|
Inkubator do jaj |
W hodowli ptaków ozdobnych wszystkie jaja mogą być inkubowane w inkubatorach. Jaja do inkubatora hodowca może wkładać tak, aby wszystkie lęgły się co 15 dni. Każdy samodzielnie może sobie obliczyć ile dni należy inkubować jaja danego gatunku ptaków, następnie należy włożyć jaja tak, aby pisklęta wyległy się w jednym dniu. Na przykład zaczynając od początku tygodnia: jaja oślaków i tragopanów w inkubatorze powinny przebywać przez 28 dni (jaja wkładany w poniedziałek), jaja uszaka brunatnego w inkubatorze muszą przebywać 27 dni (jaja wkładamy we wtorek), jaja bażanta srebrzystego w inkubatorze powinny przebywać 25 dni (jaja wkładamy w czwartek), jaja kur w inkubatorze muszą przebywać 21 dni (jaja wkładamy po upływie tygodnia, od włożenia w inkubator jaj tragopanów i oślaków, czyli w kolejny poniedziałek), jaja przepiórek w inkubatorze powinny przebywać 17 dni (do inkubatora jaja te wkładamy w piątek). Dzięki stosowaniu tej metody wszystkie jaja lęgną się w jednym dniu, ewentualnie w dwa dni.
Pierwsze legi pojawiają się 1 maja, zaś następne 15 maja, kolejne lęgi pojawiają się co dwa tygodnie. Ostatnie jaja lęgowe przygotowywać się powinno na koniec maja, następnie jaja zostawia się samicy, które samodzielnie wysiadują jaja i odchowują swoje pisklęta. Metoda wyżej wymieniona jest bardzo dobra, pisklęta legną się w jednym dniu (dwa razy w ciągu jednego miesiąca). Jest to metoda mniej pracochłonna oraz energooszczędna. Gdy młode pisklęta podrosną, należy je posegregować i podzielić na mniejsze grypy, zaś po upływie 6 tygodni można je wypuścić na wybieg (do woliery).
Obecnie na rynku mamy do dyspozycji rożne inkubatory. Panująca w inkubatorze stała temperatura powinna wynosić 37,8°C. Jak w inkubatorze panuje temperatura w granicach 37,4°C, to taka temperatura dla pisklaków powinna być wystarczająca. Jeśli w inkubatorze panuje temperatura poniżej 35°C lub powyżej 40,4°C, hodowca powinien być przekonany że zarodek umrze. Podczas inkubacji w inkubatorze wilgotność powinna wynosić około 55% lub 65%, zaś 5 - 6 dni przed kluciem o 10% lub 15% więcej. Wilgotność panująca w inkubatorze przed kluciem powinna wynosić około 80% lub 90%.
|
Jaja w inkubatorze |
Posiadając inkubator, który sam nie obraca jaj, musimy jaja znajdujące się w inkubatorze przewracać co najmniej 3 razy dziennie o 180 stopni. Wyłącznie trzy dni przed wylęgiem jaj, nie przewracamy ich wcale.
Jaja ptaków do samego momentu w którym zaczynają się kluć, powinny być chłodzone. Chłodzić je można przez około 20-30 minut, raz na dzień, a czasami co drugi dzień. Podczas chłodzenia, jaja umieszczone na tacy należy wyciągnąć z inkubatora, tacę trzeba odłożyć przy inkubatorze. Drzwiczki inkubatora podczas chłodzenia jaj trzeba zamknąć, aby jego wnętrze nie wystudziło się zbyt dużo. Po każdym lęgu, inkubator należy dokładnie odkazić specjalnym środkiem wirusobójczym, bakteriobójczym oraz grzybobójczym (siarczan miedźi). Inkubatory dla ptaków zawsze powinny być odkażane oraz czyste. Inkubatory można myć z użyciem gorącej wody, pomimo mycia należy je odkazić na przemian Virkonem z Jod poleną.
|