Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Papugi » Lora czarna

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Lora czarna (łać.Chalcopsitta atra)

Lora czarna
Lora czarna
Podgatunki:
  • Chalcopsitta atra atra
  • Chalcopsitta atra insignis
  • Chalcopsitta atra bernsteini


  • Zakres występowania:
  • Chalcopsitta atra atra występuje na terenach Półwyspu Vogelkop, Irian Jaya które są zachodnimi obszarami wyspy Nowa Gwinea należącymi do Indonezji. Ponadto Lorę czarną można spotkać na przyległych Nowej Gwinei wyspach jak: Batanta, Misool i Salawati oraz Zachodnie Wyspy Papuańskie.
  • Chalcopsitta atra insignis zamieszkuje także obszary Irian Jaya oraz wschodnie obszary Półwyspu Vogelkop.
  • Chalcopsitta atra bernsteini spotkać ją można na terenach wyspy Misool oraz na Zachodnich Wyspach Papuańskich. Naturalne środowisko: papuga ta preferuje tereny otwarte, nadbrzeżne plantacje kokosów, obrzeża leśne do wysokości 200m nad poziomem morza.

  • Wielkość populacji: wynosi 50 000 sztuk i wydaje się być stabilna. Lora czarna nie jest zagrożoną papugą.


    Lora czarna podgatunek bernsteini
    Lora czarna podgatunek bernsteini
    OPIS:
    Chalcopsitta atra atra oba osobniki są generalnie czarnego koloru, który dominuje. Zad jest fioletowawo- niebieski, spodnia część ogona jest w kolorze oliwkowo-żółtym podbarwionym odrobiną czerwieni. Naga skóra dookoła pomarańczowo-czerwonego oka jest czarna. Tak samo jak skóra u podstawy dziba.
    Chalcopsitta atra insignis na głowie tej papugi zauważymy szaro-niebieskie łatki, natomiast na czole, twarzy, udach i spodnich częściach skrzydeł dostrzeżemy je w czerwonym kolorze. Pióra na szyi i dolnych częściach ciała posiadają czerwoną obwódkę, zad jest w kolorze zgaszonego błękitu, a spodnie części ogona są szaro-niebieskawe.
    Chalcopsitta atra bernsteini papuga ta posiada pewne cechy odróżniające ją od nominalnego kuzyna, a mianowicie: czerwono- fioletowe łatki na czole i na udach, które są słabiej zaznaczone u samic. Pióra na zadzie są ciemniejsze (ciemnoniebieskie).
    Średnie wymiary: wielkość 32cm, waga 230-260g.

    Upierzenie młodocianych:
    Lora czarna
    Lora czarna

    Chalcopsitta atra atra takie samo jak u dorosłych osobników, ale młodociane Lory posiadają woskówkę, a oczy są szare.
    Chalcopsitta atra insignis pióra między okiem a dziobem są podbarwione na czerwono, czoło i twarz są całkowicie czarne, a czerwień na udach jest przygaszona.
    Chalcopsitta atra bernsteini młodociane osobniki nie odrózniają się od dorosłych.


    Informacje hodowlane:

    Lory czarne są ptakami inteligentnymi i bardzo czułymi, przywiązują się do właściciela.

  • Okres rozrodczy: ptaki mogą składać jaja dwa razy do roku w kwietniu i grudniu
  • Czas inkubacji: wynosi 25 dni
  • Wielkość miotu: zazwyczaj są to 2 okrągłe jaja o długości około 30mm.
  • Długość pozostawania w gnieździe: 74 dni
    Lora czarna podgatunek insignis
    Lora czarna podgatunek insignis

  • Warunki bytowe w hodowli: jeśli chcemy hodować Lorę czarną w nziemnej wolierze musimy zadbać o efektywny odpływ nieczystości (np. podłożu pod pewnym kątem), jeśli nie mamay takich możliwości możemy umieścić ją w podwieszanej ptaszarnie, ale koniecznie nad betonowym podłożem. Dla urozmaicenia wnętrza woliery możemy umieścić w niej płytkie pojemniki z wodą do kąpieli, wiszące pojemniki z nektarem, kwitnące gałęzie oraz plastikwe zabawki do żucia (oczywiście nietoksyczne).
    Wyglą budki lęgowej: powinna mieć kształt litery L i być wysoką i szeroką do 23cm, długą i głęboką na 46cm, wejście do niej powinno być okrągłe o przekątnej 7,5cm. Lory czarne lubią także spać przez cały rok w niewielkich pudełkach.

    Dieta: nektar dla Lory czarnej możemy wykonać łącząc ze sobą płatki zbożowe dla dzieci (bez laktozy) miód oraz ekstrakt słodowy lub melasę, mieszając to wszystko w przefiltrowanej wodzie z dodatkiem robaków zbożowych. Tak sporządzony nektar możemy podawać raz lub dwa razy dziennie, oczywiście możemy też używać nektaru kupnego. Do diety należy włączyć też owoce, szczególnie: jabłka, pomarańcze, banany, owoce kaktusa oraz trochę warzyw: kukurydzę, zielone liście, marchewkę i rozdrobnione, ugotowane na twardo jajko.




    Komentarze (0)
    Brak komentarzy do tego artykułu

    Dodaj nowy wątek

    Temat:
    Treść:
    Autor: 3minusplus 3 = <= Napisz wynik działania.
    Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
    Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!