Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Hodowla » Obrączkowanie ptaków w hodowli

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Obrączkowanie ptaków w hodowli

Zaobrączkowany ptak
Zaobrączkowany ptak
     Obrączkowanie ptaków w hodowli jest bardzo istotne, ponieważ obrączki stanowią tzw. "ptasią wizytówkę. Pierwsze trwałe obrączkowanie ptaków miało już miejsce w 1899 roku, całe obrączkowanie ptaków zapoczątkował duński nauczyciel gimnazjalny Hans Christian Cornelius Mortensen z Viborga. Za jego sprawą pojawiły się metalowe obrączki z napisem oraz adresem zakładane ptakom na nogi, które umożliwiały rozpoznanie konkretnego ptaka. Każdy profesjonalny hodowca ptaków ozdobnych powinien obrączkować ptaki. Obrączkowanie ptaków w hodowli ma duże znaczenie, ponieważ dzięki temu nie dojdzie do kojarzenia brata z siostrą, w wyniku czego w hodowli nie pojawią się nieproszone choroby genetyczne. Poprzez obrączkowanie ptak nie staje się anonimowy, wiemy o nim to co dla nas ważne, to znaczy znamy jego pochodzenie oraz wiek. Przy zakupie obrączkowanych ptaków, mamy gwarancję ze pochodzą one z hodowli, a nie z przypadkowej łapanki. Jeśli jesteśmy pasjonatami konkursów, oraz wystaw ptaków ozdobnych, możemy na nie zgłaszać jedynie ptaki zaobrączkowane. Każdy dobry hodowca powinien prowadzić Księgę Lęgową i wpisywać do niej zaobrączkowane ptaki z danej pary według numeru.

Sposób zakladania obrączki na noge ptaka
Sposób zakładania obrączki na noge ptaka
     Obecnie można oznaczać ptaki poprzez obrączki wydawane z Polskiej Federacji Ornitologicznej w wieku od 6 do 11 dni w zależności od danego gatunku. Ptaki obrączkuje się pierścieniami o danym kolorze i opisie. Aby otrzymać takie obrączki trzeba należeć do Polskiej Federacji Ornitologicznej, dzięki temu otrzymamy takie obrączki na kolejny rok pod koniec każdego roku. Ale żeby oznaczać ptaki we własnej prywatnej hodowli, możemy je zakupić i używać do własnych potrzeb. Obrączki dla
ptaków są odstępne na naszym rynku handlowym w sklepach
prowadzących asortyment zootechniczny. Obrączkując ptaka
musimy zdawać sobie sprawę, że dany ptak zostanie oznaczony
na całe życie, z tego to powodu dana obrączka powinna
charakteryzować się średnicą dopasowaną do danego gatunku
ptaka. Kolorowe obrączki dla ptaków, są bardzo przydatne
w hodowlach w dużych , ponieważ hodowca na pierwszy rzut oka
pozna i określi wiek danego ptaka.

Przykładowe obrączki dla ptaków
Przykładowe obrączki dla ptaków
     Do
znakowania ptaków w hodowli są używane także znaczniki, które są wykonane z kolorowego tworzywa sztucznego, są one najczęściej zakładane dużym ptakom. W ofercie sklepów zootechnicznych możemy także napotkać na obrączki zaciskowe dla ptaków, które najczęściej zakłada się dorosłym ptakom, obrączki te są zazwyczaj wykonane z aluminium. Obrączki zaciskowe dla ptaków są dostępne w różnych rozmiarach oraz kolorach, charakteryzują się tylko kolejnym numerem znacznika.
Zazwyczaj są one używane na własny użytek hodowcy, można
je ściągnąć z nogi ptaka jeśli zachodzi taka potrzeba.

Obrączkowany ptak
Obrączkowany ptak
     Obecnie wprowadzono także najnowszy sposób na oznaczenie papug, jest to tak zwane "czipowanie papug". Oznaczona papuga posiada swój własny unikatowy numer, który jest naniesiony przez czip, zaś jej właściciel otrzymuje kod pasowy. Wprowadzenie takiego małego mikroprocesora papudze poprzez tzw. "czip" w postaci zatrzasku pod skórę nie wymaga żadnych specjalnych przygotowań przez hodowcę. Taki procesor ma wielkość przypominającą ziarno ryżu. Papugi w ten sposób są oznaczane przez lekarza weterynarii wykorzystujących do tego celu mikro-czipów, ale tylko wtedy kiedy posiadają one normę ISO, jak również posiadają czytnik do odczytywania takich mikro-czipów posiadających także rekomendację ISO.

     Podczas obrączkowania ptaków (najlepiej obrączkować pisklęta) należy złapać je bardzo delikatnie i ująć ich nogę w dwa palce lewej ręki (palec duży i wskazujący), układa się trzy palce razem i wkłada na nie obrączkę, przesuwając je z kolei na nogę ptaka. Bardzo należy uważać aby przy obrączkowaniu nie uszkodzić tylnego palca. Po skończonym obrączkowaniu pisklę należy umieścić w gnieździe i oddać pod opiekę samicy, zapisując od razu numer obrączki.

Komentarze (3)
Autor: ~Potrzebujący      (2018-11-29,  23:02:19)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 188.146.14.230)Odpowiedz
Temat:

Plis proszę odp obrączka dla nimfy papugi


Gdzie je kupić!!??Plis szybko dla papugi nimfy tak z 1 rok ma
Autor: ~Ptasiarz     (2018-07-01,  23:39:28)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 83.8.241.138)Odpowiedz
Temat:

Obrączki zaciskowe


Witam
Jak zakładać obrączki zaciskowe na nogi ptaka?
Autor: Cull Duck  (4)Iloœć zatwierdzonych komentarzy     (2018-01-04,  23:35:10)      [odpowiedzi: 0]
Temat:

obraczkowanie


witam mam pytanie jakimi rozmiarami obraczkowac kaczki
cull ducki
mandarynki
karolinki
czernice
dzikie
oraz gesi bernikle bialolickie
i gdzie kupic obraczki z numerami najlepiej przez internet
z... [->]


Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: 4minusplus 8 = <= Napisz wynik działania.
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!