|
|
Papugi (łać.Psittaciformes)
|
Ptaki te są wyposażone w charakterystyczny, zakrzywiony dziób, wykorzystywany także do wpinania się, oraz silne nogi z 2 palcami z przodu i z 2 palcami z tyłu. Papugi jak żadne inne ptaki posługują się nogą przy wkładaniu pokarmu (nasiona, owoce) do dzioba.Obok skrzeczących odgłosów są w stanie wydawać różne dzwięki, a nawet naśladować ludzkie głosy. Z tego względu, a także z powodu miękkiego, barwnego upierzenia są chętnie hodowane w domach.
Większość gatunków żyje na drzewach, tylko niektóre z nich zupełnie lub przejściowo na ziemi jak np.: niezdolna do latania Kakapo Strigops habroptilus z Nowej Zelandii, która dzień spędza w jamach między korzeniami drzew, a ożywia się nocą, zjadając liście, jagody leśne i kwiaty. Czubate Kakadu Kakateoinae, rozprzestrzenione są od Australii do Filipin. W Ameryce Południowej żyją duże, długoogoniaste Ary, masywne Amazonki oraz małe papużki wielkości wróbla (rodzaj Tricolaria). Papużka falista, Melopsittacus undulatus, występuje w Australii na terenach suchych, a Papuga naziemna Pezoporus walicus, na bagnistych obszarach trawiastych. Najmniejsze wśród papug są Papużki karliczki z rodzaju Micropsitta, żyjąca na Nowej Gwineii i sąsiadujacych wyspach. Żywią się one grzybami śluzowatymi rosnącymi na zbutwiałych drzewach.
W Afryce występuje niewiele gatunków papug np.: Żako - Papuga popielata Psittacus erithacus, i mała Alaksandretta obrożna Psittacula krameri, której zasięg obejmuje także południową Azję. Papugi gnieżdżą się najczęściej w dziuplach w drzewach, kaktusach czy termiterach. Azjatyckie Papużki mnichy Myiopsitta monachus, budują zbiorowe gniazda w koronach drzew, lecz każda para ptaków ma oddzielne pomieszczenie lęgowe.
Przeważająca liczba papug żywi się wyłącznie owocami i nasionami. Potężny, zakrzywiony dziób, często tak długi jak szeroki, jest u nasady pokryty miękką woskówką, w której mieszczą się również otwory nosa, górna jego część jest bardzo ruchoma, dzięki specjalnej budowie aparatu szczękowo- podniebiennego. Papugi są w stanie rozłupać nimi orzechy i twarde łupiny owoców czy nasion. Dziób czasami może okazać się niebezpieczną bronią. Papugi posługują się nim też jako swego rodzaju trzecią nogą, w pokonywaniu drogi na czubek drzewa. Ich nogi są stosunkowo krótkie, ale grube i silne. Przy wspinaczce poruszają się one tylko w ślad za przesuwającymi się w przód dziobem i korpusem ciała. Nogi są poza tym użytecznym organem chwytnym i spełniają często u papug rolę rąk.
Wiele mniejszych papug zasługuje na miano wspaniałych wspinaczy- nie mogąc przeskakiwać z gałęzi na gałąz, pokonując przestrzeń po mistrzowsku perzesuwając się w górę wzdłóż konarów. Papugi z reguły dobrze fruwają. Bardzo kolorowe upierzenie niektórych papug zawiera tzw. pióra pudrowe. Są to pióra, które rosną bez przerwy, a z ciągle kruszącego się czubka pióra powstaje delikatny, tłusty proszek rogowy, którym ptaki nasycają swoje pióra. Pył ten zastępuję wydzielinę gruczołu kuprowego, który wystepuje u innych ptaków. Pył ten sprawia, że pióra są elastyczne i wodoodporne.
W okresie godowym papugi są dla siebie bardzo czułe, ocierają się o siebie, iskają i karmią. Pewne gatunki są słusznie zwane "nierozłączkami". Młode rodzą sie gołe i ślepe. Są karmione z wola rodziców, którzy wkładają pożywienie głęboko w dziób pisklęcia. U gatunków małych papug pisklęta pozostają w gniezdzie przez okres 3 do 4 tygodni, a u większych okres ten się wydłuża do nawet 5- 8 tygodni. Po tym okresie młode są zdolne do latania.
Kea Nestor notabilis z południowych Alp Nowozelandzkich jest dobrym biegaczem, z niewielkimi umiejętnościami latania. Żywi się ona owadami, owocami a nawet padliną. Od czasu powstania dużych hodowli owiec, w okresie uboju zwierząt papugi te gromadzą się w okolicach stad czekając na mięsne odpady. Czasami dochodzi nawet do ataków papug na słabsze lub młode osobniki w stadzie, a wtedy kawałki ciała są przez nie wyszarpywane, szczególnie narażone są na to tłuste części ciała i nerki. Napady te mają miejsce o zmroku lub nocą i są one zrozumiałą przyczyną wybijania tych patków przez hodowców owiec.
Za najzdolniejszego naśladowcę ludzkiej mowy uważana jest afrykańska Papuga popielata/ Żako.
|
|
Poprzedni rozdział «Gołębie
|
Następny rozdział Ptaki egzotyczne»
|
Przeczytaj dalej: Ara żółtoskrzydła, Afrykanka senegalska, Aleksandretta większa, Amazonka mała, Krasnogonka krótkodzioba, Lora czarna, Modrolotka zielona, Nierozłączka czerwonoczelna, Papuga królewska, Papuga popielata, Papużka falista, Rudosterka panamska, Stokówka andyjska, Stokówka prążkowana, Żałobnica białosterna, Papuzica mała, Papuzica duża, Papuga Żako, Amazonka kubańska, Rozella żółtolica, Księżniczka Walii, Lilianka, Papużka wróbliczka niebieskokuprowa i zielona, Nierozłączki, Amazonka niebieskoczelna, Amazonka żółtoczelna, Nierozłączka taranta, Nimfa, Świergotka, Świergotka żółtoczelna, Rozella białolica, Łąkówka krasnobrzucha, Łąkówka modroskrzydła, Łąkówka turkusowa, Łąkówka modrogłowa, Łąkówka modrobrewna, Łąkówka głazolubna, Rozella blada, Rozella królewska,
|
|
Komentarze (8)Autor: ~Jadzia (2018-06-01, 12:35:49) [odpowiedzi: 0] (IP: 46.174.29.7)Odpowiedz Temat: Witam,mam jedną papużkę falistą bo druga mi zdechła,co mam zrobić,czy dokupić drugą do pary.Czy on ma być sam,bo jeszcze żyje. | Autor: Karol (2)Iloć zatwierdzonych komentarzy (2016-06-22, 15:36:21) [odpowiedzi: 0] Temat: Jakie żerdzie mogę dawać papugom nierozłączką. Ja daje z leszczyny ale nie zawsze mam co wycinać. Niedawno przyciołem czereśnie dlatego z niej skorzystać nie mogą. Ale czy mogę im dać bez?
| Autor: ~Tomek PTAKI (2016-01-04, 17:15:52) [odpowiedzi: 1] (IP: 195.162.76.1)Odpowiedz Temat: Miałem 2 papugi pare faliste wypuściłem je żeby sobie polatały kot złapał samice i nie udało się jej uratować. Co mam zrobić | Autor: admin (2010-08-01, 13:15:13) [odpowiedzi: 3] Temat: Dyskusja użytkowników na temat: Papugi |
|