Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Papugi » Łąkówka głazolubna

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Łąkówka głazolubna (łać.Neophema petrophila)

Łąkówka głazolubna
 • Wygląd
 • Hodowla
 • Rozmnażanie
 •      Zamieszkuje wybrzeża Australii i pobliskie wyspy. Przebywa najczęściej wśród skał porośniętych krzewami i trawami. Gniazdo zakłada w szczelinach skalnych. Żywi się nasionami różnych chwastów, traw i krzewów. W okresie wychowu młodych oprócz nasion zjada różne owady oraz ich larwy. Papużki te można spotkać także nad brzegami morza, gdzie prawdopodobnie poszukują pokarmu zwierzęcego. Łąkówek głazolubnych nawet w ich ojczyźnie jest bardzo niewiele, dlatego w hodowlach i w ogrodach zoologicznych Europy, należą one do bardzo rzadkich okazów. Ponieważ od wielu lat obowiązuje zakaz wywozu papużek łąkówek z Australii, bardzo mało prawdopodobne jest spotkanie tych ptaszków w hodowlach domowych. Łakówki głazolubne są bardzo spokojne. Śpiew ich składa się z kilku cichych, trudnych do określenia dźwięków.      

  Wygląd.

  Ma niebieskie czoło, tej samej barwy obwódkę wokół oczu oraz pióra pokrywowe skrzydeł. Głowa, grzbiet, podgardle i pierś są zielone. Brzuch ma koloru szarożółtego z poprzecznie ułożoną owalną czerwoną plamą. Zielone lotki mają niebieskie obrzeża. Środkowe sterówki są niebieskie, a boczne koloru żółtego. Dziób posiada różowy, nogi i pazurki szare. Samiczka ma ubarwienie bledsze.      

  Hodowla.

  Są one takie same jak łąkówek modrogłowych, karma identyczna.
  Łakówka głazolubna
       

  Rozmnażanie.

  Kilkakrotnie udało się w ogrodach zoologicznych, gdzie stworzono tym ptakom odpowiednie warunki do rozrodu. Woliera miała wielkość 2,5x2x2 m, była bardzo gęsto zakrzewiona, wewnątrz znajdowały się także kamienie z wieloma szczelinami, w których ptaki mogły założyć gniazdo. Wysiadywanie przez samiczkę jaj ( zawsze czterech) trwało 18 dni. Karma była bardzo urozmaicona i odpowiednio dobrana, składała się ze wszystkich stosowanych w żywieniu ptaków egzotycznych nasion oraz zielonek, owoców i pokarmu zwierzęcego.

  Komentarze (0)
  Brak komentarzy do tego artykułu

  Dodaj nowy wątek

  Temat:
  Treść:
  Autor: 2minusplus 10 = <= Napisz wynik działania.
  Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
  Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!