Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Papugi » Ara żółtoskrzydła

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Ara żółtoskrzydła (łać.Ara macao)

Ara żółtoskrzydła
     Ara żółtoskrzydła (łac Ara macao) to duży, piękny ptak znany w Europie już od ponad trzystu lat. Nosi on również nazwę arakangi. Występuje w Meksyku oraz w dorzeczu Amazonki. Schronieniem ary są wierzchołki drzew nad brzegami rzek oraz gęstwiny dżungli. Można ją spotkać również wśród domostw, położonych nad rzekami. Papuga ta nie jest płochliwa i bardzo szybko się przyzwyczaja do obcujących z nim ludzi i zwierząt. Samiec nie różni się ubarwieniem od samicy. Głównym pożywieniem ary są różne orzeszki, drobne owoce, pędy młodych roślin oraz znajdująca się pod korą miazga. Ary żerują i przenoszą się z miejsca na miejsce dużymi stadami. W okresie lęgowym papugi ary żyją parami. Gniazdo zakładają w głębokich dziuplach drzew, gdzie samica składa do trzech jaj, które wysiaduje około 30 dni. Młode opuszczają gniazdo po trzech miesiącach życia. Upierzeniem przypominają rodziców, mają jedynie krótszy ogon.

     Wygląd Ary żółtoskrzydłej
Para ar
     Długość ciała ary żółtoskrzydłej wynosi 80-90 cm. Głowa, kark, grzbiet, pierś, brzuch i nasada skrzydeł są jasnoczerwone, lotki drugorzędowe i pierwszorzędowe ciemnofioletowe z lekkim zielonym nalotem. Małe pióra pokrywowe skrzydeł są żółte, a nadogonowe niebieskie. Sterówki środkowe mają barwę czerwoną, boczne zaś ciemnoniebieską. Ptak ma białe lica z kilkoma poziomymi szafirowymi kreseczkami. Ary potrafią naśladować głos ludzki, uczyć się słów oraz innych dźwięków.

      Hodowla papugi ary
     Trzymanie ar w warunkach domowych może nastręczać sporo trudności. Ten duży ptak na skutek zdenerwowania lub tęsknoty za swoim opiekunem może się stać nieznośnym krzykaczem, hałasującym przez wiele godzin. Ary wyhodowane w wiwariach częściowo zatracają swą impulsywność charakteru, są nieco łagodniejsze i mniej hałaśliwe. Mimo to jednak w tęsknocie za swym opiekunem mogą nawet przez kilka dni nie przyjmować pokarmu i godzinami siedzieć napuszone. W innych przypadkach ptaki te szarpią się, chodzą po siatce i demonstrują głośnym krzykiem swe niezadowolenie. Klatka dla ary musi być bardzo solidna, powinna mieć wymiary 1 x 1 x 1,5 m. Grubość drutu - 2 mm siatki zgrzewanej. Cienki drut ara łatwo zrywa swoim potężnym dziobem. Grubość żerdzi powinna wynosić około 25 mm.

Siatka na woliery dla ar musi byc bardzo mocna.
     Najlepiej jest trzymać ary w wolierach ogrodowych o jak największych wymiarach. Woliera taka musi być częściowo zadaszona oraz mieć pomieszczenie ochronne, do którego ptaki mogą wchodzić przez okienko w razie niepogody lub w zimniejsze dni. W dużych wolierach ary mogą przebywać razem z innymi papugami lub dużymi papużkami*. W okresie chłodów powinny przebywać w pomieszczeniach zamkniętych. Są one wprawdzie odporne na zmienne warunki atmosferyczne i niską temperaturę, ale mróz mógłby im zaszkodzić. Karma dla papugi ary powinna zawierać nasiona słonecznika, owsa, gotowane ziarno kukurydzy, nasiona konopi, gryki, pszenicy, różnego rodzaju owoce (orzeszki, jagody), zielonki, czerstwą bułkę i suchary. Papugi te chętnie zjadają też pączki i pędy drzew owocowych i wierzby oraz ich korę. Dno woliery powinno być obsiane mieszanką różnych traw.

     Rozmnażanie papug ar
Ara  żółtoskrzydła
     Niejednokrotnie już stwierdzono, że ary można rozmnażać w wolierach o wymiarach 6x6x3 m. Budka lęgowa powinna mieć następujące wymiary woliery: 60 x 60 x 100 cm i otwór o średnicy 12 cm; wewnątrz pod otworem musi być założona siatka druciana, po której ptak może wchodzić i wychodzić z budki. W wolierze powinno być kilka grubych żerdzi lub całe drzewa o dosyć grubych gałęziach, na których ptaki mogłyby przebywać i ogryzać korę. Karma powinna być taka, jak poprzednio opisana, przy czym w okresie wychowu młodych trzeba arom podawać również karmę jajeczną, skiełkowane nasiona i dużo zielonek. Wysiadywanie jaj trwa około 30 dni. Wychowem młodych zajmują się oboje rodzice. Młódki opuszczają budkę po trzech miesiącach, lecz jeszcze przez kilka tygodni są karmione przez swoich rodziców, przy czym samczyk wykazuje w opiece nad nimi więcej inicjatywy. Charakterystyczną wspaniałą prezencję młode papugi osiągają po 15 miesiącach życia. Są już wtedy dorosłe i w pełni upierzone.

Komentarze (16)
Autor: admin     (2010-08-01,  13:15:13)      [odpowiedzi: 15]
Temat:

Komentarze na temat: Ara żółtoskrzydła


Dyskusja użytkowników na temat: Ara żółtoskrzydła


Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: 6minusplus 6 = <= Napisz wynik działania.
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!