Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Hodowla » Hodowla Bażantów » Prześwietlanie jaj w trakcie inkubacji

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Prześwietlanie jaj w trakcie inkubacji

Prześwietlane jajo
Prześwietlane jajo
      Podczas prześwietlania jaj, należy bezpośrednio oświetlać skorupę jaja, dość silnym oświetleniem. Światło musi świecić wyłącznie w jeden punkt jaja, pozwala to wprawionemu hodowcy na uzyskanie, dość wyraźnego obrazu, tego co dzieje się w środku. Jaja ptaków powinny być prześwietlane w zaciemnionym pomieszczeniu, np.: jaja, które posiadają cienkie skorupki, czyli kacze z okresem inkubacji nie większym niż 24 dni, należy prześwietlać w 7 dniu. W tym okresie, można już zauważyć w jajku zarodek oraz ciemny punkt, jak również cała sieć naczyń krwionośnych. Podczas pierwszych dni inkubacji, zarodek w jajku przypomina małego pająka. Podczas kolejnych dni, zarodek w jajku się rozrasta, przybywa w nim więcej naczyń krwionośnych. Podczas prześwietlania jaj, hodowca może odrzucić czyste jaja, a te które są zalężone zostawić. Czasami podczas prześwietlania jaj, nie widać wyraźnie zarodka, wtedy można porównać komorę powietrza, znajdującą się w tępym końcu jaja. Gdy komora powietrzna jaja jest większa, to zarodek znajduje się w środku i bardzo dobrze się rozwija. Bardzo ważne jest zachowanie odpowiedniej wilgotności.

      Te jajka, które mają termin inkubacji od 24 do 28 dni oraz te o grubej bądź nie przepuszczalnej skorupce, należy prześwietlać w 10 dniu. W tym okresie, powinno już być wyraźnie widać, czy jajko jest zalężone, zdarzają się sytuacje, w których jaja ptaków nie są do końca odpowiednio zalężone. Jajka nie zalężone w 100% należy odłożyć w jedno miejsce w inkubatorze, a po upływie kolejnych czterech dni powtarzamy naświetlenie.

Owoskop
Owoskop
      Jajko zalężone, które ma grubą lub ciemną skorupkę, po upływie dwóch tygodni, posiada większą komorę powietrza oraz jest ciemniejsza w połowie. Dokładnego oceniania jaj oraz ich dokładnego obserwowania, możemy się nauczyć podczas dłuższej praktyce w inkubacji jaj.

      Tuż przed wylęgiem, należy drugi raz prześwietlać jaja. Te jajka, które mają bardzo słabo rozwinięty embrion (należy kierować się okresem i długością inkubacji), te z mętną zawartością (wewnątrz rozlana krew), jaja z bardzo widocznymi czarnymi punktami (zazwyczaj jaja kacze), te przepuszczające światło, z poszarpanym brzegiem styku zarodka z komorą powietrza. Takie jaja należy odrzucić, ponieważ z tych jaj robią się zbuki, podczas dalszej inkubacji mogą eksplodować.

      Czasami w różnych źródłach zdarzają się błędne liczby dni inkubacji jaj, ponieważ różnią się one w praktyce,: np.: w źródłach dni inkubacji głuszca wynoszą 28-26 dni, a są informacje dostępne że głuszce wykluły się po upływie 24 dni inkubacji (zaś po innej samicy i samcu głuszce legły się po upływie 25-26 dni).

      Jeśli w naszym inkubatorze temperatura spadnie o 2°C, to ze swoich jaj kurczęta wylegną się z lekkim opóźnieniem, zaś gdy temperatura jest wyższa to pisklęta wyklują się szybciej. Tuż dwa dni, przed planowanym kluciem, możemy zauważyć dziubek pisklaka w komorze powietrza.

      Do prześwietlania jaj można używać specjalistycznych prześwietlarek, lub można ją wykonać samodzielnie, np.: w dużej puszce konserwowej po groszku lub po kukurydzy, należy zamontować oprawkę na żarówkę na rurce. Żarówka z 100 Wat powinna być wystarczająca. Na żarówkę nakładamy puszczę, z wcześniej przygotowanym otworem o średnicy około 2 lub 3 cm. W miejscu otworu, kładziemy jajko, włączamy żarówkę i prześwietlamy jajko. Podczas prześwietlania jaj, jako należy dokładnie obracać i bardzo szczegółowo przeglądać. Jajka prześwietlamy przez czas około 2-3 sekund. Te jajka, które nie sa dla nas wystarczająco czytelne, prześwietlamy dwukrotnie.,strong> Jajek nie można zbyt długo prześwietlać, ponieważ możemy je ugotować bądź poparzyć zarodek.

Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu

Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: 6minusplus 7 = <= Napisz wynik działania.
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!