Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Hodowla » Hodowla Bażantów » Rozpoznawanie płci i wieku bażantów

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Rozpoznawanie płci i wieku bażantów

     Rozpoznawanie płci i wieku bażantów. Płeć młodych bażantów poznaje się na pierwszy rzut oka po wyrostku oznaczającym miejsce ostrogi, którego młode kurki zupełnie nie mają.

     Wiek bażancików do 14 tygodni wprawny hodowca może poznać po kształcie lotek z dokładnością do jednego tygodnia. Kształt lotek w poszczególnych tygodniach życia ptaka ilustruje rysunek obok.

     Wprawny bażantarnik potrafi z dokładnością do jednego tygodnia określić wiek kogucika również po barwie piór i długości ogona. Dość dokładnie także można określić wiek koguta po długości ostrogi. Ostroga u bażanta w wieku
  • 6 miesięcy ma 6 mm długości (1)
  • 18 miesięcy - 9,5 mm (2)
  • 30 miesięcy - 13,5 mm (3)
rozpoznawanie wieku bażantów po ostrogach
Rozpoznawanie wieku bażantów po ostrogach jest najlatwiejsze, Rozpoznawania wieku po kształcie lotek, cyfry oznaczają tygodnie życia
     Wiek młodych kur bażancich można poznać po wielkości otworu zwanego Bursa Fabrici, który znajduje się w górnej części organu służącego do znoszenia jaj. Otwór ten u wyklutych piskląt ma 4 mm średnicy, a po dziesięciu tygodniach średnica jego, stale się zwiększając (po 2 - 3 mm tygodniowo), wynosi 23 - 34 mm. Po tym okresie wielkość otworu zmniejsza się. Po tych zmianach można w pierwszym roku dość dokładnie określić wiek młodych kur.

     U dorosłych bażantów poznaje się płeć na odległość po barwie piór, ogonie i sposobie zrywania się do lotu. Kogut zrywa się z furkotem i krzykiem, leci wysoko i co pewien czas wydaje głos. Kura zrywa się ciszej, leci niżej, mało "się odzywa", tylko od czasu do czasu cicho popiskując wydaje dźwięk "urp... urp...".

Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu

Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: 6minusplus 9 = <= Napisz wynik działania.
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!