oraz ilości białka, jak również innych składników znajdujących się w paszy. Pisklętom powinno podawać się paszę do około 3 miesiąca ich życia. Poza pasza w tym okresie powinny mieć urozmaicany pokarm o biały ser, owoce (dynię, czereśnię, jabłka, jagody, śliwki oraz truskawki), jak również dostępne w danym okresie gwiazdnice, koniczynę, krwawnik, lucernę, lebiodę oraz mlecz. Wyżej wymienione produkty, przed podaniem, muszą być pokrojone na drobne kawałki, aby ptaki bez problemu mogły je przełknąć.

        Po upływie około 6 lub 8 tygodni, młodym bażantom do menu, możemy dodać zboża, z początku wyłącznie w ilości około 10%, następnie z wiekiem możemy tą ilość zwiększać. Pisklakom, które w diecie mają zadawaną większa ilość białka, można podawać dziennie dodatkowo po jednym lub dwóch mączniaków bądź inne larwy. Nie jest to konieczne, ale także nie zaszkodzi, jest to decyzja indywidualna hodowcy, czy będzie podawał swoim ptakom larwy, czy też nie. Niektórzy hodowcy, raz na pewien czas, miej więcej co tydzień, zakwaszają wodę, a następnie zanoszą ją młodym pisklakom. W tym celu na 1 litr wody, należy dodać 1 małą łyżeczkę kwasu mlekowego. Stosowanie zakwaszania wody w hodowli bażantów, przyczynia się do poprawnego uregulowania flory bakteryjnej oraz kwasowości treści pokarmowej w układzie pokarmowym. Nie zaszkodzi jak od czasu do czasu, ptakom poda się do picia zsiadłe mleko. Zakwaszanie wody dla młodych bażantów, można stosować do 6 lub 10 tygodnia ich życia. W późniejszym okresie także hodowca może stosować zakwaszanie wody, nawet może ją podawać dorosłym bażantów, nie zaszkodzi to im. To samo zastosowanie co zakwaszana woda, ma chudy biały ser.

        W karmieniu oraz pojeniu pisklaków, hodowca powinien zakupić odpowiednie pojemniki do pojenia oraz do karmienia ptaków. Specjalne pojemniki do picia, zminimalizują ryzyko utopienia się małych ptaków oraz zapewnią zachowanie dłużej w czystości wodę pitną. Praktyczne są także dostępne na rynku specjalne karmidełka dla bażantów, a najlepiej jest jak hodowca zainwestuje w dozowniki do pasz. To rozwiązanie ma dużo zalet, dzięki niemu pisklęta nie rozsypują paszy, dozownik napełnia się raz na kilka dni, pasza nie jest zabrudzana.  Uszak popielaty
  Uszak popielaty

  Pożywienie dla głuszcowatych

        Ptaki, które przebywają w wolierze cały czas na której nie ma wybiegu porośniętego zieleniną, powinny być karmione jęczmieniem, kukurydzą, słonecznikiem oraz pszenicą w ilości około 80% lub 90%. Podczas okresu letniego, ptakom należy podawać do jedzenia zieleninę składającą się z następujących roślin: koniczyny, lucerny, mniszka oraz trawy. Ptaki chętnie zjadają także owoce, które hodowca może zdobyć w miarę okresu w którym występują. Owoce, które możemy podawać ptakom to: dynia, jabłka, jagody, marchew, śliwki oraz winogrona. Podczas okresu od jesieni do wiosny, hodowca może dostarczyć do woliery ptakom gałęzie sosny, świerku, wrzosu, brzozy oraz wierzby. Ptakom w okresie zbliżającym się lęgów, hodowca może podawać paszę dla głuszcy w ilości około od 5% do 10% na dzień. W dużych wolierach wystarczy jak ptakom będziemy podawać ziarna zbóż, ponieważ resztę pożywiania jakiego potrzebują mają już w środku, ponieważ rośnie ono na terenie woliery.


  ROŚLINY TRUJĄCE DLA BAŻANTÓW  borówka bagienna łac. Vaccinium uliginosum
  blekot pospolity łac. Aethusa cynapium
  ciemiernik biały łac. Helleborus niger
  cis łac. Taxus
  czworolist pospolity łac. Paris quadrifolia
  gryka łac. Fagopyrum
  kąkol polny łac. Agrostemma githago
  kłosówka wełnista łac. Holcus lanatus
  konwalia majowa łac. Convallaria majalis
  lulek czarny łac. Hyoscyamus niger
  mahonia pospolita łac. Mahonia aquifolium
  miłek wiosenny łac. Adonis vernalis
  naparstnica purpurowa łac. Digitalis purpurea
  pokrzyk wilcza jagoda łac. Atropa belladonna
  psianka czarna łac. Solanum nigra
  przestęp łac. Bryonia
  starzec łac. Senecio
  szalej jadowity łac. Cicuta virosa
  szczwół plamisty łac. Conium maculatum ( trująca dla kaczek )
  tojad mocny łac. Aconitum napellus
  wawrzynek wilczełyko łac. Daphne mezereum
  wyka łac. Vicia
  zimowit jesienny łac. Colchicum autumnale
  złotokap zwyczajny łac. Laburnum anagryoides
  życica trwała łac. Lolium perenne ( trująca dla gęsi )

  Komentarze (0)
  Brak komentarzy do tego artykułu

  Dodaj nowy wątek

  Temat:
  Treść:
  Autor: 4minusplus 1 = <= Napisz wynik działania.
  Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
  Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!