Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Hodowla » Zapobieganie chorobom ptaków ozdobnych

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Zapobieganie chorobom ptaków ozdobnych

Chory gołąb
     Zapobieganie chorobom drobiu powinno być stałą troską każdegohodowcy. Od zdrowotności stadka w dużej mierze zależy opłacalność chowu. Wiadomo bowiem, że tylko zdrowe i silne sztuki są zdolne do wydawania zdrowego potomstwa oraz do produkowania jaj, mięsa i tłuszczu. Ważną rzeczą jest wybranie do rozpłodu sztuk bezwzględnie zdrowych. silnych i dobrze odchowanych. Sztuki słabe, chorowite najczęściej zapadają na choroby i stają się przyczyną zakażenia całego stadka.

     Duży wpływ na zdrowotność stada ma prawidłowy odchów młodzieży kurcząt, indyczek, kaczek i gąsiąt. Pisklęta do prawidłowego rozwoju wymagają dużo ciepła, nie znoszą jednak przegrzania, które wydelikaca je zbytnio, wskutek czego częściej się zaziębiają. Na zdrowie młodzieży duży wpływ wywiera także żywienie. Podawanie nieświeżej, skwaśniałej lub brudnej paszy powoduje często uciążliwe biegunki lub inne zaburzenia przewodu pokarmowego.Dużą rolę w zapobieganiu chorobom odgrywa czyste, jasne, dobrze wietrzone pomieszczenie. Ptactwo wodne, a szczególnie kaczki, jest bardzo wrażliwe na wilgotną ściółkę. Mokra ściółka pleśnieje i jest siedliskiem wielu zarazków, które wywołują choroby kaczek. W wypadku podejrzenia o chorobę należy zastosować środki zapobiegawcze dalszemu rozprzestrzenianiu się choroby. Przede wszystkim trzeba oddzielić sztuki chore lub podejrzane o chorobę od sztuk zdrowych. Nie wolno też wypuszczać drobiu na podwórze, a ptactwa wodnego na wodę. Sztuki padłe najlepiej spalić, nie wyrzucać na gnojownię lub śmietnik, gdyż to przyczynia się do rozprzestrzeniania choroby.

     Pomieszczenie, a szczególnie podłogę pomieszczenia, w którym przebywał chory drób, należy natychmiast bardzo starannie oczyścić z nawozu i zdezynfekować. Jeżeli w pomieszczeniu jest klepisko - należy go także dokładnie oczyścić z nawozu, porządnie wymieść i odkazić świeżo gaszonym wapnem lub specjalnym preparatem np. Agrisanem . Podobnie należy postąpić ze wszystkimi sprzętami w pomieszczeniu. Korytka, poidła, grzędy, gniazda - trzeba wyszorować gorącą wodą, a następnie spryskać wapnem.

     Jak zapobiegać chorobom bażantów, pawi i innych ptaków ozdobnych?

     Jeżeli są objawy choroby zakaźnej, należy zawiadomić lekarza weterynaryjnego i ściśle stosować się do jego zaleceń. Najskuteczniejszym zabiegiem zabezpieczającym drób przed chorobami zakaźnymi są szczepienia ochronne. Co roku organizowane są przez służbę weterynaryjną masowe szczepienia drobiu przeciwko pomorowi. Zdobywają one coraz większe uznanie hodowców, czego dowodem jest stale wzrastająca ilość zaszczepionego drobiu oraz zmniejszanie się wypadków choroby. Szczepienia przeciwko cholerze przeprowadzane są w tych miejscowościach, w których wybuchła choroba, na specjalne życzenie hodowców. Każde gospodarstwo chowające drób powinno zapobiegawczo szczepić swoje stadko, żeby uchronić je przed zakażeniem. Należy pamiętać. że można szczepić jedynie drób zdrowy. Szczepienie drobiu już chorego przyspiesza jeszcze i potęguje choroby.

     Pamiętajmy o znanym twierdzeniu hodowców, że drobiu nie opłaca się leczyć. Dlatego też trzeba zrobić wszystko w tym kierunku, aby nie dopuścić do wybuchu choroby, a więc:
  • 1) wybierać do rozpłodu sztuki zdrowe:
  • 2) prawidłowo pielęgnować młodzież;
  • 3) racjonalnie żywić;
  • 4) trzymać drób w widnych, dostatecznie ciepłych i dobrze wietrzonych pomieszczeniach;
  • 5) utrzymywać wzorową czystość sprzętów używanych dla drobiu i pomieszczenia;
  • 6) usuwać ze stada sztuki słabe, stare lub podejrzane o choroby.

Komentarze (3)
Autor: ~Jakub moskal     (2019-07-05,  07:32:23)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 83.31.167.162)Odpowiedz
Temat:

Czubatki


W moim stadzie czubatkom opadają skrzydła i nie wiem co zrobić.
Autor: admin     (2010-08-01,  13:15:13)      [odpowiedzi: 1]
Temat:

Komentarze na temat: Zapobieganie chorobom ptaków ozdobnych


Dyskusja użytkowników na temat: Zapobieganie chorobom ptaków ozdobnych


Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: 5minusplus 1 = <= Napisz wynik działania.
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!